RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 2

Diplomacia amerikane e ngecur në shpresën absurde se Vuçiq do të dalë nga orbita ruse

Diktatori serb ka nevojë të mbajë gjallë konfliktet në Kosovë, Bosnje e Mal të Zi, jo se është nacionalist, por... »

NJË MBRET EDHE PËR SHQIPTARËT?

Nga Ruben Avxhiu Nuk kam shumë durim për mbretëritë. Ideja që kurora është e trashëgueshme është diçka që nuk e... »

Problemin e kanë brenda vetes

Nga Ruben Avxhiu Nga pikëpamja humane mbase mund të mos ishte dita sot për t’ia kujtuar Serbisë të kaluarën e... »

Dy murtajat e Europës

Nga Ruben Avxhiu Kronika filmike Parada e 1 Majit, e vitit 1941, në Sheshin e Kuq, në Moskë. Miqtë më... »

Na la Nebil Çika, I Riu, i paharruari

Nga Ruben Avxhiu Më tronditi lajmi i ikjes së beftë të Nebil Çikës (I Riu). Një mik i vjetër, një... »

I THONI MIRËSEVJEN TË ARDHMES

Nga Ruben Avxhiu   Dy robotë “bullafiqë” në formë vezake të njohur si “Botë Spiunë” (SnitchBot) dhe “qeni dixhital” katërkëmbësh... »

Një paralajmërim nga viti 2014

Gjykata Speciale – një sulm i drejtpërdrejtë ndaj sovranitetit ligjor të Kosovës Nga Ruben Avxhiu Nuk mund të thotë kush... »

Disa besime, një komb i vetëm

Nga Ruben Avxhiu Është Sulltan Nevruzi, po fillon Muaji i Shenjtë i Ramazanit, po vjen Pashka për Katolikë e Ortodoksë,... »

Me apo pa firmë, rruga drejt BE-së do të kalojë nga Ohri

Nga Ruben Avxhiu Marrëveshja e Ohrit është nga më interesantet në mënyrën se si është qendisur. Nga një anë refuzimi... »

Stalini, Shqipëria, mësime të historisë

Nga Ruben Avxhiu 70 vjet më parë vdiq Josif Stalini, një nga diktatorët më të tmerrshëm të shekullit XX. Miliona... »

Orët e fundit përpara shpalljes së pavarësisë

Nga Ruben Avxhiu Pas mesnatës së 14 shkurtit 2008 e dërguam gazetën në shtyp, pa ndonjë konfirmim zyrtar, por me... »

E paparë në historinë e Shteteve të Bashkuara

Nga Ruben Avxhiu Një moment që mund të duket i paimagjinueshëm në Shqipëri, të dy presidentët e fundit amerikanë, përfshi... »

Emigrant serb, poet amerikan

Charles Simic ishte kundër pavarësinë së Kosovës, por e shihte si të merituar e të pakthyeshme – fshikulloi pa mëshirë... »

Shënime e reflektime për Papën Benedikt XVI, në ditën e varrimit të tij

Nga Ruben Avxhiu Në 29 shtator, 1986, një prift amerikan Leo G Neal ishte duke pritur, në paradhomën e zyrës... »

Sikur ta kishim bërë si Rumania

Nga Ruben Avxhiu 33 vjet më parë, në 21 dhjetor 1989, diktatori rumun Nikolae Çaushesku doli të fliste përpara një... »

Askush nuk do një Luftë të Tretë Botërore

Vendet e NATO-s dëshmuan vetëpërmbajtje dhe përgjegjësi pas incidentit në Poloni, por edhe Rusia dëshmoi se i druhet përplasjes së... »

Fitorja kundër Rusisë e vetmja rrugë për shmangien e aksidenteve katastrofike

Nga Ruben Avxhiu Një raketë apo mbeturinë rakete ka goditur sot një fshat të Polonisë jo larg kufirit me Ukrainën.... »

HESHTJA PARA DHUNËS E PADREJTËSISË ËSHTË BASHKËPUNIM

Nga Ruben Avxhiu   Unë besoj se numri i njerëzve që nuk i kontrollojnë dot impulset shtazarake, që janë sadistë... »

Mësime të historisë: Bosnja, Kosova, Ukraina

Nga Ruben Avxhiu Presidenti i sotëm, Joe Biden, ishte një nga senatorët kryesorë demokratë kur paraqiti , në tetorin e... »

Kur shovinisti flet në emër të viktimave të imperializmit

Nga Ruben Avxhiu Rusia dje aneksoi edhe katër territore të tjera të Ukrainës, një akt politik që nuk ka asnjë... »

Referendumi rus si një prelud i përshkallëzimit të luftës në Ukrainë?

Nga Ruben Avxhiu Katër territore të pushtuara nga Rusia në Ukrainë kanë shpallur “referendum” për të ardhmen e tyre, në... »

Një votë në OKB, Samiti i Samarkandit, dhe perspektivat e konfliktit

Nga Ruben Avxhiu Për herë të parë në historinë e OKB-së një udhëheqës shteti do ta mbajë fjalimin e tij... »

Demokratët vendosin ta mbajnë kongresistin Jamaal Bowman

Vota e ndryshimit mbetet e përçarë, dëmton kandidatin shqiptar Vedat Gashi Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Jamaal Bowman është zgjedhur për... »

Na e sulmuan një mik të Kosovës, një hero të lirisë

Nga Ruben Avxhiu Salman Rushdie e ka mbështetur gjithmonë Kosovën dhe më ka bërë përshtypje që e ka dalluar dhe... »

Krimet kundër njerëzimit në Ballkan u frymëzuan dhe justifikuan nga Kisha Serbe

Nga Ruben Avxhiu Në Batajnicë, në rrethinat e Beogradit, gati 20 vjet më parë u gjendën tri varre masive, me... »

Gjykata Supreme: Aborti nuk është më një e drejtë kushtetuese për amerikanët

Ligji në Mississippi që ndalon abortin pas 15 javësh hap rrugën për kufizime të ngjashme të procedurësh kirurgjike që mundëson... »

Me kapele në dorë, në derë të Europës

Nga Ruben Avxhiu Një tregues është gati absolut në përshkrimin e një vendi. A është ky një vend në të... »

Rama mbron Beogradin: Duhet ta kuptoni Serbinë, është e pamundur për momentin t’i vendosë sanksionet Rusisë

Nga Ruben Avxhiu Në një intervistë për Politico-Europë, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e arsyetoi ngurrimin e Serbisë për t’i... »

Shqipëria, presidente e Këshillit të Sigurimit për një muaj

Me këtë rast si kryeministri Edi Rama ashtu edhe ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, kanë udhëtuar në New... »

Iku duke shkruar

Nga Ruben Avxhiu Me Dalip Grecën kam punuar së pari në redaksinë e gazetës “Republika”, në Tiranë, në vitet 1998-1999.... »