HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 6 HOMEPAGE - Kulture (2-4) - ILLYRIA - Page 6

Don Lush Gjergji: Ne shqiptarët e kemi vllazërinë të dyfishtë – na bashkon atdheu

Intervistoi: Selajdin Gashi Intervistë ekskluzive e Don Lush Gjergjit për portalin Shqip.de “Bibla dhe Kurani kanë shumë elemente të përbashkëta,... »

“Nomadland” e fiton çmimin “Oscar” për filmin më të mirë

Los Angeles, 26 prill 2021 – Filmi amerikan “Nomadland” i ka fituar tri çmime “Oscar”. Drama e regjisores kineze Chloe... »

Selajdin GASHI – “Zëri i frymëzimit dhe zemrës”

In memoriam  Nga Don Lush Gjergji Më 20 shtator 2020 ishte përcjellja për pushimin në amshim e mikut dhe bashkëpunëtorit... »

Në Kosovë, fillon festivali i filmit rom

Prishtinë, 18 prill 2021 – Rreth 30 filma zhanresh të ndryshme, të animuar, dokumentarë, të metrazhit të gjatë dhe të... »

Ismail Kadare: Pse nuk u arratisa në vitin 1983?

Për shkrimtarin Ismail Kadare ka qenë një tjetër kohë për rrëfim, këtë herë në Vlorë, mes gjimnazistëve vlonjatë, në një... »

Refleksione për shkrimin “ Edhe unë jam Çam”

Shkruan Pertefe Leka Krenaria  kombëtare e publicistit të mirënjohur Zotit Frank Shkreli  në një shkrim “ Edhe unë jam Çam”, më bën... »

Studiuesit diskutojnë rreth historisë kombëtare shqiptare

Shkrimtarë dhe studiues shqiptarë nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria u bashkuan sot në qytetin e Shkodrës në përpjekje... »

Artisti nga Kosova shpreh mirënjohjen ndaj SHBA-së nëpërmjet veprave të tij

Besart Gashi jeton në fshatin Komoran të komunës së Drenasit, rreth 30 kilometra larg Prishtinës. Në një mjedis të improvizuar... »

SI E SHKROVA NJË DRAMË PËR FËMIJË QË NUK DO ISHTE SHKRUAR KURRË

(Lenini Mes Fëmijëve)  Naum Prifti Fati i dramave është tekanjoz. Por kurrë nuk do besoja se do hyja në historikun... »

LEKSIONET E PAMËSUARA TË KODIT TË MORTJES

(Ese postmortum për Luran Ahmetin) Ne që mbetemi ta kujtojmë Luran Ahmetin, do ta kemi vështirë t’i shpjegojmë nuancat e... »

Libri i ri “ILIASI I OMERIT PËRSHTATJA NË GJUHËN SHQIPE DHE PËRKTHIMET E GABUARA EUROPIANE”

PËRMBLEDHJE Iliasi i Omerit është vepra më e vjetër e ruajtur e letërsisë europiane dhe si e tillë është vlerësuar... »

Krijohet “Autokorrektori i gjuhës shqipe”

Tiranë, 30 mars 2021 – Në Shqipëri, një program i posaçëm, i quajtur Autokorrektori i gjuhës shqipe, synon të ndihmojë... »

Niagara, simfonia e ujit dhe betimi i Presidenti Roosevelet pas vrasjes së presidentit McKinley

Nga Keze Kozeta Zylo Pas një izolimi më shumë se një vit nga pandemia botërore dhe të sigurtë pas vaksinimit,... »

Brukseli rrëfen përralla dhe legjenda shqiptare…

Qëllimi i ‘’Përrallave dhe legjendave shqiptare’’ është ta promovojnë dhe mbrojnë pasurinë e kulturës shqiptare, që në botë vazhdon të... »

Cinxëri Këngëtar – Fabul për një Fabul

Nga Naum Prifti Cinxëri Fletartë kish vënë përpara fletoren e muzikës dhe po këndonte një melodi me nota –do –... »

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globes 2021″

Drama “Nomadland” dhe komedia “Borat Subcendent Moviefilm” fituan çmimet e nderit në Golden Globes të dielën në një ceremoni kryesisht... »

15 VJET PAS KODRËS, PIKTORIT QË THIRRI: “DON’T MOVE!” DHE ENGJËLLI MBROJTËS…

Nga Visar ZHITI 15 vjet më parë, në ditën e 7-të të shkurtit të vitit 2006, piktori Ibrahim Kodra mbylli... »

Një prozë e panjohur e Faik Konicës

MENDIMET E FILOPIMIN TRUKULESKUT Sevdai KASTRATI Poligloti dhe eruditi Faik Konica është, pa dyshim, një prej shkrimtarëve të rrallë në... »

Një publiçistikë që shpalos një vizion të krishterë të jetës

Intervistë e posaçme me gazetën “Illyria” e Dom Gjergj Metës, me rastin e vizitës në SHBA të një prej opinionistëve... »

Përceptimi dhe kujtesa në auto-portrete

Nga Ilir Seci Më 23 maj në “Lehman College”, mbas një ceremonie hapëse me pjesëmarrjen e trupës së pedagogëve të... »

Shfaqet edhe në Boston filmi artistik i restauruar “Nëntori i dytë”

Mori pjesë edhe regjisori i njohur, Pirro Milkani – premtoi se do të sjellë për ta shfaqur në Boston, filmin... »

Sopranoja e parë shqiptare në Operën e Shkupit jep koncert në New York

Dëshira Ameti, artistja me origjinë nga Dibra që studjoi me Nina Mulën në Tiranë, vjen në New York me artistin... »

Anila Jaho, 6 sekonda shqiptare në Tribeca Film Festival

Një artiste shqiptaro-amerikane u bë pjesë e një momenti historik në të famshmin, Tribeca Film Festival. Anila Jaho ishte nga... »

Shqipëria – një poemë

Për poezinë “Shqipëria” mësova krejt rastësisht. Eduardo C. Corral, fitues i Yale Series of the Younger Poets Prize për vitin... »

Në 80-vjetorin e një prej këngëtareve të para të Radio “Korçës”

Nga Keze Kozeta Zylo Festa e ditëlindjeve është një traditë e bukur ndërkombëtare, për rrjedhojë edhe në vendin tonë. Kur... »

ONUFRI, një nga shtëpitë botuese më prestigjioze në Shqipëri

Nga Iva Gjoni Pas rënies së bustit të Enver Hoxhës në sheshin kryesor në Tiranë, duke rishikuar bibliotekën personale të... »

Këngët kështjellare…

Nga Rasim Bebo Katedra e muzikologjisë së Bonit, (Gjermania Perëndimore) studentёve të Fakultetit të muzikologjisë para se të merrnin dipllomën... »

Struktura e ferrit triadik: Dante-Migjeni-Kadare

Kjo tezë ka si objekt kryesor qasjen mes strukturës së kantikës së parë të “Komedisë Hyjnore”, “Ferri” (Dante Aligeri), strukturës... »

Senatorja që u rrit në Shkollat Shqipe…

(Kushtuar Senatores së Diasporës Dea Bejlerit, vogëlushes 9 vjeçare me pashaportë amerikane që la Amerikën, e detyruar, sepse prindërit nuk... »

Fituesit e Globit të Artë

Hollivudi festoi mbrëmë disa nga arritjet më të mira të vitit në film dhe televizion. Ceremonia e ndarjes së Çmimeve... »