LAJME - ILLYRIA - Page 105 LAJME - ILLYRIA - Page 105

5 gra dhe 14 fëmijë shqiptarë do të riatdhesohen nga Siria

Tiranë, 31 korrik 2021 – Në vijim të operacioneve të riatdhesimit nga kampi i Al-Hol në Siri, ditën e nesërme... »

Vuçiqi dhe Erdogani bisedojnë për Kosovën

Beograd, 30 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka deklaruar më 30 korrik se pret që Turqia dhe... »

Kosovë: Rreth 90 për qind e rasteve me COVID-19, me variantin “Delta”

Prishtinë, 30 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetsisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se varianti “Delta”... »

Biden pranon Medalje Presidenciale nga Kosova për djalin e ndjerë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, do të ndajë këtë të diel, Medalje Presidenciale për Sundim të Ligjit për Beau Biden,... »

DW: Në kufirin Shqipëri-Greqi lulëzon kontrabanda e kanabisit

Një rrugë e rëndësishme e kontrabandës shqiptare të kanabisit nga kalon në zonën kufitare mes Shqipërisë dhe Greqisë. Banorët e... »

Përse këshillohet përsëri veshja e maskës?

Prapë duhet të vendosim maska? Edhe nëse jemi të vaksinuar? Për një pjesë të madhe të Shteteve të Bashkuara, kjo... »

SPAK heton milionat që Erion Veliaj ua dha artistëve për mbështetje publike

Arben Rrozhani, Shekulli Struktura e Posaçme Antikorrupsion (SPAK) po heton faturat e bashkisë së Tiranës të viteve të fundit. Lajmin... »

Në Kosovë regjistrohen mbi 70 raste të reja me koronavirus

Prishtinë, 29 korrik 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës njoftoi të enjten segjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar... »

Qeveria e Kosovës: “Mini-Shengeni” ballkanik është nismë pa vizion

Prishtinë, 29 korrik 2021 – Qeveria e Kosovës e ka kundërshuar fuqishëm edhe një herë nismën për bashkëpunim rajonal “mini-Shengen”,... »

Vuçiq e Rama e lavdërojnë njëri-tjetrin, shkëmbejnë edhe batuta për Kosovën

Shkup, 29 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në fjalën e tij në Forumin Ekonomik Rajonal, në Shkup,... »

“Mini-Shengeni” ballkanik riemërtohet “Open Balkan”

Shkup, 29 korrik 2021 – Nismës për bashkëpunimin rajonal që  ishte pagëzuar “mini-Shengeni” ballkanik sot është pagëzuar me njëe mër... »

Rama, Vuçiq e Zaev kërkojnë zgjerimin e “mini-Shengenit”

Shkup, 29 korrik 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i... »

Rama, Vuçiqi e Zaevi paralajmërojnë riemërtimin e “Mini-Shengenit”

Shkup, 28 korrik 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri  i Shqipërisë, Edi Rama, dhe Presidenti i... »

Varrosen viktimat e aksidentit të së dielës në Kroaci

Prishtinë, 38 korrik 2021 – Të mërkurën pasdite, në Gjakovë, iu dha lamtumira e fundit Valentina Binakajt (45 vjeçe) bijës... »

Kërkimi i personave të zhdukur gjatë komunizmit në Shqipëri

Shkodër, 28 korrik 2021 – Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan... »

ILD nis hetime dhe procedon 18 prokurorë e gjyqtarë

Tiranë, 28 korrik 2021 – Në Shqipëri, Inspektori i Lartë i Drejtësisë (ILD), Artur Metani, bëri të ditur sot se... »

UNDP: Qytetarët e Kosovës më të kënaqur me punën e institucioneve qendrore

Prishtinë, 28 korrik 2021 – Një anketim i Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara, vë në pah se shumica... »

Maqedoni e Veriut: Iniciativat qytetare kundërshtojnë pragun zgjedhor

Shkup, 28 korrik 2021 – Iniciativat qytetare në disa qytete të Maqedonisë së Veriut, që kanë bërë të ditur se... »

Në Kosovë, rritet numri i rasteve të reja me koronavirus

Prishtinë, 28 korrik 2021 – Rritet numri i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike... »

Në Randobravë varroset 55-vjeçari që vdiq në aksidentin e Kroacisë

Prishtinë, 28 korrik 2021 – Në Randobravë të Prizremit u varros një prej viktimave të aksidentit tragjik që ndodhi në... »

Presidenti Meta vlerëson veprimtarë të shquar shqiptaro-amerikanë

Kontribute të spikatura në shërbim të kauzës shqiptare dhe forcimit të marrëdhënieve të Shqipërisë dhe Kosovës me SHBA 28 korrik... »

Arrijnë në Kosovë trupat e viktimave të aksidentit në Kroaci

Prishtinë, 28 korrik 2021 – Sot, rreth orës 13, arritën në Kosovë trupat e pajetë të viktimave të aksidentit të... »

Të mërkurën arrijnë trupat e viktimave të aksidentit në Kroaci

Prishtinë, 27 korrik 2021 – Të mërkuren pritet të arrijnë në Kosovë trupat e pajetë të 10 viktimave të aksidentit... »

Arrijnë në Kosovë 27 të mbijetuar të aksidentit në Kroaci

Prishtinë, 27 korrik 2021 – Të martën, në orët e vona të mbrëmjes kanë arritur në Kosovë 27 të mbijetuar... »

OSBE: Ndarje të thella mes komuniteteve në Kosovë

Prishtinë, 27 korrik 2021 – Misioni i Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë (OSBE) tha të martën se institucionet... »

Forcat Speciale amerikane i stërvisin Forcat Speciale Shqiptare

Tiranë, 27 korrik 2021 – Forcat ushtarake shqiptare janë stërvitur së bashku me ato amerikane. Stërvitjen e kanë ndjekur zyrtarë... »

Ben-Meir: Kosova të ketë kujdes nga agjenda islamike e Erdoganit

Alon Ben-Meir, profesor pranë Qendrës për Çështje Globale në Universitetin e Nju Jorkut, në një intervistë për Radion Evropa e... »

Lirohen nga spitali 26 të lënduar në aksidentin e Kroacisë, 15 vazhdojnë trajtimin

Prishtinë / Sllavonski Brod (Kroaci), 27 korrik 2021 – Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë e Kosovës, Armend Mehaj, ka njoftuar... »

Tridhjetë ditë paraburgim për shoferin e autobusit që u aksidentua në Kroaci

Sllavonski Brod (Kroaci), 27 korrik 2021 – Shoferit të autobusit nga Kosova, që është aksidentuar të dielën në Sllavonski Brod... »

Gjykata e rrëzon kërkesën për rihapjen e gjykimit ndaj Mediut për rastin e Gërdecit

Tiranë, 27 korrik 2021 – Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar... »