OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

SHBA: Priten ndryshime të mëdha në trajtimin e kërkesave për strehim politik në kufi

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Personat e huaj që kapen nga autoritetet e emigracionit ndërsa përpiqen të... »

EVOLUCIONI I NJË ENIGME

                              Rreth rrëshqitjes 22 vjeçare të Putin-it nga Burrështeti në Diktator të Terbuar Roger COHEN * PARIS -Tue folë me... »

Fitorja e Vuçiqit, lajm jo i mirë për Kosovën

Ka ndryshuar perceptimi i Perendimit ndaj politikanëve në Beograd dhe tani nuk vlen më ajo formula e mëparshme: Sa më... »

NATO, RAMA DHE 1 PRILLI

Fejton nga Rafael Floqi Një gënjeshtër e pëlqyer, apo një servilizëm në ekstrem do të shpalosej në një këndvështrim sa... »

MBI KOMANDIMIN NË LUFTË DHE KU JEMI E Ç’DUHET TË BËJMË NE?

VERI TALUSHLLARI, Kapiten (P) Pak ditë më parë në një shkrim në këtë gazetë përmenda John Keegan,(1934-2012), mbase historiani më... »

E vjetra mënjanohet

Astrit Lulushi Njeriu bëhet i vjetër, por veprat e tij qëndrojnë edhe kur ikën. Ka të tjerë që sulmojnë idetë... »

Për një turizëm ndërkufitar në Shishtavec të Kukësit

Nga Azem PARLLAKU I afirmuar si një dukuri tipike e qytetërimit të sotëm, turizmi po vlerësohet si një veprimtari me... »

Heronjtë e luftës dhe heronjtë e mendjes

Heronjtë e luftës, heronjtë e luftës, heronjtë e luftës. Të rëndësishëm, pamatshëm të rëndësishëm, për të sotmen dhe të ardhmen... »

Serbia duhet të mësojë nga dështimi i Rusisë në Ukrainë

Serbia do të bënte mirë të mësonte nga dështimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë dhe të përqafonte ofertën e mbështetjes... »

Informacion nga Shërbimi i Emigracionit lidhur me çështjet e prapambetura, llogaritjet e përafërta të kohës së proçesimit si dhe të afateve kohore

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Shërbimi i Emigracionit dhe i Nënshtetësisë së SHBA-së (USCIS) tha se po... »

Perëndimi duhet ta sanksionojë Serbinë

Europianët duhet ta ndëshkojnë Serbinë, ta sanksionojnë, ndoshta me disa sanksione më të ashpra se sa në kohën e luftës... »

Antenat ruse në Ballkan mund të çmontohen në së shpejti në Kosovë

Heshtja e Brukselit dhe e disa kancelarive evropiane ndaj kërcënimeve serbe, është rrezikim i drejpëdrejt i stabilitetit rajonal e evropian,... »

Një tragjedi shqiptare që nuk duhet harruar

Nga Azem PARLLAKU Shpërnguljet e mëdha të shqiptarëve të Kosovës janë regjistruar, që nga periudha e viteve 1877-1878 kur u... »

A mund të jetë Ukraina neutrale ushtarakisht?

  Rusia kërkon që Ukraina të përjashtojë mundësinë e anëtarësimit në NATO. Por, edhe vendet tradicionalisht neutrale ushtarakisht tani e... »

Vajza mbush 21 vjeç së shpejti – A do të mund të marrë Green Card?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Një person që ka green card ka paraqitur një... »

Lamtumirë Sekretarja Albright – Kosova do t’ju jetë përjetë mirënjohëse!

Nga Harry Bajraktari Kemi humbur një mike dhe një grua të madhe sonte. Madeleine Albright ishte një Sekretare Shteti historike,... »

Lufta e Putinit po e çorienton gjithnjë e më shumë Brukselin

Kërkesat e përsëritura të presidentit të guximshëm ukrainas për ndihmë nga BE dhe NATO bëhen gjithnjë e më emergjente dhe... »

Kosova e vogël nuk mund të ketë strategji të mëdha pa miq

Nëse një kryeministër nuk e viziton, bie fjala, Washingtonin në vitin e parë të mandatit të tij, nuk mund të... »

‘Edhe sa herë do ta inaguroni Rrugën e Arbërit?!’

Për kujtesë, Kryeministrit Rama në përvjetorin e nëntë të peticionit për Rrugën e Arbërit: Grupi i Lobimit 18 Mars 2022... »

INVAZIONI I UKRAINËS, PËRPJEKJA E PUTINIT PËR TË KTHYER PRAPA RROTËN E HISTORISË

Nga Xheladin Zeneli Ndërsa shumica e vendeve në mbarë botën e kanë dënuar ashpër agresionin e Rusisë kundër Ukrainës, ka... »

Kur vëllezërit janë të ngrirë

Emergjenca e hyrjes së shpejtuar të Kosovës në NATO, rruga si arrihet, roli i Shqipërisë Nga Shaban Murati Botuar fillimisht... »

Gjurmët e krimit fshihen me zjarr

(Masakra në Suharekë, në qytetin jo larg Prizrenit)   Kur anëtarët e misionit verifikues të OSBE-së arritën në Kosovë, në... »

CILA ËSHTË STRATEGJIA E DALJES SË PUTINIT?

Analizë nga Rafael Floqi Si do të përfundojë lufta në Ukrainë dhe çfarë, nëse ka ndonjë gjë, mund të bëjnë... »

Rama, administratori i ri i kompanive tona!

40 minuta diskutim përballë njerëzve të biznesit, jua kam përmbledhur në 2 minuta, të mjaftueshme për të kuptuar se deri... »

A mund të bëjë kërkesë për Green Card një artist i njohur?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Jam artist dhe mësues. Po vizitoj SHBA-në dhe pikturat e mia... »

Sa larg do të shkojë Putini?

Pas bombave në spital vjen bomba atomike? Nuk mund t’i kuptosh dot më me arsye vrasjet monstruoze në Ukrainë.  ... »

PELLAZGËT, PARAARDHËSIT E PARË TË SHQIPTARËVE

Akademia e Shkencave në Tiranë dhe akolitët e saj në Prishtinë e gjetkë refuzojnë me pa justifikim dhe ndonjë studim... »

Terrorizmi kimik dhe bërthamor si mundësi e përllogaritjeve të luftës së Putinit

Nga Azem PARLLAKU E shkuara na tregon se luftërat ndonjëherë kanë filluar lehtësisht, por parimi i strategjisë ka qenë se... »

Kosova duhet ta ketë strategjinë e vet mbrojtëse

NATO nuk pranon në mesin e vet shtete që u mungon strategjia mbrojtëse. Kosova si duket strategjinë e saj mbrojtëse... »

Koha për të zgjedhur një shqiptaro-amerikan në Kongres: Vedat Gashi mund ta bëjë

Djali i emigrantëve shqiptarë po kandidon në zonën që dikur përfaqësohej nga kongresisti Engel – fitorja e tij do të... »