KOMUNITET - ILLYRIA - Page 6 KOMUNITET - ILLYRIA - Page 6

Hapet ekspozita e librit “20 vite krijimtari letrare në SHBA”

Adnan MehmetiPresidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-AmerikanëStamford, Connecticut, 23 shtator 2021     Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë hap ekspozitën e librit... »

Në Vatër u promovua libri “Lideri nuk lind …bëhet” i studiueses Iris Halili

Halili, Lideri nuk matet me asgjë tjetër, përveçse nga vendimet që merr, në çdo kohë dhe në çdo rrethanë. Dhe,... »

Përurohet qendra kulturore shqiptare në New York

Të dielën në lagjen Bronks të Nju Jorkut u përurua qendra kulturore dhe e mirëqenies për komunitetin shqiptaro-amerikan. Qendra Illyria... »

Kongresisti i njohur për shqiptarët Lee Zeldin zbulon se ka mposhtur një sëmundje të rëndë

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti republikan, Lee Zeldin, i cili po kandidon për guvernator i Nju Jorkut (New York) ka deklaruar... »

Shkencëtari që synon ndërrimin e faqes së Kirurgjisë në Kosovë

Kirurgu shqiptaro-amerikan, Rifat Latifi është kryetar e themelues i Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës Nga Lumturije Bekaj – Ribotohet nga... »

Fotoreportazh nga 20 vjetori i përkujtimit të sulmeve terroriste në New York

Speciale Beqir SINA – “Ground Zero”  New York City DownTown – Manhattan NYC( 11 Shtator 2021) : Njëzet vjet më... »

Emigroi 7 vjeçe, vjen trajnuese e ushtrisë së SHBA-së në Shqipëri (zë, pamje)

Ambasada amerikane në Tiranë publikoi një video në Facebook me rrëfimin e Togeres së Parë Hatixhe Çollaku Knid Ndrenika E... »

AADLC promovon në New York librin “Arritje dhe perspektiva të mësimdhënies së gjuhës amtare në shkollat shqipe të diasporës”

Organizata e dy gjuhëve dhe kulturave paralele shqiptaro –amerikane, e njohur edhe si AADLC (Association of Albanian American Dual Language... »

Shqiptarët dhe hebrenjtë bashkohen për një lutje të përbashkët në kujtim të 11 Shtatorit

10 vjet më parë, në 10-vjetorin e tragjedisë, 11 shtator 2010 – RIBOTIM Nga Ruben Avxhiu Ditën e shtunë, në... »

New York: Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës” lutje për viktimat e 11 Shtatorit

Nga Beqir SINA – New York City NJU JORK – Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodres” në Hartsdale – New... »

Tri rastësitë që shpëtuan babanë shqiptar dhe dy vajzat e tij nga tragjedia e 11 Shtatorit

Bardhyl Quku dhe dy vajzat e tij mbetën gjallë falë rastësive të asaj dite…Daniella qe në katin e 73-të kullës... »

20 vjet më pas: Në kujtim të shqiptarëve që u vranë në 11 Shtator

20 vjet më parë, në 11 Shtator 2001, një sulm terrorist rrëzoi dy kullat e famshme binjake në Qytetin e... »

Shkolla Shqipe “Alba Life” USA filloi plot sukses vitin e ri akademik 2021-2022, në klasa dhe në Online

Nga Keze Kozeta Zylo Në  mjedise tejet komode të Qendrës së Konferencave dhe Trajnimeve në Jocobi’s Center, (Building Nr. 4)... »

“Zoja e Shkodrës” në Nju Jork, meshë në 5-vjetorin e Shënjtërimit të Shën Terezës

Nga Beqir SinaNë Kishën Katolike “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale- New York, është mbajtur meshë në nder të Shenjtores Nënë... »

Në Vatër u përkujtua 5 Vjetori i shenjtërimit të Nënë Terezës

Nga Keze Kozeta Zylo Në shtëpinë e Vatrës organizatës më të vjetër shqiptare themeluar nga korifejtë e Kombit Fan Noli... »

