LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 81 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 81

25 vjet burgim për organizatorët e sulmit në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut

Shkup, 26 korrik 2021 – Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me 25 vjet burg organizatorët e dhunës në Kuvendin... »

Serbia e “njeh” pasaportën e Kosovës në aeroporte

Beograd / Prishtinë, 26 korrik 2021 – Pasaporta e Serbisë në territorin e Kosovës dhe anasjelltas, përveçse në aeroporte, nuk... »

Shoferi i autobusit të Kosovës mbrohet në heshtje, nesër pritet vendimi për paraburgim

Sllavonski Brod (Kroaci), 26 korrik 2021 – Drejtuesi i autobusit të Kosovës, i cili dyshohet se ka shkaktuar aksidentin e... »

Në pritje të identifikimit të dy viktimave të aksidentit në Kroaci

Sllavonski Brod (Kroaci),26 korrik 2021 – Është konfirmuar tashmë identiteti i tetë viktimave të aksidentit me autobus që ndodhi të... »

Presidentja Osmani: Nora Gjakova i solli dritë Kosovës, në këtë die zie

Prishtinë, 26 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka uruar xhudisten kosovare Nora Gjakova medaljen e artë... »

Zi për viktimat, lutje për të lënduarit në aksidentin tragjik

Prishtinë, 26 korrik 2021 – Sot është ditë zie shtetërore në Kosovë. Në institucionet shtetërore flamujt janë lëshuar në gjysmë... »

Kurti në Sllavonski Brod: Dhembje e pikëllim për gjithë popullin tonë

Sllavonski Brod (Kroaci), 25 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka arritur në Slavonski Brod të Kroacisë, ku... »

Ambasada amerikane ngushëllon familjarët e viktimave të tragjedisë në Kroaci

Prishtinë, 25 korrik 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë u ka shprehur ngushëllime familjarëve të... »

E hëna ditë zie në Kosovë

Prishtinë, 25 korrik 2021 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë vendim që dita e hënë, 26... »

Policia kroate njoftoi në mënyrë të detajuar për aksidentin afër Sllavonksi Brodit

Sllavonski Brod (Kroaci), 25 korrik 2021 – Departamenti i Policisë së Qarkut Brod-Posavina në Kroaci ka lëshuar një deklaratë ku... »

Në Maqedoninë e Veriut, LSDM dhe BDI do të garojnë së bashku në zgjedhjet lokale

Shkup, 25 korrik 2021 – Partitë në pushtet në Maqedoninë e Veriut, LSDM dhe BDI, do të garojnë së bashku... »

Kryeministri Kurti niset për në Kroaci

Prishtinë, 25 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është nisur të dielën drejt Kroacisë, pas aksidentit të autobusit... »

Në Malësi të Madhe, policia plagos një të kërkuar për vrasje të dyfishtë

Tiranë, 25 korrik 2021 – Forcat “RENEA” plagosën mëngjesin e sotëm 52 vjeçarin Ardjan Narkaj gjatë një operacioni për kapjen... »

Pritet të shpallet Ditë Zie në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pritet të shpallë së shpejti ditë zie në Kosovë, për shkak të tragjedisë në Kroaci,... »

Po vinin nga Gjermania për pushime: Aksidentohet autobusi i Kosovës

Të paktën 10 shqiptarë të vdekur e shumë të lënduar, rrugës në Kroaci   Një autobus me targa të Kosovës... »

Vëzhguesit e zgjedhjeve në Kosovë bëjnë thirrje për përmirësime në sistemin zgjedhor

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Kosova do të mbajë zgjedhjet për pushtetin komunal më 17 tetor dhe në terren tashmë... »

Distria Krasniqi: Fitoren në Olimpiadë ia dedikoj Kosovës

Tokyo, 24 korrik 2021 – Kampionja olimpike, Distria Krasniqi, pasi u stolis me medaljen e artë, tha se fitoren e... »

Shumë shkelje nëpër hidrocentrale, asnjë veprim ndaj shkelësve

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Ndërtimi i hidrocentraleve në Kosovë është përcjellë me shkelje dhe tejkalime të shumta ligjore, si... »

Në Kosovë arrestohen shtatë persona, të dyshuar për “kontrabandim me emigrantë”

Prishtinë, 24 korrik 2021 – Policia e Kosovës ka njoftuar se në orët e para të mëngjesit të së shtunës,... »

Gjonaj: Të vendosur për drejtësinë e re dhe çka duket, SPAK-u po tregon rezultate

Ministrja Etilda Gjonaj  theksoi veccanërisht se një strategji e re për drejtësinë shënon hapin e parë të fazës së re... »

Presidentja Osmani përcjell nga afër fitoren e Distrisë

Tokyo, 24 korrik 2021 – Në arenën Nippon Budokan, ku po zhvillohet gara e xhudos në Lojërat Olimpike ishte e... »

Një gjykatë e Beogradit i liron nga paraburgimi 10 shtetas të Serbisë të kërkuar në SHBA

Beograd, 23 korrik 2021 – Gjykata e Lartë në Beograd ka vendosur t’I lirojë nga paraburgimi 10 programerë nga Nishi,... »

SHBA e BE bën thirrje për qëndrueshmëri në systemin e reformuar të drejtësisë në Shqipëri

Tiranë, 23 korrik 2021 – Diplomatët perëndimorë në  Shqipëri u bënë thirrje autoriteteve të sistemit të drejtësisë të arrijnë më... »

Sa janë të sigurta të dhënat personale në Kosovë?

Prishtinë, 23 korrik 2021 – Përpunimi i të dhënave përmes sistemit të vëzhgimit me kamerë në sektorin publik, privat dhe... »

Petro Koçi thirret në SPAK për të dëshmuar pas denoncimit për krimin e korrupsionin në Fier

Tiranë, 23 korrik 2021 – Deputeti i zgjedhur i PS-së, Petro Koçi është thirrur nga Prokuroria e Posaçme, SPAK, për... »

Mali i Zi ashpërson masat kundër koronavirusit

Podgoricë, 23 korrik 2021 – Në Mal të Zi, nisur nga sot deri më 2 gusht, do të ndalohet puna... »

Ç’sollën dy takimet Kurti-Vuҫiq që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza?

Dy takimet Kurti-Vuҫiq në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi që kaluan vetëm me akuza dhe kundërakuza, sipas analistëve mund të prodhojnë... »

Dafina Berisha, shqiptarja e parë që garon për deputete të Bundestagut gjerman

Hamburg, 22 korrik 2021 – Dafina Berisha, 21 vjeçarja me origjinë nga Kosova, synon të bëhet e para deputete shqiptare... »

Ish-ministrja Milena Harito rrëfen për intrigat në PS dhe për përplasjen me Ramën

Tiranë, 22 korrik 2021 – Ish-ministrja e Qeverisë Rama, Milena Harito, ka rrëfyer për eksperiencën e saj si pjesë e... »

Pezullohet vendimi për taksën prej 5 eurosh për vetura

Prishtinë, 22 korrik 2021 – Qeveria e Kosovës ka pezulluar vendimin për taksën prej 5 euro për tiketat ngjitëse, që... »