OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 9 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 9

Çështje të Emigracionit: Procedurat e kalimit të kufirit dhe neni 42

Avokati Kieran Both (Pyetjet mund t’i bëni edhe në shqip, në adresën kieranboth@verizon.net – Avokati ju përgjigjet) Lexuesit kanë kërkuar... »

Mistere

Astrit Lulushi Elementët e Ajrit janë të fshehur nga syri i njeriut dhe njerëzit e lashtët i referoheshin si Amenet... »

Sa të shqetësuar duhet të jemi nga lia e majmunëve? 

Zyrtarët botërorë të shëndetësisë shprehen të alarmuar për rastet në rritje të lisë së majmunëve në Evropë dhe gjetkë. Ky... »

Deportohet kushërira: A është e mundur që prindërit e saj të paraqesin peticion për bashkim familjar?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Prindërit e kushërirës kanë nënshtetësi amerikane dhe janë të pajisur me pasaporta... »

Mangësitë e diplomacisë sonë ekonomike

Burimet natyrore, si thëngjilli dhe disa minerale të tjera, mund të jenë faktorë kyç në krijimin e një qëndrueshmërie ekonomike... »

UKRAINA 2022 : Fushë  beteje në mes dy qytetërimesh

Demokraci liberale Europiane versus  Autokraci tradicionale Ruse.                                                                        Sami Repishti, PhD (  “Politika ruse ashtë e pandryshueshme: metodat, taktikat, manovrimet;... »

JEMI ENDE TË PAFORMUAR PLOTËSISHT SI KOMB E SI SHTET

Thanas L. Gjika E falenderoj Z. Klodi Stralla, i cili në fb e tij kishte hedhur këtë mendim: “Një popull... »

In memoriam: Dr. Gjon Buçaj  

Një ditë para kalimit në amshim, Dr. Gjon Buçaj,  në pyetjen time si je tash më shëndet, me shkuan kështu:... »

Pajtimet dhe kontributi i gruas shqiptare përballë gjenocidit serb gjatë luftës dhe “Eksodit ‘99”

E lamë Kosovën me lot dhembjeje dhe gëzimi…”  (Ramiz Kelmendi) Nga Don Lush Gjergji Njeriu dhe njerëzimi s’mund të jetojnë... »

IN MEMORIAM: Dalip Greca

HUMBJE E MADHE PËR GAZETARINË SHQIPTARE NË DIASPORË DHE NË ATDHE Nga Frank Shkreli Një mik e koleg i dashur... »

Këshilla si të paraqisni vetë formularët e emigracionit

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Në varësi të formularëve që do të paraqisni dhe arsyeve pse po... »

Ngërçi bullgaro-maqedonas mund të tejkalohet nga diplomacia euro-amerikane

Zbërthimi i së kaluarës na ndihmon shumë t’i mësojmë të papriturat e së ardhmes. Por kjo nuk mjafton nëse nuk... »

Miratohet Ligji mbi krimet e komunizmit ne Florida

Nga Moza Boletini Governatori i Shtetit ne Florida, Ron DeSantis, njoftoi me date 9 Maj 2022, se ne te gjitha... »

Më në fund Shërbimi i Emigracionit po merret me vonesat në dhënien e lejeve të punës

Çështje të Emigracionit: Kieran Both Shërbimi i Emigracionit dhe i Nënshtetësisë së SHBA-së (USCIS-i) njoftoi daljen e një urdhërese të... »

Çfarë ndodh nëse “Roe v Wade” përmbyset? 

BBC Gratë që jetojnë në rreth gjysmën e shteteve të SHBA-së së shpejti mund të humbasin qasjen në abort, sugjeron... »

Shkatërrimi e idhujve

Astrit Lulushi Ikonoklastët i prishnin statujat, veçanërisht hundët, në pjesën më të madhe të Egjiptit të Lashtë. Megjithëse disa statuja... »

Faktori shqiptar në Ballkan nuk ka qenë kurrë më i fortë se sot

Nga Harry Bajraktari Zyrtarizimi i Dritan Abazoviqit si kryeministër i Malit të Zi është një moment historik për kombin shqiptar.... »

LLAMBA E NDËRGJEGJES

(Dëshmi besimi 4) Të tre besimet fetare monoteiste: Judaizmi, Krishtërimi dhe Islamizmi mbështetur te shembulli i Abrahamit/Ibrahimit, te dhjetë urdhëresat... »

Pse Elon Musk bleu Twitter-in ?

Elon Musk tha duke bërë shaka, se ai “po blinte Coca-Cola-n për të rikthyer kokainën në të “ Analizë nga... »

Nevojë urgjente për të vizituar Shtetet e Bashkuara. Ç’mund të bëj?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both (email: kieranboth@verizon.net) Jam nënshtetas shqiptar. Gjyshërit e mi jetojnë në SHBA dhe... »

MBROJTJA E KOSOVËS DHE ÇËSHTJES KOMBËTARE SHQIPTARE

Ministrja Gërvalla në OKB krenare me luftëtarët e lirisë MA. AGIM ALIÇKAJ Bija e heroit të kombit Jusuf Gërvalla, Ministrja... »

Fitorja e Emmanuel Macron shans për Europën

Rizgjedhja e Emmanuel Macron duhet kuptuar edhe si një përgjigje e demokracisë ndaj sulmit të Rusisë kundër Europës dhe porosi... »

Të fjetur

Astrit Lulushi Përderisa populli nuk kujdeset të ushtrojë lirinë e tij, ata që duan të tiranizojnë do ta bëjnë këtë;... »

PAJTORJA E SHQIPTARËVE

Nga Visar Zhiti 555 vjet më parë në 25 prill Pajtorja e Shqiptarëve, Zoja e Këshillit të Mirë, Fugurja iku... »

PLAGËT E JEZUSIT NA THËRRASIN PËR PENDIM

Dëshmi besimi (2)   Thanas L. Gjika Sipas besimit të Krishter Ortodoks sot është e Premtja e Zezë. Krishti rri... »

Përshpejtimi i takimeve për vizë

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Për shkak të pandemisë së Covid-19-ës, udhëtimet ndërkombëtare janë bërë të paparishikueshme.... »

Falimentimi i Rusisë – fundi i Serbisë së llambadarëve me kafka shqiptarësh

Një falimentim i shpejtë i Rusisë në muajt e ardhshëm do të ishte një shans i mirë për pjesën tjetër... »

BESOJ DHE SHKOJ NË KISHË T’ I FALEM ZOTIT MË SHUMË SE DIKUR

(Dëshmi besimi) Thanas L. Gjika Në fëmijëri, nëna ime më mësoi t’i drejtoja Zotit lutjen “Ati Ynë” dhe lutje më... »

Serbia po e përdor gjuhën e luftës ndaj Kosovës!

Serbia hapur po provokon dhe këtë po e bën para hundëve të ushtarëve të KFOR-it.  Deri më tani Beogradit nuk... »

Me rastin e 1-vjetorit të vdekjes së Nua Pjetër Bicit

IN  MEMORIAM Nga Gjekë Gonlekaj/New York Me 14 prill të vitit 2021 ndërrroi jetë Nua Pjetër Bici, në moshën 77-vjecare... »