LAJME - ILLYRIA - Page 129 LAJME - ILLYRIA - Page 129

Të premten hidhet në votim kërkesa për shkarkimin e Presidentit Meta

  Tiranë, 31 maj 2021 – Parlamenti i Shqipërisë do të mblidhet në seancë plenare të mërkurën, në 9 qershor,... »

Lajçak e Palmer arrijnë në vizitë dy-ditëshe në Kosovë

Prishtinë, 31 maj 2021 – Sot dhe nesër (më 31 maj dhe 1 qershor) në Kosovë do të qëndrojnë Përfaqësuesit... »

Pandemia përkeqësoi komunikimin mes administratës dhe qytetarëve

Shkup, 30 maj 2021 – Avokati i Popullit në Maqedoninë e Veriut, Naser Ziberi, në një intervistë për Radion Evropa... »

Peter Lucas në “Boston Herald“: Berisha – e vetmi nga politikanët e pasur të Ballkanit që shpallet “non grata”

Boston, 30 maj 2021 – Gazeta amerikane “Boston Herald” ia ka kushtuar një artikull vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit... »

Përfundon operacioni anti-drogë në Krujë, 16 të arrestuar, 24 në kërkim

Tiranë, 30 maj 2021 – Policia e Shqipërisë njoftoi se është finalizuar aperacioni policor anti-kanabis, i koduar “Agimi”. Gjatë operacionit... »

Operacion i gjerë antidrogë në zonën e Krujës

Tiranë, 29 maj 2021 – Në Shqipëri, një operacion i gjerë i policisë kundër kultivimit të marijuanës, nisi sot që... »

Arrestohet në Dubai i shumëkërkuari Florenc Çapja, i dyshuar për dy vrasje

Tiranë, 29 maj 2021 – Ka përfunduar në prangat e policisë së Dubait, Florenc Çapja. Operacioni për arrestimin e tij... »

Paqeruajtësi norvegjez që mban lidhje të forta me Kosovën

Prishtinë, 29 maj 2021 – Në qershor të vitit 1999, norvegjezi Kenneth Andresen pranoi një thirrje nga ushtria e shtetit... »

“Pfizer“ konfirmon marrëveshjen me Kosovën për vaksina

Nju Jork / Prishtinë, 29 maj 2021 – Gjiganti farmaceutik “Pfizer“ ka konfirmuar të shtunën për Radion Evropa e Lirë,... »

Administrata e Bajdenit planifikon 106 milionë dollarë ndihma për Ballkanin Perëndimor

Uashington, 29 maj 2021 – Në projektin e buxhetit për Departamentin Amerikan të Shtetit për vitin 2022 janë parashikuar 106.2... »

Zaev pret që Sofja të mos e pengojë integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Shkup, 29 maj 2021 – Kryeministri i Maqedonis së Veriut, Zoran Zaev, tha se pret që deri në qershor të... »

Vuçiq: Do të jem i stigmatizuar, por nuk do ta nënshkruaj njohjen e pavarësisë së Kosovës

Beograd, 29 maj 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ai nuk do ta nënshkruajë njohjen e... »

Përparim Rama, kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës

Prishtinë, 29 maj 2021 – Përparim Rama, arkitekt nga Prishtina i vlerësuar me çmime ndërkombëtare në fushën e arkitekurës, do... »

FSK dhe ushtria amerikane zhvillojnë manovra të përbashkëta në Kosovë

Prishtinë, 28 maj 2021 – Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK)dhe Ushtria amerikane zhvilluan të premtën manovra të pwrbashkwta në... »

Palmer dhe Lajçak do të vijnë në Kosovë të hënën

Bruksel, 28 maj 2021 – Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer dhe i dërguari i posaçëm... »

Në Shqipëri, komisioni hetimor i Kuvendit propozon shkarkimin e Presidentit Meta

Tiranë, 28 maj 2021 – Komisioni hetimor i Kuvendit të Shqipërisë për Presidentin e Republikës, Ilir Meta, e miratoi sot... »

Rasti “Tafili”: Ministrja Gjonaj kërkoi hetim disiplinor që në 2017 për gjyqtaren e skandaleve

Gjykata e Apelit ka kërkuar kthimin në qeli të Genc Tafilit, autorit të vrasjes së komisar Arben Zylyftarit në 2000.... »

Roth: Gjermania po punon që BE të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Tiranë, 27 maj 2021 – Ministri për Europën në Qeverinë e Gjermanisë, Michael Roth, deklaroi sot në Tiranë se Gjermania... »

Kisha Ortodokse Serbe nuk e lejon vizitën e Kurtit në Manastirin e Deçanit

Prishtinë, 27 maj 2021 -Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është i padëshirueshëm në Manastirin e Deçanit. Dioqeza e Rashkës dhe... »

Rasti “21 janari”, Prokuroria rihap hetimet për vrasjen e Aleks Nikës dhe Hekuran Dedës

Tiranë, 27 maj 2021 – Prokuroria e Tiranës ka vendosur të rihapë hetimin për vrasjen e Aleks Nikës dhe Hekuran... »

Kurti: Qeveria nuk ka hequr dorë nga reciprociteti ndaj Serbisë

Prishtinë, 27 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, tha të enjten se qeveria e tij nuk ka hequr... »

Dënohet me burgim të përjetshëm vrasësi i Donjeta Pajazitajt

Prishtinë, 27 maj 2021 – Gjykata Themelore në Ferizaj e ka dënuar me burgim të përjetshëm të pandehurin Naser Pajazitaj,... »

Shqipëria lehtëson masat kufizuese për pandeminë

Tiranë, 27 maj 2021 – Në Shqipëri Komiteti Teknik i Ekspertëve njoftoi sot lehtësimin e disa prej masava shtrënguese në... »

Stërvitja ushtarake “Defender Europe 21” në Kosovë

Prishtinë, 27 maj 2021 – Në Kosovë po zhvillohet këto ditë stërvitja ushtarake “Defender Europe 21”, nën drejtimin e ushtrisë... »

Beograd: Nezir Mehmetaj, ish-pjesëtar i UÇK-së, mbetet në paraburgim

Beograd, 26 maj 2021 – Gjykata e Lartë në Beograd ka refuzuar ndryshimin e masës së paraburgimit për shtetasin e... »

Sllovenia do të organizojë një samit mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Lubjanë, 26 maj 2021 – Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha,  paralajmëroi se vendi i tij do ta kthejë fokusin nga... »

Vuçiq: Zhvilllimi raporteve mes Prishtinës e Athinës nuk është lajm i mirë për Serbinë

Beograd, 26 maj 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të mërkurën se Athina e ka siguruar Beogradin se... »

SHBA-ja, garantuesja më e besueshme për dialogun Kosovë-Serbi

Prishtinë, 26 maj 2021 – Krerët e partive opozitare në Kosovë, i kanë kërkuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përfshirjen... »

Përfundojnë gërmimet në Kizhevak, zhvarrosen mbetjet mortore të së paku 9 personave

Prishtinë, 26 maj 2021 – Qeveria e Kosovës njoftonse në Kizhevak afër Rashkës, në Serbi, kanë përfunduar gërmimet vlerësuese dhe... »

Të premten në Kosovë arrijnë 100 mijë doza të vaksinës “Pfizer”

Prishtinë, 26 maj 2021 – Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i ka njoftuar kryetarët e komunave të Kosovës se këtë... »