LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 107 LAJME - (2-30) - ILLYRIA - Page 107

Një shtetas malazias dënohet për nxitje të urrejtjes nacionale në Prishtinë

Prishtinë, 21 korrik 2021 – Risto Jovanoviq, shtetas i Malit të Zi, është gjobitur me 6.700 euro, për “nxitje të... »

Vuçiq: Do të flas me Erdoganin rreth Kosovës

Beograd, 21 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të mërkurën se do të bisedojë me presidentin... »

Kush çfarë humb nga dështimi i dialogut Kosovë-Serbi?

Para nisjes së takimit midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më 19 korrik në Bruksel, shefi i diplomacisë evropiane, Josep... »

Prishtinë: Dreka në xhami që bashkoi të gjitha fetë

Festa e Kurban Bajramit është festë që duhet të kremtohet me të gjithë njerëzit, pa dallim, tha të martën imami... »

Tiranë: Festimet e Kurban Bajramit në Sheshin Skënderbej

Nga Ilirjan Agolli Mijëra besimtarë myslimanë shqiptarë festuan sot Kurban Bajramin me falje dhe këngë në sheshin Skënderbej. Kurban Bajrami... »

Erdogan: Do të punoj me Bidenin për njohje të reja të Kosovës

Ankara, 19 korrik 2021 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se do të punojë për t’i... »

Lajçak: Atmosfera në takimin Kurti-Vuçiq ishte e tensionuar

Bruksel, 19 korrik 2021 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se atmosfera në... »

Kurti: Propozimi për marrëveshje të paqes u refuzua nga Vuçiq

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se në takim me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq,... »

Vuçiq: Takimi me Kurtin, më i keqi gjatë dialogut

Bruksel,19 korrik 2021 – “Herën e fundit që ishim në Bruksel, mendova se ishte e pamundur të kishim një takim... »

Takimi Kurti-Vuçiq: Asnjë pajtim, vetëm akuza të ndërsjella

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, zhvilluan takimin e dytë... »

Vuçiq: Kufijtë e Serbisë janë të paprekshëm

Bruksel,19 korrik 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se politikë e shtetit të tij është ajo që thotë... »

Vulin s’e fsheh aspiratën e Serbisë: Të gjithë serbët duhet të jetojnë në një shtet

Beograd, 18 korrik 2021 – Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, partneri më i afërt i Presidentit... »

SHBA: Kosova është lider në luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë e ka përshëndetur riatdhesimin e 11... »

Maqedonia e Veriut riatdheson 23 shtetas të saj nga Siria dhe Iraku

Shkup, 18 korrik 2021 – Maqedonia e Veriut ka riatdhesuar 23 shtetas të saj nga zonat e konfliktit n; Siri... »

Në Kosovë, nis hartimi i ligjit për monedhat virtuale

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Parlamenti i Kosovës ka filluar nismën për hartimin e një ligji që synon të rregullojë... »

Milena Popoviq do të dëshmojë në gjyqin për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Beograd, 18 korrik 2021 – Milena Popoviq, deputete në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se megjithatë ajo është ftuar sidëshmitare... »

Greqia ashpërson masat kundër COVID-19

Për shkak të rritjes së numrit të infektimeve me koronavirus, Greqia ka vendosur masa më të ashpra në një prej... »

Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës kthehen nga Siria

Prishtinë, 18 korrik 2021 – Njëmbëdhjetë shtetas të Kosovës u kthyen të shtunën në Kosovë nga zonat e konfliktit në... »

Presidenti Meta pret zv-kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç

Integrimi European, bashkëpunimi mes dy shteteve dhe pjesëmarrja e shqiptarëve në institucionet malazeze ishin disa nga temat kryesore të bisedës... »

Në mostrat e ujit në Deçan janë izoluar sërish baktere

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha të premten se nëmostrat e ujit... »

Shtetasit e Kosovës në zonat e përmbytura në Evropë janë shëndosh e mirë

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka njoftuar se deri në tani... »

Osmani e vlerëson përkrahjen e Bidenit e Merkelit: Do t’i kundërshtojmë ata që synojnë destabilizimin e rajonit

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. i ka falënderuar presidentin amerikan, Joe Biden, dhe kancelaren gjermane,... »

Aliu: Vendbanimi “Lugina e Diellit” në veri është i paligjshëm

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në Kosovë, Liburn Aliu, tha të premten se... »

Safe Journalists: Në Shqipëri ka shenja të përkeqësimit të lirisë së shtypit

Tiranë, 16 korrik 2021 – Rrjeti i Gazetarëve të Sigurtë në Ballkanin Perëndimor publikoi sot në Tiranë raportin me Treguesit... »

Moti që përfshiu Europën do të ketë ndikim edhe në Shqipëri

Tiranë, 16 korrik 2021 – Stuhija e fortë dhe rrebeshet e dendura të shiut që e kanë përfshirë Europën do... »

Përmbytjet në Gjermani; shqiptari i gjen shëndoshë e mirë dy vajzat e humbura prej të mërkurës

Berlin, 16 korrik 2021 – Lajme të mira vijnë nga familja Hyseni në Gjermani. Raportohet se shqiptari Shefik Hyseni, 46... »

Zyrtari amerikan: Në reformën në drejtësi të përfshihet edhe sistemi i burgjeve

Tiranë, 16 korrik 2021 – “Asnjë reformë gjyqësore nuk mund të jetë e plotë nëse nuk përfshin një sistem modern... »

Së paku 80 të vdekur dhe qindra të zhdukur nga përmbytjet në Gjermani

Berlin, 16 korrik 2021 – Së paku 80 njerëz humbën jetën nga përmbytet në Gjermani – më të rëndat në... »

Helimet në Deçan; baktere koliforme dhe E.coli në ujin nga kaptazha e Drenocit

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës (IKSHPK) njoftoi se shkaktar i helmimeve në komunën... »

I dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanoviqit lëviz i lirë në veri të Kosovës

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Përderisa gjykimi për vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviq, po vazhdon në Prishtinë, Millan Radoiçiq,... »