HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 5 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 5

Presidenti Meta e kthen për rishqyrtim në Kuvend marrëveshjen për administrimin e Butrintit

Tiranë, 20 qershor 2022 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka kthyer në Kuvend për rishqyrtim marrëveshjen për administrimin... »

Von Cramon: BE nuk duhet të humbë besimin e Ballkanit Perëndimor

Sarajevë, 20 qershor 2022 – Euro-deputetja Viola von Cramon, raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka deklaruar se Brukseli duhet... »

Veniten shpresat për anëtarësim të shpejtë të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Bruksel, 20 qershor 2022 – Të hënën më 20 qershor, Finlanda, Suedia dhe Turqia u ulën në tryezën e bisedimeve... »

Rama: Këshillin e Europës do ta njoftoj për “përrallat” e Dick Martyt

Prishtinë, 20 qershor 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, paralajmëroi të hënën në Prishtinë se Këshillit të Europës do... »

Gazetari rus e shet çmimin Nobel, për të ndihmuar fëmijët ukrainas

Cili është çmimi i paqes? Kjo pyetje mund të marrë pjesërisht përgjigje të hënën mbrëma, kur gazetari rus Dmitry Muratov... »

Ukraina e shpall të jashtëligjshme partinë opozitare pro-ruse të Medvedchuk

Kiev, 20 qershor 2022 – Një gjykatë në Kiev e ka shpallur si të jashtëligjshme partinë politike pro-ruse të opozitës... »

Borrell: Rusia po kryen krime të luftës me bllokimin e drithërave të Ukrainës

Luksemburg, 20 qershor 2022 – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka akuzuar Rusinë për kryerje të krimeve... »

Haxhiu: Vettingu në Drejtësi pritet të fillojë më së largu në fund të korrikut

Prishtinë, 19 qershor 2022 – Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, përmes profilit të saj në Instagram, u është përgjigjur pyetjeve... »

Edi Rama viziton familjen e Hashim Thaçit

Prishtinë, 19 qershor 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka vizituar të dielën familjen e ish-Presidentit të Kosovës, Hashim... »

Konjufca takon Thaçin dhe Veselin në Gjykatën e Hagës

Hagë, 19 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, të dielën e 19 qershorit ka takuar në... »

Francë: Humbje e ndjeshme e Macronit në zgjedhjet parlamentare

Paris, 19 qershor 2022 – Presidenti francez i saporizgjedhur, Emmanuel Macron, me kampin politik të qendrës, “Ensemble”, sipas llogaritjeve të... »

Kosovarët si investitorë të huaj në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2022 – Flamur Mavraj dhe Burim Hazrolli vijnë nga qytete të ndryshme të Kosovës, por ndajnë fatin... »

Rritet numri i vizitorëve në parqet arkeologjike në Shqipëri

Tiranë, 19 qershor 2022 – Në Parqet Arkeologjike në Shqipëri ka nisur të rritet numri i turistëve pas një periudhe... »

Stoltenberg: Luftimet në Ukrainë mund të zgjasin me vite

Bruksel, 19 qershor 2022 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të... »

Gjermania përgatitet për reduktimin e përdorimit të gazit rus

Berlin, 19 qershor 2022 – Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, po përgatit masa të mëtejshme për të frenuar konsumin... »

BE: Reforma në drejtësi të bëhet në përputhje me standardet evropiane

Prishtinë, 18 qershor 2022 – Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka inkurajuar Qeverinë e Kosovës që të ndjekë reformën... »

Superjahti i oligarkut rus mbërrin në Havai, pas urdhrit të Uashingtonit për konfiskim

Honolulu, 18 qershor 2022 – Një superjaht i kapur muajin e kaluar në Fixhi, me kërkesë të autoriteteve amerikane, ka... »

Zelensky vizitoi forcat e ushtrisë në vijën e frontit të jugut

Kiev, 18 qershor 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vizitoi rajonin e Mykolaivit, ku u takua me trupat ushtarake... »

Dodik takohet me Putinin në Shën Petersburg

Shën Petersburg, 18 qershor 2022 – Anëtari i presidencës tre-palëshe të Bosnje e Herzegovinës, Milorad Dodik u takua në Shën... »

WB6: Ballkani i Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit

Sarajevë, 17 qershor 2022 – Projekti i Ballkanit të Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit dhe do... »

Komisioni Evropian mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE

Bruksel, 17 qershor 2022 – Komisioni Evropian rekomandoi të premten që Ukrainës t’i jepet statusi i vendit kandidat për në... »

Johnson premton më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Kiev, 17 qershor 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson, është zotuar për të ofruar më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën,... »

Trump ushtroi presion ndaj Pence për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve

Uashington, 16 qershor 2022 – Në mbledhjen e komisionit që po heton sulmin e dhunshëm ndaj Kapitolit më 6 janar... »

Shqipëri: Opozita kërkon një paketë të re ndihme për qytetarët

Tiranë, 16 qershor 2022 – Në Tiranë, opozita i bëri thirrje qeverisë të rishikojë buxhetin e shtetit dhe të sjellë... »

Pse u largua nga Kosova festivali “Sunny Hill”?

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Në pamundësi që të marrë në shfrytëzim një tokë prej 17 hektarësh në komunën e... »

Festivali “Sunny Hill” zhvendoset nga Prishtina në Tiranë

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Festivali “Sunny Hill” i themeluar nga Fondacioni me këtë emër i këngëtares me famë botërore,... »

Axhami: Shqipëria ende nuk ka vendosur standardet e demokracisë

Uashington, 15 qershor 2022 – Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami, ndodhet në Uashington me rastin e hapjes... »

Meta kundër hartës së re gjyqësore, kërkon rishikimin e saj

Tiranë, 15 qershor 2022 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur me tone kritike ndaj hartës së re gjyqësore... »

Vuçiq: Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës është dëshirë e BE-së, jo e Serbisë

Beograd, 15 qershor 2022 – Të mërkurën, më 15 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë... »

Biden njofton për 1 miliard dollarë më shumë ndihmë për Ukrainën

Uashington, 15 qershor 2022 – Presidenti Joe Biden njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ndihmë... »