HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 2

MBI LIBRIN E LEONORA LAÇIT “SKENDER IMER THAÇI MES SHQIPËRISË, KOSOVES DHE MALIT TË ZI”

Nga Fatbardha Mulleti SaraçiDuke lexuar librin me titull “Skender Imer Thaçi mes Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi”, pata mbresat... »

Ndërroi jetë një tjetër legjendë e teatrit dhe kinematografisë: Anastas Kristofori

Ndërron jetë në moshën 78-vjeçare aktori Anastas Kristofori. Aktori njihet për rolin e Perikliut në komedinë ‘Pallati 176’. Varrimi i... »

Alaska dhe shqiptarët që jetojnë aty

Për ata që duan të dinë diçka me shume për të dhe shqiptaro-amerikanët e atjeshëm, ne këto ditë dimri. Para... »

Premtimi i Metës për “Skënderbeun” e poetit amerikan Longfellow

Tiranë, 27 jana 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka publikuar në “Facebook” poemën “Skëndeberu” të poetit amerikan... »

Në ditën e lindjes

Betim Zihni Muço (21.01.1949 – 15.01.2015)   Shkencëtar, shkrimtar dhe përkthyes Në sa e sa festivale të muzikës së lehtë... »

I LIRË TË TREGOSH FERRIN, QË TË MOS PËRSËRITET…

BURGU, ARRATISJA DHE TRIUMFI I KASO HOXHËS (Vlera dhe porosi nga libri “Tokë e bukur, kohë e shëmtuar”) Nga Visar... »

NJË PIETA SHQIPTARE

(Rreth studimit “Pikëllim në një foto të vjetër” të Qerim Vrionit) Studimi “Pikëllim në një foto të vjetër” i fotografit... »

DY LIBRA NGA MESHTARI YNË DIOÇEZAN DHE KULTUROLOGU SHQIPTAR, DOM PASHK DANI

Përurim e prezantime librash në Zllakuqan të Klinës Shkruan: Lekë Mrijaj Dom Pashk Dani njihet me angazhimet e tija të... »

“APOCALYPTICA” e Arton Humollit shpallet “Fotografia më e mirë e vitit” në NEW YORK NIL GALLERY

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju... »

Institucionalizohet bashkëpunimi mes ITSHKSH dhe Shtëpisë Botuese “Drita”

Shkup, 13 janar 2022 – Sot në Shkup është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në mes të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore... »

Robert Ndrenika rrëfen dy histori të veçanta të tij në diktaturë

Tiranë, 9 janar 2022 – Aktori i njohur Robert Ndernika, i cili pritet të festojë së shpejti 80-vjetorin e lindjes,... »

Tempo (1973): Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Janar 2022 “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për... »

Nga Trebeshina te Kolevica -Vrioni, 50 foto e histori personalitetesh

Fotografia e rrallë e shkrimtarit rebel dhe njohja me arkitektin Nga Alma Mile, “Panorama” Sa herë vjen në Tiranë, Qerim... »

TË SJELLËSH KOHË DHE TË PARALAJMËROSH…

– Në Kosovë del romani “Funerali i pafundmë” i Visar Zhitit – “Botimet KOHA” sjell një roman të pazakontë, i... »

ÇMIMI NDËRKOMBËTAR “ATJON ZHITI” 2021 SHKON NË ITALI: I JEPET POETES CLAUDIA PICCINNO

Çmimi ndërkombëtar në letërsi, “Atjon V. Zhiti”, këtë vit kthehet në Europë, në Itali, dhe i jepet poetes Claudia Piccinno.... »

“Zgjoi” hyn në listën e ngushtë të filmave që do të nominohen për “Oscar”

Një lajm shumë i bukur vjen në Kosovë në prag të festave të fundvitit. Filmi “Zgjoi” i regjisores Bletra Basholli... »

Kolosi i letërsisë shqipe shëtit nëpër rrugët e vendlindjes së tij, Gjirokastrës

Tiranë, 19 dhjetor 2021 – Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare është rikthyer në Gjirokastër, në qytetin ku lindi 85... »

Ndahet nga jeta Pavle Deshpali – dirigjent, kompozitor e instrumentist arbëresh

Zagreb, 17 dhjetor 2021 – Pavle Deshpali, dirigjent, kompozitor e instrumentist i shquar me origjinë arbëreshe është ndarë nga jeta... »

Një kështjellë monumentale, që nuk mund të rrëzohet dot

Fjala e mbajtur nga Nora Laçi, në ceremoninë e zbulimit, në Lezhë, të bustit të Mons. Zef Oroshit, themeluesit të... »

LETËRSIA SI HAPËSIRË DHE LIRI, SI GJUHË DHE IDENTITET, POR DHE SI MISION…

Fjala e plotë në New York, në 20 vjetorin e themelimit të shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë. Nga Visar ZHITI Të... »

Theofan S. Noli

‘Është më mirë të ndezësh një qiri se sa të mallkosh errësirën’.                Ashtu si Thomas Jefferson-i, ai është një... »

Pas 69 vjetësh në Lezhën e Kastriotit e të Besëlidhjes Shqiptare, përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit

Shkruan: Lekë Mrijaj Busti i përjetësuar i Prelatit e intelektualit Merditor, mons. dr. Zef Oroshi, veç tjerash është edhe një... »

Në Zvicër, një tjetër shkollë e gjuhës shqipe hap dyert në janar 2022

Një tjetër shkollë e mësimit të gjuhës shqipe do të hap dyert për fëmijët shqiptarë në Zvicër. Lidhja e Arsimtarëve... »

Foto Dite/ Kur amerikanët nuk dallojnë nga shqiptarët në foton e vitit 1920

Kjo foto e vitit 1920 tregon se si duken amerikanët me veshje shqiptare, dhe si duket një shqiptar me uniformë... »

Shkolla e parë arbëreshe e mendimit “albanologjik” daton që në vitet ‘800

“Tek Zoti pash vëndin tim”, pat shkruar dikur Dhimitër Kamarda.  Besimi dhe Atdheu, atme-ja dhe feja, qenë një fill i... »

Filmi “Quo vadis, Aida?”, më i miri në Evropë

Berlin, 12 dhjetor 2021 – Filmi “Quo vadis, Aida?”, i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, është shpallur filmi... »

Les relations entre l’Albanie et l’Italie de 1920 à 1934

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Ambasadori Arben Cici boton në frëngjisht librin e tij “Marrëdhëniet shqiptaro-italiane në vitet 1920-1934 (... »

“Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në Greqi

Një tjetër aktivitet i ngrohtë zhvilluar në kryeqytetin helen në ambientet e Ambasadës Shqiptare të Athinës, hallkë e zinxhirit të... »

Shoqata shqiptaro-kanadeze Winnipeg strehë emigrantësh në Manitoba

Ka një numër të konsiderueshëm familjesh shqiptare (pothuaj  150 familje) të vendosura në Manitoba të Kanadasë. Komuniteti ynë i vendosur... »

Visar Zhiti rrëfen ditët e internimit

 “Ndiej nevojën e një rrëfimi, si në kishë, i gjunjëzuar para ikonës… së tim biri. Ai nuk do të më... »