HOMEPAGE - Sport (1) - ILLYRIA

Silvinjo publikoi listën e futbollistëve të Shqipërisë për Euro 2024

Tiranë, 27 maj 2024 – Trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvio Mendes Campos Júnior, i njohur me emrin Silvinjo, e ka... »

Duka: Shqipëria dhe Serbia kanë kandiduar së bashku për organizimin e Euro 2027 për U-21

Tiranë, 9 maj 2024 – Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF), Armand Duka, ka konfirmuar se Shqipëria dhe Serbia... »

Distria Krasniqi bëhet Kampione e Evropës në xhudo

Zagreb, 25 prill 2024 – Xhudistja kosovare Distria Krasniqi është Kampione e Evropës. Të enjten, në Kampionatin Evropianin që po... »

Donjeta Sadiku kualifikohet për Lojërat Olimpike “Paris 2024”

Prishtinë, 9 mars 2024 – Boksierja e Kosovës, Donjeta Sadiku, e ka arritur normën olimpike dhe e ka siguruar kualifikimin... »

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 2 shkurt 2024 – Distria Krasniqi e ka fituar të premten medaljen e artë në Grand Slamin e xhudos... »

Vdes Franc Beckenbauer, “mbreti” i futbollit gjerman

Berlin, 8 janar 2024 – Franc Beckenbauer, njëri nga futbollistët më të mëdhenj të Gjermanisë, vdiq në moshën 78-vjeçare, njoftoi... »

Sophie Sorschag, sportistja e parë e Kosovës në gara ndërkombëtare në vitin 2024

Oberstdorf, 2 janar 2023 – Sophie Sorschag e përfaqësoi Kosovën në garën e kërcimeve me ski që u zhvillua të... »

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë nuk e dëshiron në grup Shqipërinë në Euro 2024

Beograd, 27 nëntor 2023 – Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Dragan Xhajiq, ka folur për shortin për Kampionatin... »

Shqipëria kualifikohet për Kampionatin Europian 2024

Kishinau, 17 nëntor 2023 – Ekipi kombëtar i Shqipërisë u kualifikua për fazën finale të Kampionatit Europian të futbollit që... »

Ndeshja Kosovë-Izrael do të zhvillohet me tifozë

Prishtinë, 7 nëntor 2023 – Njëzet e tetë ditë pas planit fillestar, 22 futbollistë të Kosovës dhe Izraelit do të... »

Shtyhet ndeshja kualifikuese mes Kosovës dhe Izraelit

Prishtinë, 12 tetor 2023 – Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) njoftoi të enjten se ndeshja e Grupit I kualifikues... »

FIFA ua heq ndalesën ekipeve kombëtare të të rinjve të Rusisë

Cyrih, 5 tetor 2023 – Organi qeverisës i futbollit botëror, FIFA, njoftoi të mërkurën se do t’i lejojë ekipet e... »

UEFA hap procedurë ndaj Rumanisë për sjellje raciste dhe fyese ndaj Kosovës

Nion, 14 shtator 2023 – Shtëpia e futbollit evropian, UEFA, njoftoi të enjten vonë se e ka hapur një procedurë... »

Trajneri i ekipit të grave të Spanjës shkarkohet pas skandalit të Rubiales

Madrid, 5 shtator 2023 – Federata e Futbollit e Spanjës (FFS) e ka shkarkuar të martën Joge Vildan, trajnerin e... »

Florian Marku e shkatërron kundërshtarin, fiton për  vetëm 54 sekonda

Manchester, 2 shtator 2023 – 54 sekonda. Kaq kanë mjaftuar për boksierin shqiptar, Florian Marku për të triumfuar në ndeshjen... »

Futboollistet e Spanjës e fituan Kupën e Botës

Sidnei (Australi), 20 gusht 2023 – Vashat e Spanjës e kanë shkruar historinë duke e mposhtur 1:0 Anglinë për ta... »

Kosovare Asllani ia siguron Suedisë vendin e tretë në Kupën e Botës

Brisbane (Australi), 19 gusht 2023 – Kosovare Asllani me një gol mahnitës në pjesën e dytë e vulosi fitoren e... »

Ndikimi i Lionel Messit në transformimin e Ligës Amerikane të Futbollit

Uashington, 13 gusht 2023 – Ardhja në Shtetet e Bashkuara e yllit ndërkombëtar të futbollit Lionel Messi për të luajtur... »

Kosovare Asllani, mes suksesit në futboll dhe frymëzimit të vajzave në sport

Uashington, 29 korrik 2023 – Në Zelandën e Re dhe Australi po mbahet kampionati botëror i futbollit për femra. Sot... »

Igli Tare largohet nga Lazio, pas 18 vjetësh

Romë, 5 qershor 2023 – Drejtori Sportiv i Lacios, Igli Tare, ka konfirmuar se ka marrë vendim të largohet nga... »

Vrioni, “Lojtari i Ditës”, në kampionatin amerikan të futbollit

Xhakomo Vrioni, një futbollist shqiptar, është shpallur Lojtari i Ditës, në kampionatin amerikan të futbollit, MSL. Dy golat e tij... »

Ekipi rus i basketbollit përjashtohet nga Lojrat Olimpike

Mies (Zvicër), 19 prill 2023 – Rusia do të vazhdojë të jetë e përjashtuar nga ndeshjet ndërkombëtare të basketbollit, pasi... »

Përndreu: Ëndërroj të vishem kuqezi

28-vjeçari pukjan, kapiten i ekipit qipriot shpreh dëshirën për të luajtur me Kombëtaren e Shqipërisë Nga Nderim GOCI Klenton Përndreu... »

Distria Krasniqi e fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Parisit

Paris, 4 shkurt 2023 – Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, e ka fituar medaljen e artë në Grand Slamin që po... »

FIFA e dënon Serbinë, për fyerjen e shqiptarëve në ndeshjen Zvicër – Serbi në Katar

Cyrih, 13 janar 2023 – Komiteti Disiplinor i Federatës Ndërkombëtare të Futbollit (FIFA) e ka dënuar Federatën e Futbollit të... »

Turma të mëdha admiruesish i japin lamtumirën yllit të futbollit Pele

Santos, 3 janar 2023 – Presidenti i Brazilit, Luiz Inacio Lula da Silva ishte në mesin e 230,000 të pranishmëve... »

Bisedë me PELEN e Brazilit, legjendën e futbollit botëror (Edson Arantes do Nascimento)

Nga Gjekë Marinaj, Texas Më 23 tetor të vitit 1940, Tres Coracoes, fshat i vogël ky në shtetin Brazilian të... »

Ndahet nga jeta Pele, legjenda e futbollit brazilian

Sao Polo, 29 dhjetor 2022 – Legjenda e futbollit brazilian, Pele, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare Lajmin e trishtë... »

Legjenda e futbollit, Pele, në gjendje të rëndë në spital

San Paulo (Brazil), 24 dhjetor 2022 – Familjarët e lojtarit të famshëm brazilian të futbollit, Pelé, janë mbledhur në spitalin... »

Argjentina fiton Kupën e Botës pas një finaleje dramatike me Francën

Argjentina fitoi Kupën e Botës ndaj Francës, pas një ndeshjeje dramatike që u përcaktua me penallti. Me fitoren e së... »