𝗠𝗲 𝗟𝗶𝗴𝗲̈𝗻 𝗦𝗵𝗾𝗶𝗽𝘁𝗮𝗿𝗼-𝗔𝗺𝗲𝗿𝗶𝗸𝗮𝗻𝗲 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗱𝗿𝗲𝗷𝘁𝗮𝘁 𝗲 𝘀𝗵𝗾𝗶𝗽𝘁𝗮𝗿𝗲̈𝘃𝗲 𝗻𝗲̈ 𝗟𝘂𝗴𝗶𝗻𝗲̈

Ardita Sinani, kryetare e re e Komunës së Preshevës, zgjedhur në zgjedhur katër muaj më parë, bashkë me deputetin popullor... »

Dibranët nga diaspora mblodhën 37,605 dollarë për spitalin e Dibrës

Spitali i Dibrës, nuk ka mjaftueshëm furnizime ndërsa ditët e fundit është i stërmbushur me pacientë me koronavirus, dibranët në... »

Në Detroit u mbajt takim përkujtimor për Gjon Zef Lulgjuraj

Në moshën 69 vjeçare është ndarë nga jeta Gjon (John) Lulgjuraj, aktivist i njohur dhe me ndikim në komunitetin shqiptar.... »

Edhe një verë me plot aktivitete nga Shoqata Atdhetare Dibra

– “Njihemi, shoqërohemi dhe mësojmë vlera” – aktivitet për fëmijët dibranë gjatë kësaj vere. Nga Beqir Sina Dibra dhe dibranët... »

Mbasdite përuruese për librin “Parashqevi Qiriazi dhe viti i saj 1919”

AAWO Motrat Qiriazi dhe Universiteti i Elbasanit ju ftojnë në një mbasdite përuruese të librit ” Parashqevi Qiriazi dhe viti... »

Një shqiptare e re humbet betejën me sëmundjen e rëndë

  Sot, në mëngjes e dashura jonë Marilda Seraj humbi luftën që po bënte prej më shume se një viti... »

Këshilltari bashkiak Mark Gjonaj midis Shkollës Shqipe “Alba Life”, në prag të vitit të ri shkollor 2021-2022

Nga Keze Kozeta Zylo Nga përvoja e mësimdhënies midis dy kontinenteve kuptoj që ajo që bashkon më së shumti shkollat... »

Ëndrrën e Demokracisë Amerikane të  B.Merxhanit  për Shqipërinë e përjetuan vajzat e tij me familjet e tyre

Nga jeta me shumë të panjohura e një mendimtari evolucionist, Aleksandër Branko Merxhani nga Çamëria Nga Pertefe Leka  …..   ... »

Ndahet nga jeta Gjon (John) Lulgjuraj

Ishte mik dhe kontribues me shkrime dhe opinione i gazetës “Illyria” Shoqata Vatra në Tampa Florida, ka njoftuar ndarjen nga... »

Dëshmia e rrallë e të arratisurit në ’66-ën nga SHBA

Ju tregoj Kapterrin e Kampit të Tepelenës, që ndiqte pas vajzat e nuset e reja dhe i fuste forcërisht te... »

Mesazhe lamtumire për patriotin tonë Ismet Purellku

Sot ndërroi jetë njeriu më i dashur i komunitetit tonë shqiptar në ShBA. Xhaka Ismet ishte fjalëpak e vepërshumë. Në... »

Çështja e vëllezërve Bytyqi, vendimtare për raportet SHBA-Serbi

Rezolutë në Kongresin amerikan: Zgjidhja ose jo e rastit të vrasjes së vëllezërve Bytyqi të percaktojë raportet SHBA-Serbi    ... »

Në moshën 107 vjeçare, vdiq në New York, Mine Alliu Rexha nga Dibra

Nga Beqir Sina Mine Alliu Rexha nga Dibra e Madhe, me banim në SHBA, ka ndruar jetë në moshën 107... »

Historia e panjohur e familjes Gjonlekaj, nga Malësia, që në një moment kritik, para 35 vjetësh, shpëtoi gazetën “Dielli”, të Bostonit

Nga Beqir SINA – New York  Historia e  familjes Gjonlekaj nga Malësia – ku dy bijtë e saj, Gjeka dhe... »

LAMTUMIRË GJERGJ BALAJ

Nga Sokol PAJA- DIELLI New York, më 28 Korrik, mes lotësh, dhimbjes së madhe, trishtimit të thellë dhe brengës në... »