KOMUNITET - (1) - ILLYRIA

MBRESA NGA NJË TAKIM KRIJUESISH

Shoqata Mbarëshqiptare Social-Kulturore “Bijtë e Shqipes” në Filadefia (Philadelphia) organizon një veprimtari me një grup krijuesish, që jetojnë në këtë qytet... »

Panairi i tretë vjetor “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Bronx, New York

Mbi 5 mijë shqiptarë dhe mbi 100 shoqata dhe biznese shqiptare u bënë së bashku duke festuar kulturën, historinë dhe... »

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Nga Beqir SINA NEW YORK – Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën(18 maj 2024) në qytetin e New York-ut, The... »

Laert Sallaku mban fjalimin si studenti më i mirë i policisë në New York

Nga Këze Kozeta Zylo Laert Sallaku nderohet me çmim nga z. Eric Adams Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut dhe... »

Një tjetër fitore për Kosovën në Washington

Pas takimit me botuesin e gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami: kongresisti Seth Moulton i bashkohet Kaukusit Shqiptar në Kongresin Amerikan Nga... »

25-Vjetori i Shugurimit të Kishës “Zoja e Shkodrës” në Nju Jork

Nga Beqir Sina Mbas javës së bukur të Pashkëve, qindra besimtarë katolikë me familjet e tyre, veprimtarë të komunitetit dhe... »

New York: Delegacioni i qeverisë së Kosovës, bashkëbisedim për artin në Konsullatë

Rafaela Prifti Të martën, në mbrëmjen e 30 prillit, në Konsullatën e Përgjithshme të Kosovës në Nju Jork bashkëbisedimi midis... »

PËRKUJTOHET 112 VJETORI I KRIJIMIT TË FEDERATËS PAN-SHQIPTARE  “VATRA”

 – Organizatore e veprimtarisë ishte dega e Vatrës në Boston – Nga Fuat Memelli U quajt konferencë shkencore pasi me... »

Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami lobon për Kosovën në Kongresin Amerikan

Kërkon që Kongresi Amerikan të angazhohet më shumë për Kosovën, të ndihmojë Ushtrinë dhe kapacitetet e saj mbrojtëse Nga Ruben... »

Festa e Bajramit në komunitetin shqiptar në SHBA dhe Kanada

Nga Beqir SINA – Staten Island NY Slideshow : Besimtarët musliman shqiptar në Nju York, kremtuan Fitër Bajramin NEW YORK... »

Kujtimi i një vizite të paharrueshme në Kosovën e pasluftës dhe 99-vjetori i Prof Sami Repishtit

Nga Harry Bajraktari Në 99-vjetorin e Prof. Sami Repishtit, gjej rastin që ta përsëris se sa me fat kemi qenë... »

KRIJOHET NË BOSTON  SHOQATA LABËRIA, ”NDERI I KOMBIT”

Teksti dhe fotografitë nga Subi Çako             Në vitin 1908 ,në qytetin e Vlorës u krijua Klubi Atdhetar “Labëria”, shoqata... »

FTESË PËR NJË PANAIR, PËR NJË FESTË LIBRI

Adnan Mehmeti Në datën 7 prill 2024, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë do të hapë edicionin e tretë të Panairit të... »

“FAN NOLI ËSHTË SI NJË OQEAN I MADH QË SADO TË GËRMOSH, PËRSËRI NUK E KE ZBULUAR PLOTËSISHT FIGURËN E TIJ”

U promovua në Boston libri “Fan Noli-Apostulli”, vëllimi i parë, i gazetarit dhe historianit, Ilir Ikonomi Nga Fuat Memelli Pas... »

“MIRËSËVINI NË SHTËPINË E NOLIT!”

