HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 2

Barbara

Jacques Prevert A të kujtohet Barbara Atë ditë mbi Brest binte shi pandërprerë E ti ecje e qeshur E shndritur,... »

Një Ushtarak i lartë shqiptar që të mëson si të mbrohemi nga armët vdekjeprurëse bërthamore

Pa praninë e tyre në planet do të kishim më shumë shkolla, më shumë dituri, më shumë mjekë, spitale etj…... »

Danny DeVito ashtu si Eliza Dushku, përmend Shqipërinë në një nga filmat e tij

“Nuk do të të prezantoj me mamanë time nëse ngjan si bariu i dhive nga Shqipëria” Nga Ruben Avxhiu Këtë... »

Ndrenika rrëfen një episod nga vizita e Hrushovit në Shqipëri: “Enveri dhe Mehmeti e puthën gjatë në buzë…”

Shkrimtari e gazetari Ben Blushi ka publikuar në Facebook një pjesë nga libri i tij “41 sekrete”, më saktë një... »

Mos u dorëzo rinia ime, mos u dorëzo Ines

Unë nuk kam me kë të mbetem i ri nëse ju të gjithë plakeni Këto ditë vjeshte, nganjëherë me diell... »

UNESCO merr nën mbrojtje xhubletën shqiptare

Tiranë, 29 nëntor 2022 – Xhubleta shqiptare, veshja 4 mijë vjeçare, është marrë nën mbrojtje Organizata e Kombeve të Bashkuara... »

Doktori poet që shëron edhe me mjaltin e metaforave

Kambanë malet e mi/ U bie Vjosa gjuhë me trille/ Kumbimi i saj më vjen në vesh, muzikë Perëndie/ Dhe... »

Fatos Lubonja rrëfen për vitet e kaluara në burgje në Shqipërinë komuniste

Shkrimtari e gazetari Fatos Lubonja, i cili i ka kaluar 17 vjet në burg gjatë regjimit komunist në Shqipëri, në... »

Pelin Batu, aktorja dhe historianja turke, zbulon prejardhjen shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Pelin Batu, aktorja dhe historianja turke, autore e shumë librave, ka postuar në rrjetet sociale një fotografi... »

Një kurorë ulliri në kulturën kombëtare

Libri “Panteoni i Mirënjohjes Përmetare” me autor Shefqet Saliu është manushaqez naimjane, është shkëndijë e diellit dërguar nga “Fron i... »

“Fluturat”, historia e 21 grave shqiptare që jetuan në internim

Uashington, 12 nëntor 2022 – Regjizori shqiptar Bujar Alimani po sjell për publikun shqiptaro-amerikan filmin e tij të fundit “Fluturat”,... »

SAFETE S. JUKA, FIGURË E MADHE KOMBËTARE

Nga Eduard M. Dilo Sot, eshte dita qe 17-të  vjet më parë Prof. Dr.Safete S. Juka nderroi jetë. Iku thjeshte e... »

ROBI I KOHËS DHE KOHA E ROBIT, KUR DOSJET JANË HAPUR PËRGJYSMË…

– Mbresë rreth librit ‘ROB’ të Beqir Sinës, ‘një biografi për dy kohë’ – Nga Visar Zhiti Rrathët e ferrit... »

Promovohet libri i Dom Lush Gjergjit për Nënë Terezën i përkthyer në gjermanisht

Filantropi i njohur Lazim Destani ka marrë pjesë në promovimin e librit MUTTER TERESA GANZ NACH me autor Dom Lush Gjergji,... »

Në Shkup, editohet pulla postale kushtuar 50-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit të Shqipes

Shkup, 26 tetor 2022 – Nëse gjuha e njësuar shqipe kishte filluar të aplikohej në Maqedoni para se të mbahej... »

Gjergj Fishta dhe misioni i përlindjes shqiptare

Gjergj Fishta s’ishte intelektual e shkrimtar dosido, por një hero kulturor që luftoi me të gjitha forcat intelektuale e shpirtërore... »

Në Shkup nis botimi i revistës për kulturë dhe dije “JUVENILJA”

Shkup, 14 tetor 2022 – Në hapësirën kulturore shqiptare në Maqedoninë e Veriut këto ditë nisi botimi i revistës  mujore... »

Poezia në New York…

Visar Zhiti Mbrëmja e parë e Festivalit Amerikan 2022, me poetë nga shumë vende të botës, do të mbahej në... »

Shkrimtarja franceze Annie Ernaux fiton çmimin Nobel në letërsi

Stokholm, 6 tetor 2022 – Shkrimtarja franceze Annie Ernaux u shpall këtë vit fituese e çmimit Nobel për letërsinë, për... »

Për një qasje moderne mbi shkencat e albanologjisë

Prof.dr. Skender ASANI Më vjen mirë që edhe këto aktivitete që po mbahen në kuadër të JAVËS SË ALBANOLIGJISË, këtu... »

JU FLET KOSOVA E LIRË

Liria nuk mund të negociohet. Porosi nga promovimi i librit të xhepit “NEVER FORGET” në Zvicër. Nga MSc. AGIM ALIÇKAJ... »

Gjethet e vdekura

Jacques Prevert Oh! Sa kisha dashur që t’i kujtosh Ditët e lumtura kur ne ishim miq Në atë kohë jeta... »

Skender Asani, regjenerues i kujtesës komunitare tё trashëgimisë

Sot, 29 shtator është Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore, e shpallur nga Ministria e Kulturës që prej vitit 2003. Dëshiroj... »

Poeti Cana që zbërthen me kode gjuhën e bilbilit

Nga Keze Kozeta Zylo Bilbilit kush ja di gjuhën, Të më thotë mua dy fjalë! T’i këndoj mikes së zemrës,... »

Publikohet në shqip “Një histori e përmbledhur e Shqipërisë” e Fischer dhe Shmitt

Tiranë, 26 shtator 2022 – Studiuesit e njohur Bernd J. Fischer dhe Oliver Jens Shmitt publikuan sot në Tiranë librin... »

“Java kulturore shqiptare në SHBA” në Nju Jork

Nju Jork, 25 shtator 2022 – “Java kulturore shqiptare në SHBA” organizuar nga Instituti i Trashëgimisë Kulturore Shqiptare (ITSHKSH) nga... »

Shpalosja e vlerave kombëtare në “Javën kulturore Shqiptare” në Staten Island

Prof. Dr. Skënder Asani është autor i librit “Rrugëtimi”, ku flitet për shpëtimin e qindra hebrejve nga nipi i Heroit... »

Asani: “Vatra” – busullë orientimi e shqiptarëve në kohë turbullirash

Nju Jork, 23 shtator 2022 – “Java e kulturës shqiotare në SHBA”, të organizuar nga Insatituti i Trashëgimisë Shpirtërore e... »

ITSHKSH prezantoi veprimtarinë në Qendrën Kulturore Shqiptare-Amerikane në Riverdale të Nju Xhersit

Nju Xhersi, 22 shtator – Dita e dytë e “Javës kulturore shqiptare në SHBA” vazhdoi të mërkurën me prezantimin e... »

ITSHKSH prek një copë Dibër në Staten Island

Staten Island, 21 shtator 2022 – “Java Kulturore Shqiptare në SHBA” nën organizimin e ITShKSh-së, filloi mbrëmë në Shoqatën Atdhetare... »