AUTORET - ILLYRIA

Rreth Trump-it të përbashkuar…

Nga Ruben Avxhiu Mbrëmë, rivalët e ish-Presidentit Donald Trump, në betejën e shkurtër të primareve republikane dolën njëri-pas-tjetrit në tribunën... »

Mrekullia e pak milimetrave…

… që shpëtuan jetën e ish-Presidentit Trump dhe i dhanë Amerikës një shans për të zbutur retorikën apokaliptike që mbizotëron... »

In Memoriam: Aristir Lumezi

Nga Ruben Avxhiu   Aristir Lumezi ishte një gazetar me përvojë dhe i përkushtuar, që e njihte mirë profesionin e... »

Pas debatit të parë presidencial: A do të guxojnë demokratët të ndryshojnë kandidat?

Nga Ruben Avxhiu   Debati mes dy kandidatëve për president në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i ka lënë në... »

MENDJEN TE TOPI O DAKU, MIKROFONIN KA KUSH E MBAN

Nga Ruben Avxhiu Kjo thirrja e Dakut, lojtarit të Kombëtares që është kapur në video duke i inkurajuar tifozët të... »

Kujtimi më interesant i ditës së çlirimit në Kosovë

Ruben Avxhiu Për mua është nisja e një numri të madh shqiptarësh të Kosovës për në shtëpitë e tyre. Megjithëse... »

Për Srebrenicën, për shqiptarët, për Njerëzimin!

Nga Ruben Avxhiu Vota e sotme në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në New York ishte... »

Krahasime pa vend, të pasakta, e të dëmshme

Nga Ruben Avxhiu Kjo fotografi është bërë popullore nga disa në internet dhe ndërkohë që nuk u sjell vërtet ndonjë... »

NË MBROJTJE TË VOTËS SË DIASPORËS

Nga Ruben Avxhiu Pashë një postim në rrjetin X (ish-Tuitër) që shprehej shkurt e shqip (në fakt anglisht) se “Vota... »

Nikki Haley del nga gara presidenciale

Vendimi vjen pas së ashtuquajturës Të Martës së Madhe në SHBA, ku u mbajtën zgjedhjet paraprake brendapartiake në 15 shtete... »

“Tre presidentë dhe Rubeni!”

Nga Ruben Avxhiu Seriozisht, ky është titulli apo “subjekti” i emailit që më erdhi sot nga Bill Clinton. “Three Presidents... »

FITORE QË NUK TË PËRMBUSHIN

Nga Ruben Avxhiu Mundësit nga Çeçenia që konkurrojnë si shqiptarë në Kampionatin European të Mundjes sapo na kanë dhënë një... »

Pak doza realizmi për politikën shqiptare lidhur me Shtetet e Bashkuara

Nga Ruben Avxhiu Mbrëmë, ish-Ambasadori Richard Grenell nënvizoi lavdërimin që kryeministri Edi Rama i ka bërë ish-Presidentit Donald Trump në... »

WINSTON CHURCHILL NUK E KA THËNË

Nga Ruben Avxhiu “Suksesi nuk është përfundimtar, dështimi nuk është përfundimtar: është guximi për të vazhduar që ka rëndësi”, tha... »

“Elefanti në mes të dhomës” dhe “gomari plak në Shtëpinë e Bardhë”

Nga Ruben Avxhiu Nuk i ka kursyer fjalët e rënda sot në editorialin e saj gazeta e njohur “Union Leader”... »

A do të kishin shpëtuar të gjithë po të kishin qenë shqiptarë?

Nga Ruben Avxhiu Pak ditë më parë, dy aeroplanë, që po lëviznin nëpër Aeroportin e Hanedës, u përplasën në Japoni.... »

“Sokrati” që na erdhi në kufi të dy epokave

Nga Ruben Avxhiu Nuk mund të them që e kishim njohur vërtet Mirush Kabashin deri sa na u fanit në... »

Pse u duhej komunistëve 29 Nëntori?!

Pak benzinë e pak ujë për ata që duan ta ndezin e ata që duan ta shuajnë një debat që... »

TË DREJTAT E KAFSHËVE DHE TË NJERIUT

Nga Ruben Avxhiu PETA, organizata e Njerëzve për Trajtimin Etik të Kafshëve, ka postuar Ditën e Falenderimeve një karikaturë në... »

Duke kujtuar Sokol Olldashin, 10 vjet pas tragjedisë

Nga Ruben Avxhiu 10 vjet më parë vdiq në një aksident automobilistik Sokol Olldashi, deputet, ish-ministër, e figurë e Partisë... »

Për “ushtarët e huaj” në Prishtinë

Nga Ruben Avxhiu Disa komente të nervozuara po qarkullojnë nga shqiptarë për praninë e ushtarëve dhe njësive të sigurisë izraelite... »

Krahasimi i pavend me rastin e Kumanovës

Nga Ruben Avxhiu Po merresha me diçka tërësisht tjetër kur po nuk ndjenja dot pa i shkruar disa rreshta për... »

Nuk ishin “serbët e Kosovës”por Vuçiqi dhe veglat e tij

Nga Ruben Avxhiu Një nga hipotezat e përsëritura shpesh është se grupi terrorist serb po përgatiste një sulm kundër pelegrinëve... »

Azem Hajdari – figura më e pazakontë e politikës shqiptare

Nga Ruben Avxhiu 25 vjet më parë, në 12 shtator 1998, në mes të Tiranës, në krah të selisë qendrore... »

GONXHE BOJAXHIU – KUNDËR GJITHË BOTËS

Nga Ruben Avxhiu GONXHE BOJAXHIU – KUNDËR GJITHË BOTËS Nënë Tereza u lind në një tokë ku gratë nuk priteshin... »

Për NATO-n, Kosovën, dhe zhvillimin ekonomik

Nga Ruben Avxhiu Çim Peka, i Syri TV-së është takuar me Ambasadorin Richard Grenell dhe ka përcjellë disa mendime të... »

KRIME TË REJA DHE TË VJETRA

Nga Ruben Avxhiu Krimi i radhës kundër njerëzimit në Ukrainë është shkatërrimi nga bombardimet ruse i Katedrales së Shpërfytyrimit në... »

ENDE PA SHPJEGIME “SUPERLEKU” I VERËS 2023

Nga Ruben Avxhiu Sipas Bankës së Shqipërisë, Dollari amerikan është shkëmbyer me 120,88 Lekë në 3 nëntor 2022, kurse sot... »

Kur i kumbon ora idiotit

Nga Ruben Avxhiu Mund të thuhet se për Vetëvendosjen dhe kryeministrin Albin Kurti, kjo po rrumbullakosej si java më e... »

AS GRUSHTI, AS SHTETI

Nga Ruben Avxhiu Një grusht shteti është rrallë lajm i mirë. Pavarësisht se mund të sjellë zhvillime pozitive në ndonjë... »