Vizitë e një grupi vatranësh të erdhur nga New Yorku te Kisha e Shën Gjergjit në Boston si dhe homazhe... »

MRM ju ndihmon të bëheni prindër

Praktika mjekësore e cilësisë së lartë në Manhattan, bazuar në arritjet më të fundit të shkencës – trajtim i personalizuar,... »

Zonjat anamalase u mblodhën së bashku si një buqetë lulesh për të festuar Ditën e Gruas në New Jersey

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset komode të restorantit Grand Marquis, Old Bridge, NJ, zbukuruar me dekore plot ngjyra të... »

Sara Nezaj, kampione e ardhshme e basketbollit amerikan

Nga Ruben Avxhiu Sara Nezaj është vetëm 13 vjeç, por që tani ka marrë një ofertë nga një universitet amerikan... »

Shoqata “Skënderbej” festoi me madhështi përjetorin e Pavarësisë së Kosovës, në New York

Nga Keze Kozeta Zylo Në mjediset e qendrës “BrightSide” me pronar z. Isham Hadidi Astoria Queens, Shoqata Shqiptaro Amerikane Skenderbej... »

Shkollat Shqipe “Alba Life” New York, Online në këmbë për Kosovën

Nga Keze Kozeta Zylo TV dhe Shkollat Shqipe “Alba Life” u krijuan 17 vjet më parë, një vit para Pavarësisë... »

New York: Koncerti “Vendi im”, për nder të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës

I pranishëm edhe Ambasadori Blerim Reka   Në kuadër të festimit të 16-vjetorit të Pavarësisë, mbrëmë në Nju Jork u... »

Konsullata e Përgjithshme e Kosovës dha një pritje madhështore në Manhattan për 16-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Keze Kozeta Zylo Muaji shkurt është muaji i Kosovës martire, ndonëse na ndan një oqean i tërë prej saj... »

Legjislatura e Shtetit të Nju Jorkut, në këmbë për Kosovën

Çertifikatë Përkujtimore për 16 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës nga Senati i Nju Jork-ut Nga Keze Kozeta Zylo “Populli i... »

Emina Çunmulaj-Nazarian, “Konsulle Nderi” e Shqipërisë në Florida

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Washington në shenjë respecti të punës së tij 43 vjeçare tek Zëri i Amerikës,... »

Për Elvirën…

Veprimtari përkujtimore, përshpirtje te “Bijtë e Shqipes” për zonjën Elvira Budo: gjithënjë e dashur dhe e qeshur me të gjithë... »

Emiljana Ulaj, shqiptaro-amerikania e dytë në Këshillin e Bashkisë së Uestçesterit

Nju Jork, 27 janar 2024 – Ditë më parë politikanja shqiptaro-amerikane nga radhët e Partisë Demokrate, Emiljana Ulaj, bëri betimin... »

Lamtumirë Komandant! Përjetë mirënjohës për shërbimin tuaj!

Ronald Nasson, kryetar i Shoqatës së Veteranëve Shqiptaro Amerikanë ndërroi jetë në moshën 91-vjeçare Nga Ruben Avxhiu Ron Nasson ishte... »

Shoqata e Shkrimtarëve promovon botimet për Adnan Mehmetin

Dr. Besim Muhadri: “Poezia e Adnan Mehmetit” (Vështrim), Bogdani, Prizren, 2019.Namik Selmani: “Fuqia e fjalës së Adnan Mehmetit), UET Press,... »

Vedat Gashi: Rrugëtimi im nga refugjat nga Kosova deri në një pozitë me pushtet në SHBA – dëshmi e fuqisë së demokracisë amerikane

NJu Jork, 12 janar 2024 – Në zgjedhjet e fundit në nivel lokal në Shtetet e Bashkuara, disa shqiptarë u... »

Poeti Gjekë Marinaj solli magjinë e poezisë te “Bijtë e shqipes”

Në Philadelphia u organizua promovimi i vëllimit me poezi, ‘’Paradigma e Parajsës’’, të poetit, Gjekë Marinaj Nga dr. Sadik Elshani... »