KOMUNITET - ILLYRIA - Page 3 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 3

Shqiptari që ka mbrojtur për 30-vjet me radhë presidentët e Shteteve të Bashkuara

Kuqezi nga tarraca e Shtëpisë së Bardhë Një shqiptaro-amerikan, i cili ka shërbyer për 30 vjet me radhë në forcat... »

Remzi Barolli: “Vetëm e vërteta do të na bëjë të lirë”

Intervistoi Beqir Sina   Persekutimi i egër 45-vjeçar i komunistëve, arratisja nga Shqipëria, përgatitjet në kampet e desantëve në Greqi,... »

Një dhuratë që të prek në zemër

Harry Bajraktari dhe familja e tij i dhurojnë 75,000 dollarë organizatës “Gift of Life International” për një mision që do... »

Veprimtaria e Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë gjatë vitit 2021

Adnan Mehmeti, Presidenti i Shoqatës Nju Jork, 29 dhjetor 2021 – Viti jubliar i 20-vjetorit të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë... »

Revista letrare “Pena” në numrin e saj të 9-të

Dr. Arjeta Ferlushkaj  Nju Jork, 27 dhjetor 2021 – Organi letrar i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë, revista “Pena”, vjen para... »

Përkujtohet, në New York, gazetari Sulejman Gashi

Gazetari i njohur i komunitetit shqiptar në SHBA ndërroi jetë në 11 shtator 2020 Nga Beqir Sina – New York... »

Anëtarë të rinj në Shoqatën e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

(Elida Rusta, Arjana Fetahu-Gaba, Ibadete Humolli-Tetaj, Monda Hamitaj, Prend Ndoja, Engjell Zerdelia, Hamide Shabani, Fjorela Forde, Merita Prenga, Hamid Alaj... »

PËRKUJTOHET DHE FESTOHET: 109 VJET USHTRI SHQIPTARE

VERI TALUSHLLARI Ushtarakët Shqiptarë të liruar ose në pension, me banim në SHBA, përkujtojnë dhe festojnë Ditën kur 109 vjet... »

Kongresistja Maloney në takim me shqiptarë në Nju Jork: SHBA mbështet kërkesat tuaja të drejta

Nju Jork, 19 dhjetor 2021 – Carolyn Maloney, përfaqësuese e Nju Jorkut në Kongresin e Shteteve të Bashkuara, pak ditë... »

Koncert tradicional i festave të fundvitit nga Shkolla Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit

Nga Keze Kozeta Zylo Shenjtorët e Gjuhes Shqipe Sa e dua dhjetorin e festave, Kur ajri mbushet me zëra shqip,... »

Kur zëri i atdheut na thërret…

Në Ishëm të Durrësit shoqata “Bijtë e Shqipes” ndërtoi dy shtëpi të reja për familjet e dëmtuara nga tërmeti i... »

MBLEDHJE PËRKUJTIMORE NË NEW YORK NË NDERIM TË JETËS DHE VEPRËS SË SULEJMAN GASHIT, ZËRIT TË SHPRESËS

Të dashur familjarë, miq dhe dashamirë, Ju njoftojmë se të dielën, më 26 dhjetor 2021, nga ora 13:00 deri në... »

20 vitet e një shoqate shkrimtarësh

Adnan Mehmeti, Presidenti i Shoqatës Nju Jork, 12 dhjetor 2021 (Fjala e plotë në Nju Jork, në 20 vjetorin e... »

Lamtumirë Ilia Ylli Luka

Nga Keze Kozeta Zylo Familja Luka dhe komuniteti shqiptar në Nju Jork u tronditën këto ditë me lajmin e hidhur... »

PËRKUJTIM: Nosh Frani Bojaj  

(1928-2020) Sot bëhet viti qysh se u ndave prej nesh Nosh Frani i dashur.  Në ditën e sotme një vit... »

