LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 119 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 119

Ambasadori Kosnett: Gazetarët meritojnë respekt dhe mbrojtje

Prishtinë,3 maj 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. ka thënë se kërcënimet dhe... »

Osmani: Liria e shtypit është parakusht themelor për funksionimin demokratik të shoqërisë

Prishtinë, 3 maj 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se liria e shtypit është parakusht themelor për... »

AGK kërkon ambient të sigurt për gazetarët në Kosovë

Prishtinë, 3 maj 2021 – Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) u bëri thirrje institucioneve të Kosovës që të respektojnë... »

Përkeqësim i gjendjes së lirisë së medies në Kosovë

Prishtinë, 3 maj 2021 – Dita Ndërkombëtare e Lirisë së Medias, e cila shënohet më 3 maj, e gjen Kosovën... »

Ulqini përgatitet për sezonin turistik pas pandemisë

Ulqin, 2 maj 2021 – Përpjekja për rimëkëmbjen e sezonit turistik në bregdetin e Ulqinit ka angazhuar autoritetet vendore dhe... »

Kadri Veseli lirohet për vizitë tri-ditëshe në Kosovë, për arsye familjare

Prishtinë, 2 maj 2021 – Ish Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, është liruar nga Gjykata Speciale për një vizitë tri-ditëshe... »

Me hetimin e krimeve të luftës në Kosovës merren vetëm katër prokurorë

Fetah Berisha nga fshati Burim, komuna e Vushtrrisë, ka të vrarë gjatë luftës babain dhe xhaxhain, ndërsa një vëlla të... »

Meta uron Pashkët ortodokse: Simbol i triumfit të së mirës ndaj të keqes

Tiranë, 2 maj 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ua kauruar festën e Pashkëve të gjithë  besimtarëve ortodoksë shqiotarë.... »

Osmani uron Pashkët: Festat si këto janë manifestim i vlerave tona të përbashkëta njerëzore

Prishtinë, 2 maj 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ua ka uruar festën e Pashkëve besimarëve ortodoksë të Kosovës.... »

Kosnett uron Pashkët: Kjo ditë na kujton fuqinë e këmbënguljes së kosovarëve

Prishtinë, 2 maj 2021 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Aamerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ua ka uruar festën... »

Ambasadorja Kim uron Pashkët: Shpresë në këto ditë të bukura pranvere!

Tiranë, 2 maj 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim, ua ka uruar festën... »

Komuniteti shqiptar i kërkon Mbretërisë së Bashkuar ta ndihmojë Kosovën në sigurimin e vaksinave

Londër, 30 prill 2021 – Një grup i shoqatave profesionale dhe organizatave joqeveritare me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, me... »

Apeli i Speciales e refuzon kërkesën e Thaçit e të tjerëve për lirim nga paraburgimi

Hagë,30 prill 2021 – Paneli i Gjykatës së Apelit të Dhomave tֻë Specializuara të Kosovës në Hagë e ka hedhur... »

PS nis procedurën për shkarkimin e Presidentit Meta. Ai i quan “shashka”

Tiranë, 30 prill 2021 – Në Shqipëri, Partia Socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës nga pozita e... »

Lista paraprake e deputetëve të Kuvendit të ri të Shqipërisë

Tiranë, 30 prill 2021 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka publikuar listën paraprake të 140 deputetëve që e kanë... »

LSI dorëzon në SPAK kallëzim për procesin zgjedhor

Tiranë, 30 prill 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së, Endrit Braimllari, njoftoi se ka depozituar kallëzim në SPAK lidhur... »

Meta: “Çdo votë të numërohet e rinumërohet”

Tiranë, 30 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka përsëritur thirrjen për numërimin e rinumërimin e votave të... »

Në Maqedoninë e Veriut do të nisë vaksinimi masiv kundër COVID-19

Shkup, 30 prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut të premten kanë mbërritur 200 mijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19 të... »

Kurti: Dokumentet “non-paper” vijnë nga Beogradi dhe Moska

Bruksel, 29 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se dokumentet “non paper”, të publikuara ditët e fundit... »

Riaktivizohet lobi shqiptar në SHBA

Uashington,29 prill 2021 – Sistemi politik amerikan u mundëson qytetarëve pjesëmarrjen në procese vendim-marrëse, përmes ndikimit ose lobimit në çështje... »

Zgjedhjet në Shqipëri, fitojnë disa kandidatë të “rangut të dytë”

Tiranë, 29 prill 2021 – Në Shqipëri vijon ende numërimi për votat që zgjedhësit kanë hedhur për kandidatët e tyre... »

Yuri Kim: Prokurorët të intensifikojnë hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve zgjedhore

Tiranë, 29 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, i është bashkuar thirrjes së Prokurorit të Përgjithshëm,... »

Çela kërkon hetime intensive lidhur me procedimet për “krime zgjedhore”

Tiranë, 29 prill 2021 – Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, u ka dërguar qarkore të gjitha prokurorive të... »

Borrell e Kurti pajtohen që dialogu Kosovë-Serbi të rinisë në qershor

Bruksel, 29 prill 2021 – Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, deklaroi... »

Në Shqipëri nisin stërvitjet ushtarake të NATO-s “DEFENDER-Europe 21”

Tiranë, 29 prill 2021 – NATO nisi të enjten stërvitje ushtarake në Shqipëri, me pjesëmarrjen e mijëra forcave nga Shtetet... »

10 kandidatët më të votuar në Shqipëri, Basha para Ramës

Tiranë, 29 prill 2021 – Vazhdon numërimi i votave preferenciale në rang vendi. Sipas të dhënave të KQZ, sipas votave... »

Lana Morton-Owens: Kosovës i duhet vetting sistematik

Prishtinë, 28 prill 2021 – Lana Morton-Owens, këshilltare e përhershme ligjore në Departamentin amerikan të Drejtësisë, tha se pajtohet që... »

Kurti: Anëtarësimi i Kosovës në NATO do ta bëjë rajonin më të sigurt

Bruksel, 29 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti të enjten po vazhdon takimet në Bruksel, ku u takua... »

Serbia vazhdon spastrimin etnik të Luginës

Bujanovc, 29 prill 2021 – Në Luginë të Preshevës po vazhdon misioni i shtetit serb për pasivizim të adresave të... »

SHBA bën thirrje për respektimin e rezultatit të zgjedhjeve në Shqipëri

Uashington,28 prill 2021 – Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Ned Price bëri thirrje për respektimin e rezultatit të zgjedhjeve... »