KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 KOMUNITET - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Dr. Rifat Latifi: Rindërtimi i kujdesit shëndetësor bëhet përmes Telemjekësisë

Kryetari i Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës, Prof. Dr. Rifat Latifi, po merr pjesë në konferencën ndërkombëtare me temë “Transformimi... »

15 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës nëpër Shkollat Shqipe “Alba Life” në New York dhe Online

Liria është si Kosova, s’kam më fjalë të lirë. (A.Shkreli) Nga Këze Kozeta Zylo Në javën e Kosovës Nxënësit e... »

Mira Murati, shqiptarja që udhëheq operacionet teknologjike të projektit ChatGPT

Nga Beqir Sina – New York E para që zbulojë Shqiptaren më të suksesshme në Amerikë, është blogu “PCWorld.Al” që... »

Gino Mulliqi kandidon për këshillin bashkiak të qytetit Wylie në Texas

Nëse fiton, ai do të jetë shqiptaro-amerikani i parë që zgjidhet këshilltar bashkiak në Texas Nga Ruben Avxhiu Gino Mulliqi... »

Hapja e shkollave të para shqipe në vitet 1941 – 1944, ngjarje e rëndësishme, kyçe në historinë e Kosovës

Veprimtari te “Bijtë e shqipes” në Philadelphia kushtuar kësaj ngjarje me rëndësi kombëtare Nga dr. Sadik Elshani Më 15 shkurt... »

Homazhe tek varri i senatorit Bob Dole nga miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij

Nga Halil Mula Në njëvjetorin e varrimit të tij në Varrezat Kombëtare Arlington, në kujtim të senatorit Dole, miku dhe... »

Në Vatër u bë promovimi i katër librave të autorit Besim Muhadri

Profesor Bexhet Asani : “Kur lodhet autori pushon lexuesi, kur lodhet lexuesi ka pushuar autori!” Nga Beqir Sina NEW YORK... »

Shoqata Shqiptaro Amerikane e Punonjësve të Policisë për gjithë SHBA-në organizoi aktivitetin e saj vjetor

Nga Qemal Zylo Në mjediset lluksoze të Graycliff i cili është një vend dasmash dhe eventesh të ndyshme i vendosur... »

Një rrugë në Prishtinë merr emrin “Xhim Xhema”

Komuna e Prishtinës në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim për ndryshimin e emrit të rrugës A, duke emëruar... »

Konsullata e Kosovës në Nju Jork, shpërndau 200 libra për Shkollën Shqip në Staten Island

“Gjuha shqipe së shpejti në gjitha shkollat e Nju Jorkut si gjuhë e dytë” Nga Beqir SINA NEW YORK Staten... »

“JUVE E KINI TË SHKRUAR NË SY DASHURINË PËR SHQIPËRINË”

Nga takimit e ministrit të Mbrojtjes, Niko Peleshi, me shqiptarë të Bostonit Nga Fuat Memelli BOSTON Pas takimeve zyrtare të... »

Komuniteti shqiptar në Michigan bëri hapin e parë për ndërtimin e Qendrës Kulturore Shqiptare

Në ambientet e bukura të sallës Nënë Tereza pranë Kishës Katolike “Zoja Pajtore” në Southfield, Michigan, u nënshkrua marrëveshja ndërmjet... »

“Bijtë e shqipes” në Philadelphia përkujtuan dhe nderuan Gjergj Kastriot – Skenderbeun

Veprimtari përkujtimore me rastin e 555 vjetorit të kalimit në përjetësi të Heroit tonë Kombëtar Nga dr. Sadik Elshani Shoqata... »

Kur nuk humb shpresën, barka e fatit e gjen limanin e mirëqenies…

(Veprimtari i njohur i komunitetit shqiptaro-amerikan Turhan Rusi, nga Staten Island, New York, vdiq këtë javë. Për ta nderuar e... »

Fotografi të rralla të vitit 1990: Rugova dhe delegacioni nga Kosova në Kongresin Amerikan

Nga arkiva e veprimtarit të dalluar të komunitetit zotit Zabit Bytyqi i cili i ka fotografuar vetë gati 33 vjet... »

