HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 46 HOMEPAGE - Titulli (2-3) - ILLYRIA - Page 46

Ish-kryeministri Sali Berisha pritet me ovacione nga simpatizantët në Durrës

Ish-kryeministri Sali Berisha është pritur me ovacione të shumta nga simpatizantë dhe mbështetësit e tij në Durrës.   https://www.oranews.tv/vendi/ish-kryeministri-sali-berisha-pritet-me-ovacione-nga-simpatizantet-ne-durr-i1010712 Berisha... »

PD: Raporti i OSBE/ODIHR-it konfirmon masakrën zgjedhore të 25 prillit

Krydemokrati Lulzim Basha pas takimit që ka zhvilluar me ambasadoren e OSBE/ ODIHR, Urzula Gacek në një deklaratë për mediat... »

Ursula Von der Leyen: Dialogu, e vetmja rrugë për zgjidhjen e krizës në veri

Prishtinë, 29 shtator 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, deklaroi të mërkurën në Prishtinë se është... »

I japet lamtumira e fundit nënkomisarit të policisë Saimir Hoxha

Nënkomisari Saimir Hoxha u shpall “Dëshmor i Atdheut” 44-vjeçari, babai i dy fëmijëve ishte nisur në aksionin antikanabis së bashku... »

Osmani nënshkruan marrëveshje me SHBA-të, Kosova përfiton 3 mln dollarë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe drejtoresha e USAID-it në Kosovë, Zeinah Salahi, kanë nënshkruar sot amendamentin 3... »

Ushtria serbe tërhiqet nga kufiri me Kosovën, mjetet e blinduara kthehen në Rashkë

Televizioni serb N1 raporton se ushtria serbe që gjendej në afërsi të Jarinjës në Rudnicë është tërhequr nga aty dhe... »

Informacion përfundimtar për vrasjen në detyrë të oficerit të Policisë Saimir Hoxha

Njoftimi nga policia: Më datë 28.09.2021, në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin e masave për kontrollin e territorit,... »

Ursula Von der Leyen viziton sot Kosovën

Prishtinë, 29 shtator 2021 – Presidentja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, arrin sot në Kosovë, në kuadër... »

Negociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel

Bruksel, 29 shtator 2021 – Shefat e grupeve negociatore të Kosovës dhe të Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, do... »

Kërcënimi në kufij si presion politik

Veprimet e natyrës ushtarake të Serbisë në afërsi të kufirit verior të Kosovës, janë mesazh kërcënimi për institucionet e sigurisë... »

KM Kurti kërkon prezencën e vëzhguesve të BE-së në komunat me shumicë serbe

Për të diskutuar për procesin zgjedhor me rastin e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit, kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin... »

Osmani: Serbia po tenton ta destabilizojë Kosovën

Prishtinë, 28 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përsëritur edhe një here se Serbia është faktor destabilizues... »

Shtohen viktimat ditore nga COVID-19: 15 në 24 orët e fundit si dhe 594 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

SHBA: Escobar në Bruksel, në dialogun Kosovë-Serbi palë e interesuar e partner

Takimi që do të mbahet këtë javë në mes të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel pas situatës së krijuar në... »

Sveçla: Serbët e refuzuan zëvendësimin e njësisë speciale me KFOR-in

Prishtinë, 28 shtator 2021 – Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, bëri të ditur se kryetarët e... »

Publikohet fotografia e vrasësit të dyshuar të policit në Lezhë

Informacion shtesë nga policia e Lezhës: Në vijim të informacionit paraprak, falë veprime të shpejta hetimore u bë i mundur... »

Policia: Ja si u vra në aksion kundër kultivimit të kanabisit oficeri i krimeve

Shërbimet e Policisë kanë rrethuar zonën me qëllim kapjen e autorit Policia e Shtetit dha informacion zyrtar për vrasjen e... »

Miratohet nga komisioni Projekt-ligji për dërgimin e FSK-së jashtë vendit

Prishtinë, 28 shtator 2021 – Komisioni parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe të Mbrojtjes i ka rekomanduar Kuvendit ta miratojë... »

Stano: Escobar nuk do të marrë pjesë në takimin Kosovë-Serbi të mërkurën

Bruksel, 28 shtator 2021 – Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq, do të takohen të mërkurën... »

Pfizer fillon provat klinike për ilaçin që parandalon COVID-19

Uashington, 28 shtator 2021 – Kompania farmaceutike Pfizer tha se ka filluar një provë klinike në shkallë të gjerë të... »

Mbledhja e Komisionit të Ligjeve, deputetët e PD hyjnë në Kryesinë e Kuvendit

NJOFTIMI NGA PARTIA DEMOKRATIKE OPOZITARE Sot, mblidhen disa komisione parlamentare. Deputetet e PD kane kerkuar pjesemarrjen fizike ne komisione dhe,... »

Sot shqyrtohet dosja, ish-ministri Tahiri me avokatin Maks Haxhia në Gjykatën e Lartë

Gjykata e Lartë do të nisë sot gjykimin e çështjes së ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë... »

Fon der Lajën: E ardhmja e Shqipërisë është në BE, koha që BE të veprojë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shprehur e kënaqur që turin e saj ballkanik e ka nisur... »

Hapet Kuvendi për gjendjen aktuale të studimeve arbëreshe

Qendra e Studimeve dhe Publikimeve për Arbëreshët (QSPA), çeli sot ditën e parë të Kuvendit parë të saj me temën:... »

Kosova dhe Serbia takohen të mërkurën në Bruksel – i pranishëm pritet të jetë edhe Gabriel Escobar

Bruksel, 27 shtator 2021 – Zyrtarë të Bashkimit Evropian thanë se të mërkurën në Bruksel pritet të mbahet një takim... »

Hapet ekspozita e librit shqip në Amerikë

     Dr. Yllka FILIPI      Stamford, Connecticut, 25 shtator 2021      Të shtunën, me 25 qershor qyteti i Stamfordit, ziente... »

13 humbje jete dhe 295 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri nga COVID-19

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

KM Rama: Kur thua shqip se do heq kufirin, alarmon dynjanë, BE dhe SHBA

Kryeministri Edi Rama ka folur në bashkëbisedimin me studentët në Prishtinë edhe për marrëveshjet mes dy qeverisë para mbledhjes së... »

KFOR-i shton patrullimet në veri të Kosovës

Prishtinë, 27 shtator 2021 – Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka njoftuar se e ka rritur numrin e patrullimeve... »

Televizioni publik i Serbisë jep pamje të ushtrisë afër kufirit me Kosovën

Televizioni publik serb “RTS”, ka publikuar pamje të ushtrisë së Serbisë, ku shihet që janë në afërsi të rrugës që... »