LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 106 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 106

Autoriteti Dosjeve: Bashkitë të bëjnë më shumë për pasqyrimin e krimeve të komunizmit

Gjirikastër, 24 gusht 2021 – Autoriteteti i Dosjeve po i nxit qeveritë vendore të bëjnë më shumë për pasqyrimin në... »

Lista Serbe pret udhëzimet e Vuçiqit për zgjedhjet lokale në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Lista Serbe ka thënë se do ta shqyrtojë pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale në Kosovë më... »

Gjykata e Apelit e konfirmon dënimin ndaj deputetit Todosijeviq

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Gjykata e Apelit në Kosovë e ka konfirmuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë, sipas... »

Dy viktima dhe 800 raste të reja me Koronavirus në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Amb.amerikane Kim: T’i japim fund konfliktit në Ukrainën Lindore, sanksione ndaj Rusisë

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka përshëndetur qëndrimin e Sekretares së Energjisë, Jennifer Granholm në lidhje me qëndrimin e SHBA-ve për... »

SHBA kalon Shqipërinë në nivelin 3 të rrezikut për COVID-19, kujdes edhe Lazaratin!

Njoftim i nga ambasada amerikane: SHBA ka kaluar Shqipërinë në nivelin 3 të riskut prej COVID-19. Ambasada amerikane në Tiranë... »

Maqedonia e Veriut e gatshme të përballet me valë të re refugjatësh afganë

Shkup, 24 gusht 2021 – Koordinatori nacional për menaxhimin e kufijve në Maqedoninë e Veriut, Vlladimir Pivovarov, ka deklaruar se... »

Në Ferizaj, protestë kundër dhunës ndaj grave e vajzave në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2024 – Të martën në Ferizaj u mbajt një protestë kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave në... »

CIA: Shqipëria rrezikohet nga 65 organizata terroriste

Shqipëria rrezikohet nga mbi 65 organizata terroriste, përfshi këtu ISIS si dhe Gardën Revolucionare Islamike të Iranit. Kështu thotë raporti... »

KQZ: Diskualifikohen 160 kandidatë për zgjedhjet lokale, kanë rënë ndesh me ligjin

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Komisoni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se 160 kandidatë – nga më shumë se 5.200... »

Konsullata Shqiptare në Milano njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Milano bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri... »

Videoja virale ku dasmorët kërcejnë në mes të rrugës/ Bllokohen makinat luksoze, nën hetim 4 shoferë

Një video, ku disa dasmorë ndaluan makinat në mes të autostradës dhe Laç dhe ia morën valles, u shpërnda gjerësisht... »

Shkrimi i emërvendeve në formë tradicionale, obligim gjuhësor e kombëtar

Duke marrë parasysh se  çështja e shkrimit të emërvendevenuk është private apo e subjektëve të ndryshme  duhet tëreagojmë jo vetëm... »

40 mijë persona presin letërnjoftimet e reja në Maqedoninë Veriore

Lëshimi i letërnjoftimeve me emrin e ri kushtetues shkon ngadalë. Vetëm në repartin e Ministrisë së Brendshme te Radio Televizioni... »

Shifra të larta të viktimave dhe të të infektuarve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Ministria e Shëndetësisë në Kosovë njoftoi të martën (24 gusht)edhe për 13 viktima të reja... »

Momenti i arrestimit të Dardan Krivaqës

Arrestohet i dyshuari kryesor i vrasjes së 18-vjecares, M.O në Ferizaj, Dardan Krivaqa. Lajmin e ka konfirmuar një zyrtar i... »

Njoftimi i Gjykatës: Krivaqa e vrau me dashje e mizorisht Marigonën

Gjykata Themelore në Ferizaj ka zbardhur detaje të reja në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi ditën e diel... »

Kurti në varrimin e 18-vjeçares në Ferizaj

Kryeministri Albin Kurti merr pjesë në varrimin e 18-vjeçares, Marigona Osmani, e cila u vra në Ferizaj. Po ashtu bashkë... »

Në Kosovë po vdesin të pavaksinuarit kundër COVID-19

Prishtinë, 24 gusht 2021 – Që prej nisjes së fushatës së imunizimit, asnjë person i vaksinuar në Kosovë nuk ka... »

Ja gjendja e zjarreve sot sipas Ministrisë së Mbrojtjes

1. Qarku Kukës: zjarri në majën e Rrunës, njësia administrative Malzi, bashkia Kukës. Krahas helikopterit holandez në terren janë edhe... »

Manastirliu: Shtatori i hapur për vaksinim, plan për përballimin e një tjetër vale të COVID-19

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka lajmëruar se Shtatori do të jetë muaj i hapur i vaksinimit... »

Ministria e Mbrojtjes raportoi mbi gjendjen e zjarreve në Shqipëri 24 orët e kaluara

Qarku Kukës Zjarri në Majë e Rrunës, njësia administrative Malzi, bashkia Kukës vijon puna për shuarjen e zjarrit aktiv, i... »

BE premton sërish vaksina kundër COVID-19 për Shqipërinë

Statusi në rrjetet shoqërorë nga ambasadori i Delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Luixhi Soreka: Sot Shqipëria mori ngarkesën e... »

KM Rama njofton marrjen e mbi 43 mijë vaksinave “Pfizer”

Kryeministri Edi Rama në facebook:: 43,512 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”, duke e çuar në... »

Vritet 1 person dhe plagosen 5 të tjerë me armë zjarri midis Lushnjës

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pak minuta më parë në Lushnjë Persona ende të paidentifikuar, kanë qëlluar nga... »

Rama i del në mbrojtje Bregoviqit: “Një histeri fashiste, e turpshme për qytetarinë europiane të shqiptarëve”

Tiranë, 34 gusht 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar ndaj kritikave për pjesëmarrjen e Goran Bregoviqit në... »

Javën e fundit në Shqipëri, rriten për 65 për qind rastet e reja me COVID-19

Tiranë, 23 gusht 2021 – Në Shqipëri, java e fundit shënoi një tjetër përkeqësim të ndjeshëm të situatës së pandemisë... »

Shqipëri, studiuesit analizojnë gjuhën e ashpër në rrjetet sociale ndaj afganëve

Tiranë, 23 gusht 2021 – Vendimi i qeverisë për strehimin e përkohshëm të disa qindra afganëve në Shqipëri, nxiti një... »

Shifra shqetësuese të viktimave dhe të sëmurëve nga COVID-19 në Kosovë

Prishtinë, 23 gusht 2021 – Në Kosovë janë regjistruar shifra shqetësuese të viktimave dhe të të infektuarve nga virusi COVID-19,... »

SHBA dhe Shqipëria nënshkruajnë marrëveshje për pasuritë kulturore

Uashington, 23 gusht 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria kanë nënshkruan sot një “Marrëveshje Dypalëshe për Pasuritë Kulturore” që... »