LAJME - ILLYRIA - Page 130 LAJME - ILLYRIA - Page 130

Basha: Të zgjedhur me vota krimi dënim 22 vjet dhe përjetë pa funksione publike

Krahas Vettingut në politikë, Partia Demokratike kërkon ashpërsim të dënimit për krimet zgjedhore, bazuar në ligjin Italian. Kryedemokrati, Lulzim Basha... »

Kosova dërgon në Gjermani mbi 30 mostra, për testim për variantin Omicron

Prishtinë, 6 dhjetor 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) i ka dërguar në Gjermani 30 mostra... »

Escobar: Maqedonia e Veriut e ka vendin në BE

Shkup, 6 dhjetor 2021 – Diplomati amerikan gjithashtu theksoi rëndësinë dhe ndihmën që mund të japë Maqedonia e Veriut në... »

Nikolla shpreh ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Senatorit Bob Dole

  “Shtetet e Bashkuara, aleatët e tyre, Shqipëria dhe Kosova humbën një njeri të madh, një mbrojtës të përkushtuar të... »

Reshjet e shiut përmbytin Durrësin dhe lënë në terr disa fshatra të vendit

Reshjet e shiut, të cilat nisën të dielën dhe pritet të zgjasin edhe këtë të hënë kanë shkaktuar probleme në... »

Kaos në QSUT, fluks automjetesh, ambulancat bllokohen në trafik

Një situatë e paprecedent në spitalin më të madh në vend, Qendrën Spitalore ‘Nënë Tereza’. Si pasojë e fluksit të... »

Mungon komunikimi mes popujve pakicë dhe institucioneve shtetërore malazeze

Në mungesë të institucionëve të veçanta çështja e komunikimit në mes popujve pakicë dheinstitucionëve qeveritare në mjediset multinacionalesikurse është Mali... »

Maqedonia e Veriut e vlerëson mbështetjen e SHBA-së në procesin e integrimeve

Shkup, 6 dhjetor 2021 – Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, sot ka takuar zëvendësndihmës sekretarin amerikan për Çështje... »

ISI: SHBA do të shpallë “non grata” politikanë e biznesmenë nga Serbia, Republika Srpska, Mali i Zi dhe Kosova

Beograd, 6 dhjetor2021 – Një institut i pavarur i sigurisë me seli në Beograd, në Serbi, paralajmëroi se Shtetee e... »

Rama në SHBA: Marrëveshja me Univ. Miçiganit, për studime të nivelit të lartë

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ishte në Universitetin e Miçiganit ku edhe u nënshkrua një marrëveshje... »

Presidenti i Nderit i Vatrës, Rexha: Ambasadore Kim, dil nga selia e PS-së!

Presidenti i Nderit të Vatrës në SHBA-së, Agim Rexha, adresoi kritika të forta ndaj ambasadores amerikane në Tiranë. Në takimin... »

Fauci: Omicroni mund të shkaktojë simptoma më të lehta se Delta

Uashington, 6 dhjetor 2021 – Indikacionet e para sugjerojnë se varianti i ri i koronavirusit, Omicron mund të shkaktojë simptoma... »

Gabriel Escobar fillon vizitën në Shkup dhe të enjten vjen në Tiranë

Presidenti Stevo Pendarovski sot ka takuar zëvendësndihmës sekretarin amerikan për çështje evropiane dhe euroaziatike, Gabriel Escobar, ku kanë shkëmbyer mendime... »

Osmani: Mirënjohës që gjithmonë ka qëndruar pranë popullit të Kosovës

Prishtinë, 5 shkurt 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shprehur pikëllim për vdekjen e Senatorit amerikan Bob Dole.... »

Kurti: Javën e dytë të dhjetorit mund të ndodhë takimi me Vuçiqin

Prishtinë, 5 dhjetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se është diskutuar mundësia që në javën e dytë... »

Meta: Senatori Dole ishte mik i madh i shqiptarëve. Do t’i jemi përherë mirënjohës

Tiranë, 5 dhjetor 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, në një mesazh pikëllimi për vdekjen e senatorit Bob Dole,... »

Të hënën, në Kosovë do të hyjnë në fuqi masat e reja kundër pandemisë

Prishtinë, 5 dhjetor 2021 – Qeveria e Kosovës ka njoftuar se nga dita e hënë, 6 dhjetor, do të hyjnë... »

Meta e përshëndet emërimin e Stuart Peach të dërguar për Ballkanin Perëndimor

Tiranë, 5 dhjetor 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, e ka përshëndetur emërimin e Sir Stuart Peach si të... »

Partia shqiptare “Alternativa” bëhet pjesë e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut

Shkup, 4 dhjetor 2021 – Partia shqiptare “Alternativa”, të shtunën, më 4 dhjetor, vendosi të bëhet pjesë e koalicionit qeverisës... »

Rama takoi në Detroit përfaqësues të industrisë së autopjesëve

Detroit, 4 dhjetor 2021 – Kryeministri Edi Rama, ndodhet në një vizitë në Detroit, Michigan. Rama ka zhvilluar një vizitë... »

Yuri Kim: Zgjedhja e anëtarëve të KED i hap rrugë kompletimit të Gjykatës Kushtetuese

Tiranë, 4 dhjetor 2021 – Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, e ka mirëpritur zgjedhjen e anëtarëve të rinj të... »

Grupi i Lobimit përshëndet nisjen e parakohshme të qarkullimit në Rrugën e Arbërit

Punimet në vazhdim nuk duhet të rrezikojnë jetën e punëtorëve dhe udhëtarëve, thuhet në njoftimin për median Nga Grupi i... »

Abbott: Retorika e palëve e ngushton hapësirën e dialogut Kosovë – Serbi

Prishtinë, 3 dhjetor 2021 – Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott, në një intervistë ekskluzive për Telegrafin,... »

Prokurori: Në autobusin e aksidentuar s’ka pasur karburant dhe mjete piroteknike

Sofje, 3 dhjetor 2021 – Dihen arsyet e mundshme dhe shkaktari i zjarrit që shpërtheu në autobusin në autostradën “Struma”... »

Në Kosovë, arrestohen 31 persona të dyshuar për shpërdorim detyre dhe ryshfet

Prishtinë, 3 dhjetor 2021 – Në Kosovë të premten janë arrestuar 31 persona nga të cilët 12 zyrtarë të Agjencisë... »

ATK kërkon të paguhet tatim në të ardhurat nga kriptovalutat

Prishtinë, 3 dhjetor 2021 – Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka kërkuar nga qytetarët e Kosovës që gjenerojnë të ardhura... »

KIPRED: Rusia intensifikoi veprimet kundër Kosovës

Prishtinë, 3 dhjetor 2021 – Intensifikimi i bashkëpunimit ruso-serb kundër shtetësisë së Kosovës dhe stabilitetit e sigurisë në Ballkanin Perëndimor,... »

Arrijnë në Shkup trupat e pajetë të viktimzave të aksidentit në Bullgari

Shkup, 3 dhjetor 2021 – Të premten, më 3 dhjetor, në Maqedoninë e Veriut janë sjellë trupat e pajetë të... »

Isuf Kalo shpjegon historinë e fotove të Sali Berishës me Enver Hoxhën dhe familjen e tij

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Mjeku i Enver Hoxhës dhe i familjes së tij, Profesori Isuf Kalos, ka shpjeguar se... »

Banka Botërore ndan 29.5 milion dollarë shtesë për sektorin shëndetësor në Shqipëri

Tiranë, 3 dhjetor 2021 – Banka Botërore ka miratuar sot një financim shtesë prej 29.5 milionë dollarë për projektin e... »