AUTORET - ILLYRIA - Page 2 AUTORET - ILLYRIA - Page 2

Dëgjoni zemrën tuaj, zërin e arsyes. Populli i Ukrainës do paqe

Pjesë nga fjalimi i fundit i Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy: Kur të na sulmoni do të shihni fytyrat tona,... »

Aspak si Kosova

Nga Ruben Avxhiu Ashtu si në 2008, kur Rusia aneksoi dy krahina të Gjeorgjias, që u vetëshpallën “shtete”, Abkhazia dhe... »

Vedat Gashi kandidon për vendin e Eliot Engelit në Kongresin Amerikan

Ligjvënësi i Kontesë Westchester sfidon kongresistin Jamaal Bowman që rrëzoi Engelin, në 2020 Nga Ruben Avxhiu Në 8 shkurt, ligjvënësi... »

Francë: Një i ri me origjinë serbe prezanton Marine LëPenin në debatin presidencial rinor

Nga Ruben Avxhiu Një kanal televiziv francez (LCI) ka organizuar një debat presidencial përpara zgjedhjeve në Francë. Por, nuk do... »

Rikthimi i fantazive me ekstremistë islamikë në Tiranë

Nga Ruben Avxhiu Disa vite më parë, kur Sali Berisha ishte kryeministër, e mbrojta në mënyrë të përsëritur nga kundërshtarë... »

Ishte pranë nesh në kohët më të vështira prandaj nuk do ta harrojmë kurrë

Lamtumirë Robert Dole – ish-kryetari i Shumicës në Senatin Amerikan dhe kandidati për president ndërroi jetë në moshën 98-vjeçare  ... »

KEMI NJË FESTË ZYRTARE, POR MJERË KUSH NA E URON

Nga Ruben Avxhiu Sa të veshë brekët e vërteta, gënjeshtra i ka rënë botës rretheqark, thotë pak a shumë shprehja... »

Një 8 Nëntor për të djathtën shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Plot 80 vjet më parë u themelua Partia Komuniste (pastaj e Punës dhe tani Socialiste) e Shqipërisë.... »

Rikthimi i republikanëve

Nga Ruben Avxhiu Një numër demokratësh amerikanë paguan dje me humbje zgjedhore pakënaqësitë në rritje ndaj administratës së presidentit Joe... »

DCAA, një shtëpi e përbashkët për demokratët shqiptaro-amerikanë

Themelohet në SHBA Këshilli Demokratik Shqiptaro-Amerikan – synon angazhimin e shqiptarëve në politikën amerikane, mbështetjen e kandidatëve demokratë, dhe forcimin... »

“Dokumentet e Pandorës” dhe korrupsioni në Shqipëri

Nga Ruben Avxhiu Qindra politikanë nga 90 shtete të lidhur me korrupsionin. Një ortek masiv dokumentesh të zbuluara nga parajsat... »

Situata në kufi, një provë për të gjitha palët

Nga Ruben Avxhiu   Forcat speciale të Kosovës po zbatojnë më në fund reciprocitetin në kufi me Serbinë. Automjetjet me... »

Ministria e Diasporës u mbyll, debati se si mund të ndërtohet një marrëdhënie institucionale me diasporën mbetet i hapur

Nga Ruben Avxhiu Krijimi i Ministrisë së Diasporës, që kryente një punë e cila mund të mbarohej fare mirë nga... »

Kosova ka nevojë për një ofensivë diplomatike

Kujdesi në përzgjedhje është virtyt, por caktimi i ambasadorëve të rinj nuk duhet të vonohet më Nga Ruben Avxhiu Në... »

Si Obama dhe Trump

Biden dëshmon se kur vjen puna në çështjet ndërkombëtare, ai nuk ndryshon në thelb nga parardhësit e tij Nga Ruben... »

Inati i gjatë, kujtesa e shkurtër në Afganistan

Nga Ruben Avxhiu Një pjesë e madhe e popullsisë në Afganistan nuk e përjeton me tmerrin që trajtohet në Perëndim... »

Ukrainasit i përgjigjen car/sultan Putinit

  Ruben Avxhiu   Vladimir Putin tha disa ditë më parë se rusët dhe ukrainasit janë një popull, duke rindezur... »

Erdhi në Romë,

Kur vendi yt nuk është një nga konkurrueset kryesorë për kupat e botës dhe ato të Europës, është e natyrshme të adoptosh një atdhe tjetër futbolli. Kjo është arsyeja pse në Shqipëri që në moshë të vogël jemi ndarë në “italianë”, “gjermanë”, “brazilianë”, “anglezë” etj. »

Një Picasso i ri në Amerikë

Nga Ruben Avxhiu Nuk dua të bëhem mistrec, por që Hunter Biden, djali problematik i Presidentit Joe Biden që desh... »

Erdhën për pushime në vendin ku vdekja nxiton rrugës si e marrë

Çfarë duhet bërë me këta vrasës me katër rrota? Sa ka të tillë që nuk kanë pësuar asgjë për jetët e njerëzve që kanë marrë. »

Shqiptaro-amerikani Chris Nikic, atleti me sindromën “Down” që po frymëzon miliona vetë

I thanë se nuk do të jetonte, se nuk do të ecte, se nuk do të kishte pavarësi »

Zgjedhjet në New York: Qytet demokratësh, por jo aq i majtë sa duket

Nga Ruben Avxhiu Në metropolin gjigand amerikan, 90% e njujorkezëve me “tesera” partie, janë Demokratë dhe vetëm 10% Republikanë. Në... »

Kur për baba, të bie Stalini

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1967, vajza e Josif Stalinit hyri në Ambasadën Amerikane dhe Nju Dehli të Indisë dhe... »

Dhuna dhe demokracia nuk mund të bashkëjetojnë

Nga Ruben Avxhiu Ngjarja e rëndë sot në Elbasan meriton një denoncim të plotë dhe pa ekuivoke nga të gjitha... »

Urime Vetëvendosjes!

Nga Ruben Avxhiu Urimet më të mira për Albin Kurtin dhe Lëvizjen Vetëvendosje. Një parti që premton ndryshime, një frymë... »

Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

Nga Ruben Avxhiu Gjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë... »

Në mbrojtje të vitit 2020!

Nga Ruben Avxhiu Dua të them disa fjalë të mira për vitin 2020. E di që është viti që të... »

Pse Korona nuk do që të vdesim

Shikoni çfarë koncepti interesant mësova nga Dr. Camaj gjatë intervistës me të. »

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për Trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin dje për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund... »

Besim te demokracia amerikane

Nga Ruben Avxhiu Si sot, katër vjet më parë, në 10 nëntor 2016, Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë... »