OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 15 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 15

DIALOGU ME SERBINË SIPAS PARIMEVE TË ALBIN KURTIT

Emin AZEMI Merreni me mend sikur në kontestet e pazgjidhura në mes të shteteve evropiane, bie fjala në mes të... »

Basha nuk i bëri betejat kur duhej, tani është shumë vonë

Duke dashur të mos pranojë rezultatin zgjedhor, lideri demokrat Basha doli me një deklaratë bombastike: “Ne do të vazhdojmë betejën... »

Europa Mbretëreshë dhe Arbëria

Dorian Koçi, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Kjo është një hartë e vjetër e Europës e shekullit te XVI, e... »

Sa iu shpagua shqiptarëve të Maqedonisë kostoja e lojalitetit?

Një parlament dydhomësh dhe një kushtetutë që do të derivonte statusin shtetformues të shqiptarëve do të ishin zgjidhjet optimale për... »

Ramadan

A rrezikojnë ta dëmtojnë trungun kombëtar pykat partiake?

Shqiptarët nuk kanë nevojë të fusin pyka tek njëri tjetri, por kanë nevojë ta fuqizojnë trungun e  përbashkët kombëtar, me... »

POLITIZIMI PARTIAK NUK I LE KRIJUESIt TË EVOLUOJNË

(Kujtime dhe meditime për Prof. Kristo Frashërin) U gëzova shumë kur mësova se z. Bamir Topi, President i Republikës, e... »

Vonesat në njoftimet nga Emigracioni si dhe çështje të tjera që lidhen me to

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Broth Aplikantët dhe avokatët e emigracionit po përjetojnë vonesa të ndjeshme në marrjen... »

Në takimet ndërkombëtare udhëheqesit e Kosovës t’i masin e t’i zgjedhin fjalët mirë

Si është vendi bëhet kuvendi Në biseda, në takime të ndryshme e sidomos ato zyrtare vendore e ndërkombëtare, udhëheqësit e... »

SHTETËSIA DHE GJUHA SHQIPE!

Nënshtetësisë, sipas ligjit aktual, i jepen atribute monoetnike, ku maqedonizmi shpërfaqet si shtyllë shtetësie, kurse shqiptarët paraqiten si fasadë e... »

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë

Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit, “Kandidi ose optimizmi”, një roman filozofik, ku, shkrimtari dhe filozofi gjenial flet... »

Agim Karagjozi – patriot që i kapërcen kufijt e një kohe dhe të një shteti

Sot u bënë 3 vite që kaloi në jetën e pasosur z. Agim Karagjozi, nacionalisti, patrioti i spikatur, atdhetari i... »

VOTA PËR NDRYSHIM NË SHQIPËRI E FORCON KOMBIN SHQIPTAR DHE MIQËSINË ME AMERIKËN!

Kryeministri i deritanishëm Edi Rama është fatkeqësi kombëtare Nga MA. AGIM ALIÇKAJ *          Të gjithë ata që ja duan... »

Shkupi, modeli i një suksesi dhe krahasimi në mjekësi

Nga Kosova vazhdojnë të vijnë pacientë në Shkup, për arsye se nuk mund të gjejnë trajtim adekuat mjekësor në vendlindje.... »

A ka Kosova strategji shtetërore efikase?

Nga Mehmet PRISHTINA Efikasititeti i strategjisë shtetërore të Kosovës  varet nga disa faktorë, por dy janë më të rëndësishmit: domosdoshmëria... »

Dimensionet historike e politike të Qendrës Përkujtimore “Bllaca 99”

Nga Mehmet PRISHTINA Në brezin ndërkufitar Kosovë-Maqedoni të shtunën u  inaugurua Qendra Përkujtimore “Bllaca 99”, në kuadër të së cilës... »

Kardinali Ernest Simoni, martiri i gjallë i Kombit Shqiptar

(65-vjetori i meshtarisë së parë dhe mesazhi i tij për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri)  Në një bisedë në... »

KUR FORCA E SË DREJTËS, SHPËTON KRIMIN KUNDËR NJERËZIMIT

Në 22-vjetorin e Eksodit. Ismail Gashi Memorandum I ASSHA (SANU) për dëbimin e shqiptrëve nga trojet e tyre etnike, në... »

“Kampionët e Reformës në Drejtësi” të Shqipërisë

Nga Frank SHKRELI Shqiptarë, flini rehat! Jeni në duar të sigurta, të pakën sa i përket reformës në drejtësi, dua... »

Bllaca e 1999-tës, trajektorja e një gjeopolitiketë re

Nga Dr. Skender ASANI Para 22 viteve, pikërisht këtu ku ndodhemi sot, gjeopolitika po shkruante një kapitull të ri në... »

Z. Kryeministër, të gabosh është njerëzore, të kërkosh falje është hyjnore

Nga Frank Shkreli Absolutisht e pabesueshme! Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama mendon gjithnjë se nuk ka asgjë të keqe... »

Serbia mbetet e pandëshkuar për 400 masakrat e kryera në Kosovë

Është e habitshme se ka edhe juristë, si Dr. Enver Hasani, që mendojnë se Kosova nuk ka të drejtë ta... »

Urime Kosovës, për qeverinë e re

Nga Harry Bajraktari Konstituimi i Kuvendit te Kosoves dhe formimi e Qeverise se re, u pershkua nga nje proces demokratik,ashtu... »

Albin Kurti ka nevojë për një shumicë shqiptare në parlamentin e Kosovës

Përfshirja e AAK-së në koalicionin qeveritar do të siguronte kuorumin e nevojshëm sa herë që nevojitet për vendime me rëndësi... »

Brukselizmit i ka zënë rrota bishtin me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Në mbështetje të analizës së nacionalistit Gjok Dabaj Prof.dr. Eshref Ymeri Në numrin e sotëm të Portalit “Fjala e Lirë”,... »

Batakçinjtë e Tiranës dhe Vuçiqi famëmadh

Denion Ndrenika Fitorja e Aleksandër Vuçiqit, president i Serbisë, në zgjedhjet e së dielës së 21 qershorit 2020, prej shumëkujt... »

Miku i shqiptarëve, Eliot Engel, në krye të politikës së jashtme të Kongresit Amerikan

Nga Harry Bajraktari Përmbysja më e madhe në zgjedhjet e 6 Nëntorit 2018 ishte vendosja përsëri nën kontrollin e Partisë... »

NË WASHINGTON ISHTE NJË DITË E MADHE PËR KOSOVËN

Harry Bajraktari Në Washington mbrëmë ishte një ditë e madhe dhe e paharruar për Kosovën dhe shqiptarët. Në një atmosferë... »

Jeruzalemi, Trampi dhe politika sherrlënëse anglo-franceze

Denion Ndrenika SHBA njoftoi njohjen e Jeruzalemit kryeqytet të Izraelit. Fare normale që kritikat vijnë an’ e kënd botës. Normale... »

Na duhen ministra shqiptarë nga jashtë Shqipërisë në qeverinë e re të Ramës

Denion Ndrenika Po të mos ishte Fejzi Hajdari, kolegu ynë dhe mik domosdo, ndoshta do ta kisha kaluar pa shumë... »

Shqipëria ka faj për ndarjen e territoreve, njerëzve të saj në sport dhe kudo

Denion Ndrenika Sporti shpesh dhe kurdoherë shëmbëllehët si më i kuptueshëm për njerëzit. I lirshëm, i hareshëm në një anë... »