LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 82 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 82

Vuçiq: Nëse dikush njeh Kosovën, ne e nisim fushatën e çnjohjeve

Beograd, 22 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të enjten se “nëse dikush merr vendim për njohjen... »

Në Kosovë, rritet shifra e rasteve të reja me COVID-19

Prishtinë, 22 korrik 2021 – Në Kosovë, ditët e fundit ka nisur të rritet shifra e rasteve të reja me... »

SPAK nis verifikimin e deklaratës së Petro Koçit për “krimin e organizuar” në Fier

Tiranë, 22 korrik 2021 – SPAK nis verifikimin e deklaratave të ish-zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Petro Koçi, i cili pak... »

Kurti: Greqia duhet ta njohë Kosovën dhe të marrë rol udhëheqës në rajon

Athinë,21 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka thënë se... »

Mbetet në fuqi dënimi për ish-kryeprokuroren speciale të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 21 korrik 2021 – Gjykata e Apelit në Shkup la në fuqi dënimin me 7 vjet burg për ish-kryeprokuroren... »

Organizatat për të drejtat e njeriut kërkojnë fonde për fëmijët e të rinjtë në nevojë

Tiranë,21 korrik 2021 – Në Tiranë, veprimtarëtt e të drejtave të fëmijëve dhe rinisë i bënë thirrje qeverisë shqiptare që... »

Gjykata e Lartë vendos pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Gjykata e Lartë e Shqipërisë vendosi të mërkurën pranimin e kërkesës së përbashkët të 27... »

ZPS refuzon të dorëzojë listën e dëshmitarëve në procesin ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Hagë, 21 korrik 2021 – Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) e ka refuzuar kërkesën e mbrojtësve të ish-krerëve të... »

INSTAT: 105 persona e humbën jetën në trafik, në periudhën janar-qershor

Tiranë, 21 korrik 2021 – Instituti i Statistikave (INSTAT) raporton për rritje të aksidenteve rrugore në 6 muajt e parë... »

SHBA dhuron pajisje për policinë kufitare të Shqipërisë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar policisë kufitare të Shqipërisë pajisje të cilat... »

Një shtetas malazias dënohet për nxitje të urrejtjes nacionale në Prishtinë

Prishtinë, 21 korrik 2021 – Risto Jovanoviq, shtetas i Malit të Zi, është gjobitur me 6.700 euro, për “nxitje të... »

Vuçiq: Do të flas me Erdoganin rreth Kosovës

Beograd, 21 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të mërkurën se do të bisedojë me presidentin... »

Kush çfarë humb nga dështimi i dialogut Kosovë-Serbi?

Para nisjes së takimit midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më 19 korrik në Bruksel, shefi i diplomacisë evropiane, Josep... »

Tiranë: Festimet e Kurban Bajramit në Sheshin Skënderbej

Nga Ilirjan Agolli Mijëra besimtarë myslimanë shqiptarë festuan sot Kurban Bajramin me falje dhe këngë në sheshin Skënderbej. Kurban Bajrami... »

Erdogan: Do të punoj me Bidenin për njohje të reja të Kosovës

Ankara, 19 korrik 2021 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se do të punojë për t’i... »

Lajçak: Atmosfera në takimin Kurti-Vuçiq ishte e tensionuar

Bruksel, 19 korrik 2021 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se atmosfera në... »

Kurti: Propozimi për marrëveshje të paqes u refuzua nga Vuçiq

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq,... »

Vuçiq: Takimi me Kurtin, më i keqi gjatë dialogut

Bruksel,19 korrik 2021 – “Herën e fundit që ishim në Bruksel, mendova se ishte e pamundur të kishim një takim... »

Takimi Kurti-Vuçiq: Asnjë pajtim, vetëm akuza të ndërsjella

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, zhvilluan takimin e dytë... »

Vuçiq: Kufijtë e Serbisë janë të paprekshëm

Bruksel,19 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se politikë e shtetit të tij është ajo që thotë... »

Vulin s’e fsheh aspiratën e Serbisë: Të gjithë serbët duhet të jetojnë në një shtet

Beograd, 18 korrik 2021 – Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, partneri më i afërt i Presidentit... »

SHBA: Kosova është lider në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë e ka përshëndetur riatdhesimin e 11... »

Maqedonia e Veriut riatdheson 23 shtetas të saj nga Siria dhe Iraku

Shkup, 18 korrik 2021 – Maqedonia e Veriut ka riatdhesuar 23 shtetas të saj nga zonat e konfliktit n; Siri... »

Në Kosovë, nis hartimi i ligjit për monedhat virtuale

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Parlamenti i Kosovës ka filluar nismën për hartimin e një ligji që synon të rregullojë... »

Milena Popoviq do të dëshmojë në gjyqin për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Beograd, 18 korrik 2021 – Milena Popoviq, deputete në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se megjithatë ajo është ftuar sidëshmitare... »

Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës kthehen nga Siria

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës u kthyen të shtunën në Kosovë nga zonat e konfliktit në... »

Në mostrat e ujit në Deçan janë izoluar sërish baktere

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha të premten se nëmostrat e ujit... »

Shtetasit e Kosovës në zonat e përmbytura në Evropë janë shëndosh e mirë

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se deri në tani... »

Osmani e vlerëson përkrahjen e Bidenit e Merkelit: Do t’i kundërshtojmë ata që synojnë destabilizimin e rajonit

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. i ka falënderuar presidentin amerikan, Joe Biden, dhe kancelaren gjermane,... »

Aliu: Vendbanimi “Lugina e Diellit” në veri është i paligjshëm

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në Kosovë, Liburn Aliu, tha të premten se... »