OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 9 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 9

“Bazat e Kanunores së Këshillës së Naltë” alias “Statuti i Lushnjes 1920” – Kushtetuta e Parë Shqiptare

Nga juristi* Kevin HAXHIU Shteti Shqiptar pas shpalljes së Pavarësisë në 28 nëntor 1912 do të kishte vetëm në vitin... »

Çështje të Emigracionit: Të rejat e fundit të rëndësishme mbi udhëtimin në kohë Kovidi

Nga Avokati Kieran Both (shqip dhe anglisht: kieranboth@verizon.net) Keni ngecur jashtë shtetit? Personat që kanë green card. Shërbimi i Emigracionit... »

PËRÇARJET POLITIKE QË PO E SHKATËRROJNË SHOQËRINË SHQIPTARE

Pa dyshim se ndasit e ndryshme,  sidomos ato të natyrës politike egzistojnë te çdo popull ,por mendoj se te populli... »

JETA DHE VEPRIMTARIA ATDHETARE E ISA DEMAJT

Në  76 vjetorin e lindje e 36 vjetorin e vdekjes Porosia e Isës, dashuria e Isës, idealet e Isës do... »

Vrasja e Enver Malokut ishte e paralajmëruar

(Kujtime nga bisedat me mikun tim, Enver Malokun, për kërcënimet e tij me jetë)* Pak ngjarje të jetës reale gjasojnë... »

NË PËRKUJTIM TË GJENERAL ABAZ KUPIT

Fjalim mbajtur në pelegrinazhin e përvitshëm pranë varrit të Abaz Kupit në New York Leonora Laçi Të nderuar familjar, miq... »

Çdo krizë në Shqipëri është me pasoja për Kosovën

Shqipëria dhe Kosova nuk mund të ndërtojnë raporte të shëndosha në mes veti nëse krizat e tyre të brendshme e... »

Kërkesat për Viza U – Përcaktimi nëse janë të vlefshme dhe leja e punësimit

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Statusi joemigrues U u jepet atyre viktimave të veprimtarive të caktuara kriminale,... »

Mjerimi intelektual

Leonora Laçi Na ishte njëherë një Universitet që gëlonte korridoreve, auditoreve nga konglomerat studentësh me kapacitete të ndryshme inteligjence, nga... »

LETRA E DYTË E HAPUR PRESIDENTIT TË SHTETEVE TË BASHKUARA TË AMERIKËS JOSEPH BIDEN

Pjesëmarrja e drejtpërdrejtë e SHBA-së në dialog dhe zgjidhjen e konfliktit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është qenësore Nga MA. AGIM... »

Etruri

Astrit Lulushi Çfarë i dha Etruria Romës? Mbretërit e parë të Romës ishin Etruskët. Vetë qyteti i përjetshëm i Romës... »

Pandemia dhe përqafimi

Kontakti njerëzor,  ka humbur “kuptimin” për shkak të pandemisë Sprovë psikologjike nga Rafael Floqi Para një muaji u takova me... »

Dimri i dytë i pandemisë: Mbi lirinë, përgjegjësinë, mirësjelljen e qetësinë

Dy vëzhgime nga një vit që na bëri të ngremë dyshime mbi arsyen tonë e të të tjerëve. I pari:... »

Poshtë aleanca e matrapazëve të të gjitha qeverive!

(Një reflektim mbi terrin që projektohet si faj jetim dhe mbi përvojat e hidhura me investitorë të huaj, të cilat... »

Udhëtimi i nënshtetasve amerikanë me pasaporta të skaduara

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Sipas buletinit të datës 28 maj, 2021 nënshtetasve amerikanë u lejohej të... »

Paparashikueshmëria – arma më e fortë e Rusisë

Rusia e re ka lindur pak para Vitit të Ri – ajo u bë 30 vjeçe më 26 dhjetor. Kjo... »

Në kërkim të kuptimit aktual të Krishtlindjes

Ese nga Rafael Floqi Këto ditë blerësit i inkurajojnë turmat për të gjetur dhuratat perfekte për të gjithë në listën... »

Njoftimet më të fundit lidhur me udhëtimet, të dala nga Departamenti Amerikan i Shtetit – Byroja e Çështjeve Konsullore

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kiran Both   Informacion për nënshtetasit amerikanë që nisen nga Shqipëria drejt SHBA-së: Duke... »

Kujtesë: Takimi i fundit me Presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova

(Ribotohet në 16 vjetorin e takimit tim të fundit me Presidentin Historik të Kosovës)   Dy muajt e fundit të... »

30-Vjetori i mbërritjes së Ambasadorit Rajerson

Nga Ambasadorja e SHBA Yuri Kim Tridhjetë vjet më parë si sot, Uilliam Rajerson paraqiti letrat kredenciale si Ambasadori i... »

GUXIMI PËR TË JETUAR…

Nga Atjon Zhiti       Shkrimet si student i filozofisë të Atjon Zhitit tërhoqën vëmendjen për shqetësimin dhe sinqeritetin, sintezën, dashurinë... »

Sukseset dhe dështimet e Presidencës sllovene të BE-së

Nga Radio Europa e Lirë Kanë mbetur edhe pak ditë deri në përmbylljen e Presidencës gjashtëmujore të Sllovenisë në Këshillin... »

PROTESTË GJITHËKOMBËTARE ANTI-SERBE ANTI-RUSE PRO-AMERIKANE

-PD e reformuar nën udhëheqjen e liderit historik demokrat Sali Berisha, e vetmja shpresë për ndryshime në Shqipëri Nga MA.... »

KONKURENCA E LIRË NXIT CILËSINË

(Vlerësime për punën 20-vjeçare të ShShShA përmbledhur në dy vëllime) Nga Thanas Gjika Njëzetvjetori i krijimit e gjen Shoqatën e... »

“KINI BESIM NË NJENI TJETRIN !”

Sami Repishti, Ph.D.      Titulli i këtij shkrimi ashtë maksimi i lanun për të gjithë nga Bundskanzelari gjerman, Zonja Angela Merkel,... »

Një vështrim i thellë e kritik i sistemit arsimor në Kosovë

(Reçension për librin e Azem Azemit “Refleksione arsimore 2”) Libri i Azem Azemit “Refleksione arsimore 2” fillon me një konstatim:... »

Vendimet e fundit të Parlamentit të Republikës Serbe janë alarmante

Tiranë, 16 Dhjetor 2021 – Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përcjell me shqetësim përshkallëzimin e tensioneve politike në Bosnjë dhe Hercegovinë,... »

Kur mblesërinë e bëjnë prindërit, a mund të marrë vajza vizë fejese?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi Sapo jam bërë nënshtetas amerikan. Në fshatin ku kam... »

Refuzimi i gjuhës, mohim i identitetit kombëtar

Dukuria e shëmtuar nga një numër i konsideruar shqipfolësish  në Mal të Zi të cilet nuk e përdorin shqipen në... »

A është më mirë të marr një përkthyes në vend të avokatit?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Letër nga lexuesi: Një mik më këshilloi të merrja një përkthyes në... »