LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 77 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 77

Nesër në Gjykatën Speciale nis gjyqi ndaj Salih Mustafës

  Hagë, 14 shtator 2021 – Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë bërë të ditur se më 15 shtator do... »

Kancelarja Merkel në Tiranë

Kjo është vizita e dytë e zonjës Merkel në Shqipëri Knid Ndrenika Në Tiranë ka filluar takimet në vizitën e... »

Merkel: Serbia s’mund të hyjë në BE pa arritjen e marrëveshjes me Kosovën

Beograd, 13 shtator 2021 – Marrëdhëniet me Kosovës e Serbisë kanë qenë ndër temat e diskutimit në takimin e Kancelares... »

Osmani: S’ka konsensus për shtyrjen e zgjedhjeve, do të mbahen më 17 tetor

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se zgjedhjet lokale do të mbahen në datën që... »

Escobar: SHBA-ja e dëshiron Ballkanin Perëndimor në BE

Bruksel, 13 shtator 2021 – Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i... »

Presidentja Osmani e dekoroi ambasadorin Kosnett me urdhërin ‘”Dr. Ibrahim Rugova”

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dekoruar me urdhërin ‘”Dr. Ibrahim Rugova” ambasadorin në... »

Kim dhe Kraja

Amb.Kim në SPAK dhe BKH pasi Meta kërkoi verifikimin e ministrave

Ambasadorja Juri Kim u takua me krerët e SPAK-ut dhe BKH-së Knid Ndrenika Ambasadorja amerikane Juri Kim ishte në Prokurorinë... »

Kancelarja Merkel mbërrin në Tiranë më 14 shtator, në 10:30 takimi me Ramën

Pas takimeve konferenca për gazetarë në 14:35 mes kryeministri Edi Rama dhe Kancelares gjermane Angela Merkel Knid Ndrenika Qeveria e... »

Opozita e kundërshton rekomandimin për shtyrjen e zgjedhjeve lokale

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Partitë opozitare në Kosovë nuk po e mbështesin kërkesën për shtyrjen e zgjedhjeve lokale, të... »

Osmani takon sot krerët e partive, do të diskutohet për rekomandimin për shtyrjen e zgjedhjeve

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ftuar për sot një takim konsultativ me liderët e... »

Kurti: Arkivat duhet të hapen. Ne s’kemi çfarë fshehim

Prishtinë, 13 shtator 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar se hapja e arkivave, në Serbi dhe në... »

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

Kancerlarja Angela Merkel do të qëndrojë sot dhe nesër (13-14.09) në vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Interesante është që ajo... »

4 viktima dhe 864 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri brenda 24 orëve të fundit

Numri i përgjithshëm i jetëve të humbura është 2,543 qëkurse pandemia u shfaq në Shqipëri në 8 dhe 9 mars... »

Arrestohet një shofer kamioni pasi iu kapën barna dhe mijëra euro në Portin e Durrësit

Në kabinën e kamionit, u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale një sasi medikamentesh të pashoqëruara me dokumentacionin... »

Berger: Procesi i Berlinit – nisma e vetme gjithëpërfshirëse në Ballkanin Perëndimor

Berlin, 12 shtator 2021 – Gjermania i sheh të parealizueshme nismat e pjesshme në Ballkanin  Perëndimor, si “Ballkani i Hapur”,... »

Në Kosovë, bie interesimi për regjistrim në universitetet publike

Prishtinë, 12 shtator 2021 – Frika se mund të humbasë një vit akademik e detyroi Xheneta Mustafën të regjistrohet për... »

Cilët janë shkaktarët e vdekjeve nga COVID-19 në Kosovë?

Prishtinë, 12 shtator 2021 – Vonesat e paraqitjes me kohë te mjeku, mosvaksinimi kundër COVID-19 dhe mungesa e stafit shëndetësor... »

Tragjedia në Tetovë ngjall dyshime mbi cilësinë dhe sigurinë e spitaleve

Shkup, 12 shtator 2021 – Zjarri që shpërtheu të mërkurën, më 8 shtator, në spitalin COVID në Tetovë, ku humbën... »

Tirana me flamurin amerikan për nderimin e viktimave të 11 Shtatorit 2001

Postimi nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj Tirana e di shumë mirë se çfarë është terrori, qoftë ai... »

Kosova përkujton viktimate të sulmeve të 11 Shtatorit

Prishtinë, 11 shtator 2021 – Krerët e shtetit të Kosovës, së bashku me zëvendësambasadorin amerikan në Kosovë, Nicholas J.Giacobbe, kanë... »

Osmani fton partitë në konsultime për shtyrjen e zgjedhjeve lokale

Prishtinë, 11 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka ftuar partitë politike për konsultime lidhur me rekomandimin për... »

IKSHPK rekomandon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë

Prishtinë, 11 shtator 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka rekomanduar shtyrjen e zgjedhjeve lokale të... »

Në spitalet e Kosovës, më shumë lirime se sa pranime të pacientëve me COVID-10

Prishtinë, 11 shtator 2021 –Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) publikoi të shtunën një informacion që jep shpresë... »

Në Kosovë, 14 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Prishtinë, 11 shtator 2021 – Ministria e Shëndetësisë njoftoi të shtunën, më 11 shtator, se gjatëe 24 prëve paraprake janë... »

Berisha: Nder viktimave të 11 Shtatorit, e bënë SHBA-në dhe botën më të sigurtë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka përkujtuar 2-vjetorin E sulmit terrorist në SHBA me postim në Facebook: Sot 20 vjetori i sulmit... »

Presidenti Meta dekreton Ramën kryeministër

Më 25 prill Partia Socialiste fitoi 74 deputetë, opozita demokratike me “Aleancën për Ndryshim” 59, Socialdemokratët 3 dhe Lëvizja Socialiste... »

Nga COVID-19 në Shqipëri brenda 24 orëve pati 4 viktima dhe 977 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Ministri Filipçe dorëhiqet pas zjarrit në spitalin e Tetovës

Shkup, 10 shtator 2021 – Ka dhënë dorëheqje ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe. Dorëheqja e tij... »

Kosova paralajmëron “reciprocitet” ndaj Serbisë në qarkullimin e automjeteve

Prishtinë, 10 shtator 2021 – Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka paralajmëruar se së shpejti Kosova do të aplikojë masën... »

Në Kosovë pritet shtërgim i masava kundër pandemisë

Prishtinë, 10 shtator 2021 – Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, ka diskutuar me kryetarët e komunave për shtërngimin... »