Themelohet Shoqata Shqiptaro Amerikane “Rozafa” Shkodra, New York

Nga Qemal Zylo Diaspora Shqiptaro Amerikane u pasurua dhe më shumë me krijimin e shoqatës më të re Shqiptaro Amerikane... »

Blinken takon çiftin nga Kosova në një pastiçeri në Chicago

Chicago, 21 janar 2023 – Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me çiftin Vlora dhe Bashkim Morina, të... »

Malësorët e Amerikës mbështesin “Forumi Shqiptar” për zgjedhjet në Tuz të Malësisë

Nga Sokol Paja NEW YORK Malësorët e Amerikës mbështesin në mënyrë unanime koalicionin e shqiptarëve “Forumi Shqiptar” për zgjedhjet e... »

Shkollat Shqipe “Alba Life” filluan suksesshëm semestrin e dytë për vitin akademik 2022-2023

Nga Keze Kozeta Zylo Semestri i dytë për vitin akademik 2022-2023 filloi me plot sukses për shkollat Shqipe “Alba Life”... »

Shoqata “Ana e Malit” mbajti Kuvendin zgjedhor të radhës, në Staten Island, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” mbajti Kuvendin zgjedhor për të caktuar kryesinë e re dhe... »

Mbresa e kujtime për Fan Nolin nga shqiptaro-amerikanë të moshuar të Bostonit

Ribotohen me rastin e përvjetorit të ditëlindjes Nga Rozi Theohari Shumë shqiptaro-amerikanë, që i përkasin brezit të dytë e të... »

New Jersey: U promovua libri “Problemi shqiptar në RS të Maqedonisë 1966-1974”, i autorit Qerim Lita

Nga Beqir SINA Video: https://www.youtube.com/watch?v=ZSoQpE2Xsn4 Slideshow : https://www.youtube.com/watch?v=B61u0VIJvH0&t=58s NEW JERSEY: Xhamia, “Qendra Myslimane Shqiptare Amerikane” për Nju Xhersi, dhe Nju Jork, më... »

Ceremoni madhështore në Basilikën e Shën Pjetrit në Vatikan

Imzot Rrok Mirdita merr “Palliumin Metropolitan” nga Ati i Shenjtë Papa Benedikti XVI Nga Tonin Mirakaj (Botuar nga gazeta “Illyria”.... »

Lajmërim mortor: Në moshën 72 vjeç u nda nga jeta Demir Dauti

Xhamia e struganve në Riverdale shpërndau sot një njoftim ku thuhet se me hidhërim të thellë Familja Dauti njofton se... »

Mark Gjonaj: Nëse vërtet e doni Diasporën, jepini të drejtën e votës

Kryetari i KKD, Mark Gjonaj gjatë gjithë fjalës së tij hapësi ritheksoi disa herë rëndësinë e lidhjes që duhet të... »

Kur dekorime me motive shqiptare u vendosën në Pemën e Krishtlindjes në Shtëpinë e Bardhë

Nga Ruben Avxhiu Krishtlindja e viti 2009 ishte e para e Presidentit Barack Obama në Shtëpinë e Bardhë dhe bashkëshortja... »

100 Vjet Jetë, Bace Rexhep Galin Balidemaj

Te paçim sa malet e Shqipërisë Bacë Balidemaj! 100 Vjet Mandela i Plavës dhe i Gucisë! Nga Keze Kozeta Zylo... »

New York: Shkolla “Mëso Shqip” kremtoi mbylljen e semestrit me festat e fundvitit

STATEN ISLAND Shkollat shqipe në diasporën shqiptare në SHBA e Kanada, këto ditë fund viti, kanë nisur kremtimin e Krishtlindjes... »

New York: Në CTV të ftuar nga TV “Alba Life” u dha një pritje elitare në prag të Festave të Fundvitit

Prokurori i Qarkut të Richmond County z.Michael E. McMahon si dhe Ansambleisti Charles Fall përshendetën TV “Alba Life” , Shkollat... »

New York: Protestë përpara Misionit të Serbisë në OKB

Dhjetra shqiptarë protestojnë, dënojnë ngjarjet e fundit në Mitrovicë, dhe kundërshtojnë kthimin e ushtrisë serbe në Kosovë Nga Beqir SINA... »