HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 6 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 6

“APOCALYPTICA” e Arton Humollit shpallet “Fotografia më e mirë e vitit” në NEW YORK NIL GALLERY

Thënia se fotografia flet më shumë se një mijë fjalë, këtyre ditëve u vërtetua edhe në Galerinë Nile të Nju... »

Institucionalizohet bashkëpunimi mes ITSHKSH dhe Shtëpisë Botuese “Drita”

Shkup, 13 janar 2022 – Sot në Shkup është nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në mes të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore... »

Robert Ndrenika rrëfen dy histori të veçanta të tij në diktaturë

Tiranë, 9 janar 2022 – Aktori i njohur Robert Ndernika, i cili pritet të festojë së shpejti 80-vjetorin e lindjes,... »

Tempo (1973): Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Janar 2022 “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për... »

Nga Trebeshina te Kolevica -Vrioni, 50 foto e histori personalitetesh

Fotografia e rrallë e shkrimtarit rebel dhe njohja me arkitektin Nga Alma Mile, “Panorama” Sa herë vjen në Tiranë, Qerim... »

TË SJELLËSH KOHË DHE TË PARALAJMËROSH…

– Në Kosovë del romani “Funerali i pafundmë” i Visar Zhitit – “Botimet KOHA” sjell një roman të pazakontë, i... »

ÇMIMI NDËRKOMBËTAR “ATJON ZHITI” 2021 SHKON NË ITALI: I JEPET POETES CLAUDIA PICCINNO

Çmimi ndërkombëtar në letërsi, “Atjon V. Zhiti”, këtë vit kthehet në Europë, në Itali, dhe i jepet poetes Claudia Piccinno.... »

“Zgjoi” hyn në listën e ngushtë të filmave që do të nominohen për “Oscar”

Një lajm shumë i bukur vjen në Kosovë në prag të festave të fundvitit. Filmi “Zgjoi” i regjisores Bletra Basholli... »

Kolosi i letërsisë shqipe shëtit nëpër rrugët e vendlindjes së tij, Gjirokastrës

Tiranë, 19 dhjetor 2021 – Gjeniu i letrave shqipe Ismail Kadare është rikthyer në Gjirokastër, në qytetin ku lindi 85... »

Ndahet nga jeta Pavle Deshpali – dirigjent, kompozitor e instrumentist arbëresh

Zagreb, 17 dhjetor 2021 – Pavle Deshpali, dirigjent, kompozitor e instrumentist i shquar me origjinë arbëreshe është ndarë nga jeta... »

Një kështjellë monumentale, që nuk mund të rrëzohet dot

Fjala e mbajtur nga Nora Laçi, në ceremoninë e zbulimit, në Lezhë, të bustit të Mons. Zef Oroshit, themeluesit të... »

LETËRSIA SI HAPËSIRË DHE LIRI, SI GJUHË DHE IDENTITET, POR DHE SI MISION…

Fjala e plotë në New York, në 20 vjetorin e themelimit të shoqatës së shkrimtarëve shqiptaro-amerikanë. Nga Visar ZHITI Të... »

Theofan S. Noli

‘Është më mirë të ndezësh një qiri se sa të mallkosh errësirën’.                Ashtu si Thomas Jefferson-i, ai është një... »

Pas 69 vjetësh në Lezhën e Kastriotit e të Besëlidhjes Shqiptare, përjetësohet busti i të përndritshmit, mons. dr. Zef Oroshit

Shkruan: Lekë Mrijaj Busti i përjetësuar i Prelatit e intelektualit Merditor, mons. dr. Zef Oroshi, veç tjerash është edhe një... »

Në Zvicër, një tjetër shkollë e gjuhës shqipe hap dyert në janar 2022

Një tjetër shkollë e mësimit të gjuhës shqipe do të hap dyert për fëmijët shqiptarë në Zvicër. Lidhja e Arsimtarëve... »

Foto Dite/ Kur amerikanët nuk dallojnë nga shqiptarët në foton e vitit 1920

Kjo foto e vitit 1920 tregon se si duken amerikanët me veshje shqiptare, dhe si duket një shqiptar me uniformë... »

Shkolla e parë arbëreshe e mendimit “albanologjik” daton që në vitet ‘800

“Tek Zoti pash vëndin tim”, pat shkruar dikur Dhimitër Kamarda.  Besimi dhe Atdheu, atme-ja dhe feja, qenë një fill i... »

Filmi “Quo vadis, Aida?”, më i miri në Evropë

Berlin, 12 dhjetor 2021 – Filmi “Quo vadis, Aida?”, i regjisores nga Bosnje e Hercegovina, Jasmilla Zhbaniq, është shpallur filmi... »

Les relations entre l’Albanie et l’Italie de 1920 à 1934

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Ambasadori Arben Cici boton në frëngjisht librin e tij “Marrëdhëniet shqiptaro-italiane në vitet 1920-1934 (... »

“Nëntori shqiptar” për bashkatdhetarët në Greqi

Një tjetër aktivitet i ngrohtë zhvilluar në kryeqytetin helen në ambientet e Ambasadës Shqiptare të Athinës, hallkë e zinxhirit të... »

Shoqata shqiptaro-kanadeze Winnipeg strehë emigrantësh në Manitoba

Ka një numër të konsiderueshëm familjesh shqiptare (pothuaj  150 familje) të vendosura në Manitoba të Kanadasë. Komuniteti ynë i vendosur... »

Visar Zhiti rrëfen ditët e internimit

 “Ndiej nevojën e një rrëfimi, si në kishë, i gjunjëzuar para ikonës… së tim biri. Ai nuk do të më... »

Nostalgia për filmin “Gol!” – ethet e futbollit godasin edhe në SHBA

Filmi dokumentar nga shqiptari Abidin Dino dhe anglezi Ross Devenish Beqir Sina, New York Në moshën 10 vjeçare, mburrja me... »

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon të dënohet me burg, akuzohet për fyerje ndaj Turqisë

Shkrimtari i madh turk, Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel në Letërsi, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të... »

Një vështrim i thellë, shumështresor e kritik, për arsimin në Kosovë

(Reçension për librin e Azem Azemit “REFLEKSIONE ARSIMORE 2 – Kështu nuk qeveriset me arsimin në Kosovë”, botim i ZERO... »

Bardhyli: Duhet një ligj i ri për të mbrojtur shqipen

Tiranë, 20 nëntor 2021 – Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli, ka thënë se gjuha shqipe... »

Ndahet nga jeta shkrimtari e dramaturgu Fadil Kraja

Tiranë, 18 nëntor 2021 – Ndërron jetë nëmoshën 90-vjeçare shkrimtari e dramaturgu i njohur shqiptar, Fadil Kraja. Lajmin e hidhur... »

Albanologë nga Tirana, Prishtina e Shkupi angazhohen për strategji të përbashkët veprimi

Shkup, 14 nëntor 2021 – Pas Shkodrës, Shkupi sot në vigjilje të “Ditëve të Alfabetit”mblodhi albanologët shqiptarë në përpjekjen për... »

Doli nga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Këto ditë dol inga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Akademik Hivzi Islamit dhe Prof.Dr Arsim... »

Ambasadori britanik në Kosovë do ta përkthejë librin e Vlora Nikqit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Autorja e librit “Kangë Popullore Erotike”, Vlora Nikçi, ka njoftuar se ky libër i saj... »