HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Kulture (1) - ILLYRIA - Page 3

Në Tuz, promovohen librat “Mbyllur për pushime” dhe “Tregimet e tranzicionit” të Stefan Çapalikut

Më 29 tetor 2021, në QKI “Malësia”, në Tuz, u bë promovimi i librave “Mbyllur për pushime” (roman) dhe “Tregimet... »

New York Times shkruan për refugjatin nga Kosova që pikturoi përjetimet nga lufta

Petrit Halilaj u bë një nga artistët më të vlerësuar të Kosovës me punë që reflekton në të kaluarën e... »

Shtëpia e Komitetit të Kosovës në Shkodër, në prag të shembjes

Shkëputja e shiritit të kujtesës, duke e rrezikuar statutusin e historik e kulturor të kësaj shtëpie, po ndodh para syve... »

Vdes regjisorja Burbuqe Berisha

Prishtinë, 27 tetor 2021 – Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha. E ndjera Berisha ka lindur në Shkup.... »

Promovohet libri i autores shqiptare, në Kolegjin e Harvardit, SHBA

24 Tetor 2021 – Libri ‘Barrë dhe Bekim’ i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për... »

Në 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, shtëpia e “Homerit” shqiptar qëndron e kyçur

Në 150 vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës, shtëpia ku ka jetuar një prej figurave më të mëdha të... »

Vepra e Jusuf Buxhovit sfidon makinerinë për deformimin e historiografisë

Shkup, 22 tetor 2021 – Sot (e pretme) në ITSHKSH në Shkup u promovua vepra ”Maqedonia nga antika deri te... »

Mbyllet përkohësisht Galeria Kombëtare e Arteve, nis rekonstruksioni i godinës

Tiranë, 18 tetor 2021 – Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë do të mbyllet përkohësisht, pasi godina e saj do... »

Shkrimtari tanzanian Abdulrazak Gurnah fiton Nobelin për letërsi

Stokholm, 7 tetor 2021 – Shkrimtari me origjinë nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah fitoi të enjten çmimin Nobel për letërsi. Akademia... »

Hapet Kuvendi për gjendjen aktuale të studimeve arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA), çeli sot ditën e parë të Kuvendit parë të saj me temën:... »

U promovua libri “Enigma e poezisë” i Sabri Hamitit

Prishtinë, 23 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, me 22 shtator 2021,... »

Mbledhje dorëshkrimesh të shkrimtarëve, Bardhyli: Me fat që kemi Kadarenë!

Sipas drejtueses së qendrës së librit, mbledhja e këtyre thesareve do të krijonte një arkivë të jashtëzakonshme Qendra Kombëtare e... »

Inaugurimi i TKOB, Rama: Dita erdhi!

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar momente nga “Grand Gala” që shënoi inaugurimin e Teatrit Kombëtar të Operas dhe... »

Visar Zhiti rrëmben çmimin e parë në konkursin “Vexhi Buharaja 2021”

Shkrimtari dhe poeti Visar Zhiti është nderuar në Berat me Çmimin e Parë Letrar Kombëtar “Vexhi Buharaja 2021”. Dorëzimi i... »

Filmi kosovar “Pa vend” e fiton çmimin kryesor të festivalit në Toronto, kualifikohet për Oscar

Toronto, 19 shtator 2021 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda, e ka fituar çmimin... »

Libri i Rexhep Ismajlit ”Për historinë e gjuhës shqipe”, vepër kulmore në fushë të albanologjisë

Prishtinë, 15 shtator 2021 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, të mërkurën, u paraqit libri i... »

Ermonela Jaho në skenën e TKOB: “Këtu filloi ëndrra ime…”

Tiranë, 15 shtator 2021 – Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho ka interpretuar në skenën e Teatrit Kombëtar të... »

Ne ditën e shuarjes nga jeta: Odise Paskali (1903 – 1985)

Personalitet i shquar i kulturës kombëtare, skalitës i ngjarjeve e figurave madhore të vendit në gur, në mermer dhe në... »

Nga 12-21 shtatori American Jewish Congress, amb. izraelite bashkëorganizatorë të Festivalit Kulturor Shqipëri-Izrael

Festivali përkon me 30-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Shqipërisë dhe Izraelit Knid Ndrenika Festivali Kulturor Shqipëri-Izrael është veprimtari... »

Teatri “Migjeni” hap dyert për herë të fundit për Paulin Prekën

I nderuar me tituj “Artist i Merituar” dhe “Mjeshtër i Madh”, Paulin Preka u nda nga jeta në moshën 86-vjeçare... »

Prometeu

Mbi të ecnin re të zeza të rënda, si kanistra vigane të mbushura me avull, bubullima dhe elektricitet   Ismail... »

“Unte paghesont premenit Atit et birit et spertit senit”

Shqipërisë i ndodhi diçka që rrallë i kishte ndodhur ndonjë vendi. Kur elita e vendit, kryezotët, oficerët, njerëzit e letrave,... »

Vdes aktori francez Jean-Paul Belmondo

Paris, 6 shtator 2021 – Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori injohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u kumtua nga... »

Edhe një jetë tjetër po ta kisha, epikës do t’ia kushtoja

Nga Ruben Avxhiu Prof. Dr. Zymer U Neziri tregon për gazetën shqiptaro-amerikane “Illyria” se si u realizua botimi nga Universiteti... »

Një bust dinjitoz për Charles Telford Erickson: Amerikanin që i kushtoi jetën Shqipërisë!

            “26 GUSHTI ËSHTË  DITA E LINDJES TIME             Gjëja që kam vlerësuar më shumë në jetë  ka qenë dhe... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

“Ghusti Katundit 2021”, eventi i muajit gusht ndër arbëreshët e Grecit

Në komunën Greci në Horën e Arbëreshëve po zhvillohet që prej datës 15 gusht eventi “Ghusti Katundit 2021”. Një event... »

Shqiptarët në Australi organizojnë festime në ditën e shenjtërimit të Shën Terezës

Shoqata Katolike Shqiptare, Nënë Tereza në Adelaide, Australi do të organizojë festime në ditën e shenjtërimit të Shën Terezës. Shoqata... »

Ismail Kadare, tregimi i tij “Përpara banjës” dhe tregimet REMIX të francezëve

Tre shkrimtarë francezë kanë shkruar në gjuhën e tyre tri tekste narrative remix (remix) – rikrijime, interpretime, rikombinime, përshtatje të... »

Tre filma nga Kosova fitojnë çmime në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Sarajevë, 20 gusht 2021 – Tre filma nga Kosova, që ishin në garë në Festivalin e Filmit në Sarajevë (SFF),... »