HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 7 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 7

SHBA e mirëpret ratifikimin e marrëveshjes me MCC-në nga Kuvendi i Kosovës

Prishtinë, 28 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara e përshëndetën miratimin e marrëveshjes së Kosovës me MCC-në për Programin Kompakt... »

Rama: Shqipëria mbase as nuk do ekzistonte, pa mbështetjen e Amerikës

Tiranë, 28 korrik 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka cilësuar Shqipërinë si shtëpi të Amerikës. Në shënimin... »

Të ikësh nga Rusia për lirinë e fëmijës së palindur

Më 21 korrik, autoritetet ruse akuzuan këshilltaren e pavarur të qytetit Novosibirsk, Khelga Pirogova, për shpërndarjen e “informacionit të rremë... »

SPAK sekuestron kompani e prona të biznesmenit të dënuar për drogë

Tiranë, 28 korrik 2022 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, njoftoi të mërkurën se... »

Marrëveshja me MCC i hap rrugë pavarësisë energjetike të Kosovës

Uashington, 28 korrik 2022 – Kosova dhe Korporata amerikane Sfidat e Mijëvjeçarit (MCC) nënshkruan të mërkurën në Uashington marrëveshjen për... »

Escobar: Pavarësia energjetike, e rëndësishme për Ballkanin Perëndimor

Uashington, 28 korrik 2022 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar i tha Zërit të Amerikës pas... »

Parlamenti i Kosovës e ratifikoi marrëveshjen për energjinë me MCC-në

Prishtinë, 28 korrik 2022 – Me 89 vota për dhe asnjë kundër, Parlamenti i Kosovës ratifikoi të enjten marrëveshjen e... »

Vuçiq akuzon Kurtin dhe QUINT-in për vendimin e Qeverisë së Kosovës për targat ilegale

Beograd, 28 korrik 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është “i shqetësuar” që autoritetet e Kosovës do... »

Rusia: Ende s’ka marrëveshje për këmbim të të burgosurve me SHBA-në

Moskë, 28 korrik 2022 – Rusia ka thënë të enjten se janë duke u zhvilluar bisedime për këmbim të mundshëm... »

Blinken i bën ofertë Moskës për lirimin e dy amerikanëve

Uashington, 28 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara i kanë ofruar Rusisë një marrëveshje që synon lirimin dhe kthimin në... »

Rasti Thaçi e tjerët: 21 viktima i plotësojnë kushtet për pjesëmarrje në procedurë

Hagë, 27 korrik 2022 – Zyra për Pjesëmarrje të Viktimave (ZPV) i ka dorëzuar raportin e pestë për aplikimet e... »

Kosova mund të përballet me krizë energjetike gjatë dimrit

Prishtinë, 27 korrik 2022 – Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve për kursimin e energjisë elektrike, duke paralajmëruar... »

Pritje disaorëshe në kufi, me gjithë marrëveshjet e “Ballkanit të Hapur”

Shkup, 27 korrik 2022 – Pritje me orë të tëra për të hyrë nga Serbia në Maqedoninë e Veriut, përmes... »

Në Shkodër, u nderuan dom Ndre Zadeja dhe Patër Anton Harapi

Shkodër, 27 korrik 2022 – Te varrezat katolike të “Rrmajit”, në lindje të qytetit të Shkodrës, gjatë periudhës së regjimit... »

Shërohet pacienti i katërt me HIV. Ai ishte i sëmurë prej vitit 1988

Mjekët e një spitali në Kaliforni thonë se një burrë që ishte i infektuar me HIV që nga vitet ‘80... »

FMN parashikon një perspektivë të zymtë të ekonomisë botërore

Uashington 27 korrik 2022 – Rritja e ekonomisë botërore po ngadalësohet dhe perspektivat për një rikuperim të shpejtë janë të... »

Gërvalla: Kosova i plotëson të gjitha parakushtet për aplikim për statusin e kandidatit në BE

Prishtinë, 26 korrik 2022 – Ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kosovë, Donika Gërvalla, tha se Kosova plotëson... »

Rusia vazhdon propagandën kundër Kosovës

Prishtinë, 26 korrik 2022 – Që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, Kosova është përmendur shpesh, qoftë si shembull... »

Bashkimi Evropian arrin marrëveshje për reduktimin e gazit rus

Bruksel, 26 korrik 2022 – Ndërsa një pjesë e Bashkimit Evropian po përballet me reduktime të furnizimeve me gaz nga... »

Në Shqipëri, makinat luksoze zhdoganohen si mjete të dëmtuara!

Tiranë, 25 korrik 2022 – Pas skandalit me emërimet në nepotike në Doganat Shqiptare, zbulohet një tjetër skandal ne institucion... »

“Daily Mail”: Banda me bazë në Shqipëri shet online pasaporta të falsifikuara britanike

Media britanike “Daily Mail” ka zbuluar në një shkrim së fundmi se një bandë kriminale po shet online pasaporta të... »

Persona dhe kompani nga lista e zesë e SHBA-së përfituan miliona nga Serbia dhe Kosova

Individë dhe kompani nga “lista e zezë” e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilat u sanksionuan nga Uashingtoni për... »

67% e amerikanëve janë pro kufizimit të mandatit të gjykatësit e lartë

Uashington, 25 korrik 2022 – Një sondazh i ri arrin në përfundimin se rreth 2 në 3 amerikanë janë në... »

Në Kaliforni digjen mijëra hektarë pyje

Sacramento (California), 25 korrik 2022 – Një zjarr që filloi të premten, mes të nxehtit ekstrem, po vazhdon të djegë... »

Ukraina: 50 depo ruse i kemi shkatërruar me sistemet HIMARS

Kiev, 25 korrik 2022 – Forcat ukrainase kanë shkatërruar 50 depo të municionit të Rusisë duke përdorur sistemin e raketave... »

Moska: Sulmi në portin e Odesës nuk duhet të ndikojë tek eksportet e grurit

Moskë, 25 korrik 2022 – Moska tha të hënën se sulmi me raketa që kryen trupat e saj në portin... »

Luftëtarë ukrainas dhe vullnetarë të huaj pengojnë përparimin e rusëve

Kiev, 25 korrik 2022 – Qyteti Izium është vija e fundit e frontit ku ushtarë ukrainas dhe vullnetarë të huaj,... »

Studenti nga Serbia: E kaluara mes shqiptarëve e serbëve  s’bën ta prishë të ardhmen

Prishtinë, 24 korrik 2022 – E kaluara në mes të shqiptarëve dhe serbëve nuk ishte problem për Kristian Kumoviqin, një... »

Një epokë e re në eksplorimin e hapësirës

Uashington, 24 korrik 2022 – Astronomët dhe shkencëtarët nga mbarë bota kanë filluar të reagojnë ndaj imazheve të reja që... »

Ligjvënës amerikanë vizitojnë Kievin, premtojnë mbështetje të vazhdueshme

Kiev, 24 korrik 2022 – Një delegacion i kongresit amerikan u takua të shtunën në Kiev me Presidentin ukrainas Volodymyr... »