Pacientja serbe

Të punuarit në spital të jep mundësi të jesh në kontakt me individë të ndryshëm, amerikanë apo nacionalitet të huaj.... »

Një takim me poetin e shquar Vangjush Ziko

Mbresa   Nga Fuat Memeli BOSTON – Prej kohësh kam patur dëshirë të takohem me poetin e shquar, prof. Vangjush... »

Sofra Kërçovare 2013 në Chicago, feston fitoren historike te Kërçovës!

  Nga Chicago, Beqir Sina Në sallën e madhe të festimeve dhe gazmendeve të ndryshme, lokalin e njohur të komunitetit... »

Në ditëlindjen e Presidentit Diaz, Jr. në Bronx

Nga Mimoza Dajçi Fotot Aleks Nilaj Me rastin e 40 vjetorit të lindjes së tij, Presidenti i Bashkisë – Bronx... »

Vatra mban Kuvendin në New York – Dr Gjon Buçaj zgjidhet kryetar

Nga Beqir Sina YONKERS, NY: Kuvendi i Federatës PanShqiptare të Amerikës, Vatra, u hap me një përshëndetjeje të dërguar nga... »

Dita e Lirisë së Shqipërisë në Westchester

Manifestimi për Martirin e Demokracisë, Nikë Marnaçaj   Nga Beqir Sina NEW YORK, NY: Në Valhalla – Westchester County, ditën... »

Pranvera e përgjakur e Bostonit

Përjetime për tragjedinë e 15 prillit   Nga Fuat Memeli   Prej ditësh, pranvera kishte trokitur edhe në Boston. Në... »

Shqiptarët në Philadelphia festojnë 5-vjetorin e pavarësisë së Kosovës

Duke ecur përpara të mos harrojmë rrugën nga erdhëm   Nga Laver Niku Shoqata Atdhetare-Kulturore Shqiptare-Amerikane “ Bijtë e Shqipes”... »

Për Kosovën, historinë dhe dinjitetin tonë

“Gjaku i djemve të mi i qoftë për hajër kombit shqiptar”, kumbuan fjalët e Ahmet Bytyqit, babait të tre vëllezërve... »

Gazeta “Illyria” dhe komuniteti shqiptaro-amerikan festuan me madhështi 5-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo   Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë u mblodhën... »

Një festë familjare

Nga Mimoza Dajçi Fotot Jeffrey Panish Zakonisht jemi mësuar të marim pjesë në takime e festa të organizuaura nga shoqatat... »

New York: Senati dhe Asambleja e shtetit, rezolutë për 5 vjetorin pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir Sina ALBANY, New York – Senatori Jeff Klein (D-Westchester/Bronx) dhe Asembleisti Mark Gjonaj (D-80/Bronx) u bashkuan, më 17... »

Taksat mbi të ardhurat dhe ligji për emigrantët pa dokumenta

Rubrika: Çeshtje të Emigracionit: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve tuaja   Pyetje: Unë jam një emigrant pa dokumenta i... »

Kontribut i ri nga diaspora për ndërtimin e Katedrales “Nënë Tereza” në Prishtinë

Nga Beqir Sina Kisha Katolike Zoja e Shkodrës në New York, mblodhi këtë fundjavë në lokalin e njohur Eastëood –... »

Vdekjet në aksidentet rrugore, mallkimi i komunitetit shqiptar në SHBA

Bilanci i tmerrshëm i rrugës 5 të vdekur e shumë të plagosur brenda tri ditëve – Tregojuni të rinjve për... »

Koha e pritjes për vizë

Çeshtje tё Emigracionit – Avokati Kieran Both pёr ju   Departamenti i Shtetit u ka krijuar mundësinë personave që kanë... »

Texas: Dy vajza shqiptare vdesin në aksident

Një familje shqiptare ka pësuar një aksident të rëndë në Kilgore. Texas (Teksas), ku dy vajza në shkollë të mesme... »

Guljed Birçe, gjashtë vite në shërbim të Senatorit Kerry

Flet për gazetën “Illyria”, menaxheri shqiptar i zyrës së ish-Senatorit Kerry në Boston – Historia e emigrantit nga Shqipëria që... »

Një vajzë shqiptare në Inaugurimin e Presidentit Obama

Një përvojë e jashtëzakonshme për shqiptaren Merlin Tushe që udhëtoi nga Bronx-i në Washington, e ftuar si pjesë e të... »

Skënderbeu, strumbullari i shqiptarizmit

Para pak ditësh, presidenti i shoqatës “Kombi” me qendër në Uster, Artur Vrekaj, na njoftoi për një veprimtari që do... »

Reforma e plotë e Emigracionit- shpresë për miliona njerëz

“Çeshtje tё Emigracionit”: Avokati Kieran Both pёr ju   Presidenti Obama ka propozuar një sërë ndryshimesh në politikën e Shërbimit... »

SHBA: Reforma në sistemin e imigracionit

Zëri i Amerikës Në Shtetet e Bashkuara, një grup senatorësh të njohur nga të dyja partitë politike shpallin sot një... »

Protestë para Kombeve të Bashkuara në mbështetje të Luginës së Preshevës

Nga Beqir Sina KOMBET E BASHKUARA:Shqiptarët e Amerikës zgjodhën dje sheshin kryesor përpara Selisë së OKB-së në New York, për... »

Shqiptarët në Worcester (Uster) – përkrah Luginës së Preshevës

Worcester, Massachusetts, SHBA Shqiptarëve të Amerikës! Organizatave shqiptare në cdo qytet amerikan! Institucioneve fetare të komunitetit shqiptar të Amerikës! Të... »

Shёrbimi i USCIS nё Internet nё ndihmё tё emigrantёve

Çeshtje tё Emigracionit: Avokati Kieran Both pёr ju   Kohёt e fundit Shёrbimi iEmigracioni dhe Shtetёsisё Amerikane (USCIS) ka pёrmirёsuar... »

Senatorja që u rrit në Shkollat Shqipe…

(Kushtuar Senatores së Diasporës Dea Bejlerit, vogëlushes 9 vjeçare me pashaportë amerikane që la Amerikën, e detyruar, sepse prindërit nuk... »

Aty ku mbijetojnë legjendat…

“…Të duash vendlindjen është një ndjenjë e bukur njerëzore, të adhurosh vendlindjen është një ndjenjë përtej dashurisë, kjo do të... »

Lidhur me ligjin e përshpejtimit të bashkimeve familjare të shtetasve amerikanë

Çeshtje tё Emigracionit: Pёr ju avokati Kieran Both   Sekretarja e Departamentit të Sigurisë së Vendit Janet Napolitano ka folur... »

Fan Noli u përgjigjet akuzave se ka qenë komunist

Me rastin e 131 vjetorit të lindjes së Fan Nolit   Nga Naum Prifti Një luftë e rreptë shpërtheu brenda... »

Berisha: Diaspora jonë në SHBA, jo më e madhja, por më zemërzjarrta

Kryeministri premton krijimin e Komitetit të Diasporës, transmetimet mediatike të ndërsjella të Kosovës e Shqipërisë si dhe themelimin e ligës... »