NYPD: Një i ri 26 vjecar i vdekur dhe një në gjendje kritike, në aksidentin automobilistik në Bronx

Nga Beqir SINA – New York Kreshnik Kajtazaj u gjend i vdekur ne vendngjarje, ndersa nje bashkemoshatar i tij, ndodhej... »

TV Klan: “6 vjet kursime”, tornadoja i shkatërroi shtëpinë e ëndrrave shqiptarit në SHBA

Si pasojë e tornados vdekjeprurëse EF-3 kanë humbur jetën në mënyrë tragjike 88 persona në Kentaki, Tenesi, Arkansas, Illinois dhe Misuri. Vetëm... »

Albana Krasniqi, shqiptarja e Amerikës që ka shpëtuar qindra fëmijë në Kosovë

E nderuar nga Presidentja Vjosa Osmani me Medaljen “Shën Tereza”, bashkë me organizatën “Gift of Life International” dhe mjekun Mazllum... »

Votë historike në Këshillin Bashkiak të New York-ut

Nuk ka nevojë të jesh nënshtetas amerikan që votosh në zgjedhjet bashkiake në New York City Nga Ruben Avxhiu Me... »

Homazhe për Senatorin Bob Dole, në Capitol Hill

Miku i tij i ngushtë, shqiptaro-amerikani Jim Xhema, i ftuar personalisht për të marrë pjesë nga Kongresi Amerikan Arkivoli me... »

Kosova dhe kombi shqiptar nuk do ta harrojnë kurrë mikun e tyre të madh

Senatori Bob Dole do të na mungojë shumë. Një hero i luftës, një burrështetas, një udhëheqës i madh politik dhe... »

Flamuri kuqezi u valvit edhe në Wall Street

Nga Beqir SINA Përkundër faktit që në vendin mëmë – mëmëdheun tonë të dashur, vend origjinën tonë 28 Nëntori –... »

Shkolla Shqipe “Alba Life”Ambasador i Kombit në mjediset universitare të St. Francis College në Brooklyn

Nga Keze Kozeta Zylo                                     Dita e shenjtë e Flamurit Kombëtar festohet me madhështi nga e gjithë Diaspora anë e mbanë... »

Festimi i 109-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kremtimi në New Jersey

Nga Beqir SINA – New Jersey 109-vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë 28 Nëntorit , u festua nga komunitetet shqiptaro-amerikane, në... »

New Jersey: E përplas automjeti, vdes shqiptarja, nënë e tre fëmijëve

Nga Beqir SINA, New York Një grua e kontesë Bergen vdiq të hënën pasi u godit nga një automjet teksa... »

Vatra, kremtoi me madhështi 28 Nëntori Pavarësinë e Shqipërisë

Nga Beqir SINA BRONX, NY: Festa më madhore që i bashkon të shqiptarët nga të gjitha krahinat dhe trojet të... »

Ipeshkvia e Kosovës e vlerëson mbështetjen e shqiptarëve të Amerikës

Prishtinë, 29 nëntor 2021 – Botuesi i gazetës “Illyria”, Vehbi Bajrami, në vigjile të Festës së Flamurit, bëri një vizitë... »

Nëna dibrane që festoi 100 Vjetorin e ditëlindjes në Ditën e Flamurit Kombëtar

100 trëndafila për nënën dibrane Nadire Kërkutin që arriti shekullin të jetojë me këmbë dhe dorë Nga Keze Kozeta Zylo... »

Mbahet spektakli “Nëntori Shqiptar në New York”

Qindra vetë u mblodhën në sallën e Capital Ballroom për festën kombëtare shqiptare Nga Beqir Sina – New York CityMe... »

28 Nëntori: Nju Jorku stoliset me flamuj kuqezi me rastin e Ditës së Flamurit

Nga Beqir SINA – New York 28 Nëntori edhe këtë vit, në Shtetet e Bashkuara e Kanada erdhi me një... »