KOMUNITET - ILLYRIA - Page 5 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 5

Protestë e dibranëve në Nju Jork: “Dibrës Po – Skavicës Jo!”

Shkrimi nga Mariana Bulku – New York City Fotografitë nga Olsi Beci Përballë  ndërtesës së OKB-së, ditën e enjte (4... »

Robert Gjonaj ( Donovic) rizgjidhet në këshillin e qytetit të Livonias, në Michigan

Nga Rafael Floqi I riu shqiptaro amerikan “Robert Donovic (Rob  Gjonaj) rizgjidhet në Këshillin e qytetit të Livonias, Michigan, duke... »

Zgjedhjet lokale dhe komuniteti shqiptar në SHBA

Këto histori, jo vetëm fitoret, por edhe humbjet, çimentojnë bindjen se një fazë e re ka filluar për komunitetin tonë... »

Bronx: Presidenti Diaz Jr, çmim për aktivisten shqiptare

Nga Marlin Tushe 30 tetor 2021, New York : Me rastin e ditës së Halloween, Organizata e Gruas “Hope &... »

New York: Protestë para konsullatës së Serbisë: “Tubim për Drejtësinë e Saj”

Gratë nga Kosova, Kroacia e Bosnja dhe Hercegovina nëpërmjet kësaj proteste kërkojnë drejtësi për dhunën seksuale që ushtruan kriminelët serbë... »

New York: Protestë për drejtësi kundër krimeve serbe nga para Konsullatës Serbe

Këshilltari Mark Gjonaj: Së bashku do ta fitojmë këtë luftë Nga Keze Kozeta Zylo Në Manhattan para konsullatës së përgjithshme... »

Promovohet Libri i Autores Shqiptare Shqipe Sylejmani në Konsullatën e Përgjithshme të Kosovës në Nju-Jork

27 Tetor 2021 – Libri “Barrë dhe Bekim” i autores shqiptare, Shqipe Sylejmani , e cila jeton në Zvicër, u... »

Mos i lini më vetëm vajzat dhe gratë tona!

Bashkohuni të enjten në Manhattan, për të denoncuar përdorimin nga Serbia të përdhunimeve si armë lufte. Heshtja mbaroi, Turpi u... »

Abazoviç: Kam ardhur këtu si vëllai juaj

Dritan Abazovic zv/Kryeministër i Malit të Zi takohet me diasporën shqiptaro amerikane në Staten Island Nga Keze Kozeta Zylo Zëvendës... »

Abazoviç: “Diaspora jonë në SHBA, është një perlë”

Takim me ftesë të organizatës Rrënjë Shqiptare me Zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç dhe Ministri i Punëve të... »

40 vjetori i vdekjes së magjistër Agron Lucaj: Tubim përkujtimor i Fondit Humanitar Trieshi në New York

Nga Beqir Sina BRONX NY : Të dielën (17 tetor) Fondi Humanitar TRIESHI me veprimtari në SHBA, organizoi tubim përkujtimor... »

Promovim libri, promovim vlerash – një veprimtari e bukur te “Bijtë e Shqipes”

Në mjediset e ndërtesës së re të shoqatës “Bijtë e Shqipes” në Philadelphia u bë promovimi i librit “Mustafa Daut... »

Një libër për historinë e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Nga Adnan Mehmeti President i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë  Stamford, 11 tetor 2021 –  Kur nisëm rrugëtimin e Shoqatës së... »

Florida : AAWO mbajti takimin e tretë vjetor, për ndërgjegjësimin e kancerit të Gjirit

Fondacioni Kosloski dhuroi 40 mijë USD Nga Beqir SINA – New YorkTampa – Florida, Dega e Organizatës së Grave Shqiptare... »

Kolegët shqiptarë në SHBA krijojnë fond për oficerin e vrarë të policisë shqiptare, Saimir Hoxha

Vetëm në dy ditë mblidhen 15,000 dollarë Nga Ruben Avxhiu Një nismë për të ndihmuar familjen e një kolegu të... »

DCAA, një shtëpi e përbashkët për demokratët shqiptaro-amerikanë

Themelohet në SHBA Këshilli Demokratik Shqiptaro-Amerikan – synon angazhimin e shqiptarëve në politikën amerikane, mbështetjen e kandidatëve demokratë, dhe forcimin... »

Një shqiptar në krye të projektit që do të transformojë politikat madhore të SHBA-së

Ish-bosi i kompanisë Google imiton projektin e mendimit politik të kohës së Luftës së Ftohtë – zgjedh Ylli Bajraktarin si... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike

7 tetor 1989: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York Nga Ruben Avxhiu 32 vjet më parë, në... »

“Në shtëpinë e librit shqip”

Java e dytë e ekspozitës së librit shqip organizuar nga Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë Ditën e diel, më 3 tetor... »

Historia e 21 vjeçares së rritur në Amerikë, ende pa një status së përhershëm

Nga Keida Kostreci, Zëri i Amerikës Administrata e Presidentit Biden, propozoi këto ditë një rregull të ri për të mbrojtur... »

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

     Dr. Yllka FILIPI      Stamford, Connecticut, 25 shtator 2021      Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente... »

Senatori amerikan vendos në analet e Kongresit Aktin e Unitetit shqiptar në 1972

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve... »

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, takohet me diasporën në New York

Merr pjesë edhe ministrja e Jashtme dhe e Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz Nga Beqir SINA NEW YORK Presidentja e... »

Hapet ekspozita e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”

Adnan MehmetiPresidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-AmerikanëStamford, Connecticut, 23 shtator 2021     Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë hap ekspozitën e librit... »

Në Vatër u promovua libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Halili, Lideri nuk matet me asgjë tjetër, përveçse nga vendimet që merr, në çdo kohë dhe në çdo rrethanë. Dhe,... »

Përurohet qendra kulturore shqiptare në New York

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan. Qendra Illyria... »

Kongresisti i njohur për shqiptarët Lee Zeldin zbulon se ka mposhtur një sëmundje të rëndë

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti republikan, Lee Zeldin, i cili po kandidon për guvernator i Nju Jorkut (New York) ka deklaruar... »

Shkencëtari që synon ndërrimin e faqes së Kirurgjisë në Kosovë

Kirurgu shqiptaro-amerikan, Rifat Latifi është kryetar e themelues i Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës Nga Lumturije Bekaj – Ribotohet nga... »

Fotoreportazh nga 20 vjetori i përkujtimit të sulmeve terroriste në New York

Speciale Beqir SINA – “Ground Zero”  New York City DownTown – Manhattan NYC( 11 Shtator 2021) : Njëzet vjet më... »

Emigroi 7 vjeçe, vjen trajnuese e ushtrisë së SHBA-së në Shqipëri (zë, pamje)

Ambasada amerikane në Tiranë publikoi një video në Facebook me rrëfimin e Togeres së Parë Hatixhe Çollaku Knid Ndrenika E... »