LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 137 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 137

Gjukanoviq: Politika e sotme e Serbisë ndaj fqinjve ngjan në atë të viteve ‘90

Podgoricë, 4 qershor 2021 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar se qasja e Serbisë ndaj vendeve... »

Vuçiq: Vazhdimi i dialogut është çështje ditësh

Beograd, 4 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se vazhdimi i dialogut Kosovë – Serbi do... »

Kim: Qeveria e SHBA-së do të vë para përgjegjësisë individët e korruptuar dhe organizatat kriminale

Tiranë, 3 qershor 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, ka reaguar pas vendimit të Presidentit amerikan, Joe... »

Ministrja Gjonaj takon në New York ministren gjermane të Drejtësisë, Lambrecht

Ministrja gjermane përgëzon ministren Gjonaj për rezultatet e reformës në Drejtësi Ministrja Lambrecht shprehu angazhimin e Gjermanisë për të vijuar... »

Biden publikon planin e dhurimit të vaksinave, përfituese edhe Kosova

Uashington, 3 qershor 2021 – Shtete e Bashkuara do të dhurojnë 75 për qind të dozave të vaksinave kundër koronavirusit.... »

Të dërguarit e SHBA dhe BE-së pas Prishtinës në Beograd për dialogun

Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer dhe i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet... »

OKB: Fjala e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në sesionin e Asamblesë së Përgjithshme për luftën kundër korrupsionit

“Për herë të parë, zyrtarë të lartë janë shkarkuar nga detyra, janë ndjekur penalisht dhe janë dënuar për korrupsion, pasuritë... »

BE-ja u sheh takimet e ardhshme si vazhdim të dialogut dhe jo si fillim të ri

Bruksel, 3 qershor 2021 – Bashkimi Evropian i sheh takimet e ardhshme në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë,... »

Palmer e Lajçak gjenden në Beograd, për dialogun Kosovë-Serbi

Beograd, 3 qershor 2021 – Zëvendës Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën, Matthew Palmer, dhe i dërguari i posaçëm... »

Palmer: SHBA-të janë hisedarë në procesin e dialogut mes Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, ka deklaruar se SHBA-të nuk janë... »

Vuçiq: Serbia po përpiqet që në dialog “të nxjerrë sa më shumë për popullin e vet”

Beograd, 2 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar edhe një herë se Serbia po përballet me... »

Von der Leyen: KE do të avokojë për liberalizimin e vizave për Kosovën

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, i ka dërguar një letër urimi Presidentes... »

Flamuri i Kosovës ngritet në kampin e misionit paqësor në Kuvajt

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Flamuri i Kosovës sot është ngritur për herë të parë në hapësirën e kompleksit të... »

Kosova e Shqipëria do të bashkëpunojnë në luftimin e krimit të organizuar

Prishtinë, 2 qershor 2021 – Prokuroritë e Kosovës dhe Shqipërisë thanë të mërkurën se bashkëpunimi rajonal është i domosdoshëm për... »

Daçiq: Rusia e konderon Kosovën pjesë të patjetërsueshme të Serbisë

Moskë, 2 qershor 2021 – Rusia mbështet fuqishëm qëndrimin se Kosova është “pjesë e patjetërsueshme e Serbisë”, tha kryetari i... »

Çështja e Fatmir Mediut në rastin e Gërdecit i kalon Gjykatës së Posaçme

Tiranë, 1 qershor 2021 – Kolegji i Gjykatës së Lartë ia kaloi  Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit (GJKKO)... »

Korrupsioni në Ballkan vë në rrezik anëtarësimin në BE

Bruksel, 2 qershor 2021 – Udhëheqësit e Bashkimit Evropian do të takohen gjatë javëve të ardhshme për të diskutuar edhe... »

Zaev: Marrëveshja e Prespës model për liderët e Kosovës dhe Serbisë

Shkup, 1 qershor 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se nuk është e rastësishme publikimi... »

Xhaçka: Shqipëria është e përkushtuar për sigurinë kolektive dhe vizionin e NATO-s

Tiranë, 1 qershor 2021 – “Shqipëria mbetet e përkushtuar në garantimin e sigurisë kolektive për dekadat që do të vijnë... »

Palmer: Dialogu Kosovë – Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, tha të martën në Prishtinë se njohja e... »

Vitia: Deri në fund të vitit, në Kosovë pritet të arrijnë 2 milionë vaksina

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Kosova synon që 60 për qind e popullsisë të vaksinohet kundër COVID-19 gjatë vitit 2021.... »

Shqipëria kërkon korrigjim të vendimit për dëmshpërblimin e sipërmarrësit Becchetti

Tiranë, 1 qershor 2021 – Shqipëria po tenton me të gjitha mënyrat për të shmangur pagesën e110 milionë eurosh sipërmarrësit... »

Osmani: Presim që dialogu të përfundojë me njohje nga Serbia

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se në procesin e dialogut me Serbinë është thelbësore... »

Kurti e quan të domosdoshëm koordinimin e BE-së dhe SHBA-së për dialogun

Prishtinë, 1 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se bashkëpunimi dhe koordinimi midis Bashkimit Evropian dhe Shteteve... »

Unifikimi i qëndrimit për dialogun – në dorën e Kurtit

Prishtinë, 31 maj 2021 – Partitë politike opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, kanë deklaruar... »

Gjyqtarja bën “sfilatë” në zyrë, nisin hetimet për ”shkelje të kodit etik”

Tiranë, 31 maj 2021 – Inspektori i Lartë i Drejtësisë në Shqipëri, Artur Metani, njoftoi sot se ka urdhëruar fillimin... »

Zhduket ish-shefi i policisë së Ulqinit, Rudolf Elezoviq

Ulqin,31 maj 2021 – Rudolf Elezoviq, ish-shefi afatgjatë i Departamentit të Sigurisë në Ulqin, është zhdukur pa gjurmë para tri... »

Spanja pritet të hapë zyrë ndërlidhëse në Kosovë

Prishtinë, 31 maj 2021 – Spanja, njëri prej pesë vendeve të Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur pavarësinë e... »

Të premten hidhet në votim kërkesa për shkarkimin e Presidentit Meta

  Tiranë, 31 maj 2021 – Parlamenti i Shqipërisë do të mblidhet në seancë plenare të mërkurën, në 9 qershor,... »

Lajçak e Palmer arrijnë në vizitë dy-ditëshe në Kosovë

Prishtinë, 31 maj 2021 – Sot dhe nesër (më 31 maj dhe 1 qershor) në Kosovë do të qëndrojnë Përfaqësuesit... »