OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 8 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 8

Rugova: 28 Nëntori lidhet me emrin dhe veprën kolosale të Kastriotit për qytetërimin

(Fjala e Presidentit të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, në Akademinë Solemne kushtuar 90 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë,... »

FLAMURI YNË, ZJARR PROMETEAN NË RRUGËTIMIN HISTORIK, POEZI DHE FESTË

NGA VISAR ZHITI           Në shtetin e Miçiganit komuniteti i gjerë shqiptaro-amerikan feston 28 Nëntorin, Festën Kombëtare të Flamurit, ditën... »

Parajsë për kriminelët apo alarm për Uashingtonin, Brukselin dhe Vjenën?!

I revoltuar shumë nga padrejtësitë dhe tragjeditë që një pas një po ndodhin në vendit tonë vendosa ta shkruaj këndvështrimin... »

Dita e Falenderimeve – Festë tradicionale që lindi nga emigrantët në Amerikë

Nga Avokati Kieran Both Në Shtetet e Bashkuara, Dita e Falenderimeve (Thanksgiving Day) është një festë kombëtare. Në vitin 1621,... »

Flamuri ynë Kuq e Zi

Nga Sadik Elshani Nëntori është muaji i Shqipërisë, muaji i shqiptarëve, muaji i flamurit. Sa herë që afrohet 28 Nëntori,... »

Pse Amerika ka nevojë për Ditën e Falënderimeve

Ese nga Rafael Floqi Amerika ka kaluar një kohë të vështirë. Me një zgjedhje elektorale kombëtare që ndau miqtë dhe... »

Prishtina pas zgjedhjeve lokale 2021

Është shumë vështirë gati e pa mundur nëse do duhet të jesh objektiv i pa anshëm politikisht, të mendosh dhe... »

Kongresi i Manastirit e oksidentalizoi kulturën e shkrimit shqip

Duke kujtuar Kongresin e Alfabetit të mbajtur më 14 – 22 nëntor 1908, nervi i reagimit shkencor e kulturor bëhet... »

LIRIA NUK KA ÇMIM

Nga Agim Aliçkaj, MA          Ishte porosia kryesore në Akademinë Përkujtimore kushtuar Adem Jasharit,  Ditës së Flamurit dhe Pavarësisë së... »

Vaksinat përforcuese, antitrupat dhe mbrojtja nga COVID-19

Dr. Pashko R. Camaj,Doktor i Shkencave të Shëndetit Publik Që nga fillimi i shpërndarjes së vaksinës kundër COVID-19 në dhjetor... »

Nuk mund të ketë ardhmëri ne shikim në retrovizorët e historisë

Marrëdhëniet në mes të popujve në Ballkan gjithmonë kanë qenë të ngarkuara me tensione dhe raporte të pasqaruara etnike si... »

Një lajm shumë i mirë për Kosovën

Kontributi i Dr. Rifat Latifit për vendlindjen e tij është një frymëzim për të gjithë Nga Harry Bajraktari Emërimi i... »

PSE (NUK) U FTUA KOSOVA NË SAMITIN E DEMOKRACIVE TË PRESIDENTIT BIDEN

-Demokracia e vërtetë amerikane dhe padrejtësitë “demokratike”evropiane Nga MA. AGIM ALIÇKAJ FTESA E AMERIKËS PËR SAMITIN E DEMOKRACISË           Fajsimi... »

Arbëreshët e Italisë, një gurkujtese në peshoren e ndërgjegjes sonë

Më shumë se 600 vjetë, menjëherë pas vdekjes së heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, në Itali jeton një komunitet... »

Viza trevjeçare – A mund të qëndroj në SHBA gjatë gjithë kohës që zgjat viza?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Kam marrë vesh që ambasada amerikanë në Tiranë do... »

(MOS)FAKTORIZIMI I SHQIPTARËVE PËRBALLË LOJËRAVE OBORRTARE MAQEDONASE

Lojërat oborrtare  të segmenteve të caktuara politike të shqiptarëve, të veshur lirë me kimonot e industrisë karamelizuese,  kanë trimëruar LSDM... »

A do të lejojë Amerika “bosnjëzimin” e Kosovës?

Analistë usharakë dhe diplomatë të Perëndimit tashmë e kanë të qartë se konfliktet në Ballkan dirigjohen direkt nga Moska dhe... »

Gladiatorët e studiove televizive, ekranit televiziv

Mungesë e respektit, mirëdjelljes në disa programe televizive   Nga Sadik Elshani Shqiptarët e kanë traditë mikpritjen, trajtimin me respekt... »

Mbrëmë filmi “Zgjoi” filloi rrugëtimin e tij në New York!

Nga Agim Aliçkaj   Filmi nga Kosova “Zgjoi” në rrugëtimin e tij është shfaqur mbrëmë edhe në New York- Shtetet... »

ATDHEUN, SA MË SHUMË TA NJOHIM AQ MË SHUMË E DUAM

Thanas L. Gjika (Vlerësime për librin “Simfonia e udhëtimeve” të Adnan Mehmetit)           Në mars të këtij viti doli nga... »

Mësojeni një polic se gazetari një ditë do jetë aty për të treguar edhe historinë e tij!

Nga Anila Hoxha, TV “Top Channel” Më shumë se kushdo telefonata e tim ati, njeriut që ka më shumë ndikim... »

Mbeten vetëm pak ditë për të aplikuar për lotarinë amerikane (DV-2023)

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje: A ka ende kohë për të aplikuar? Periudha e regjistrimit elektronik... »

NËNA IME TEREZË

Fjala e Dom Lush Gjergjit, me rastin e hapjes së Kishës Nënë Tereza Ishim së bashku në shumë vende dhe... »

Zgjedhjet vendore në Kosovë: Një mësim i mirë për të gjithë politikanët

Zgjedhjet e lira dhe të pastra janë njëra nga shtyllat kyçe të demokracisë. Vota e lirë është arma më e... »

STUDIMET PËR SHQIPTARËT NË FRANCË

Kontaktet e regjistruara të botës shqiptare me botën frënge shkojnë mjaft herët, qysh në Kohën e Robert Guis­card-it në sh.... »

Kriza identitare e Europës frenon proceset euro-interuese në Ballkan

Ende ka një konflikt në mes të gjeografisë dhe historisë, ku viktimë është e ardhmja dhe kjo po ndodhë për... »

Si ta bëjmë më të efektshëm komunikimin me Qendrën e Kontaktit të USCIS-it

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Qendra e kontaktit të Shërbimit të Emigracionit dhe të Nënshtetësisë së Shteteve... »

Shkencat albanologjike nuk mund të jenë zorrë qorre të Akademive të Shkencave dhe Arteve

Ka një tendencë burokratike për zbehjen e rolit të shkencave albanologjike në avancimin dhe konsolidimin e çështjeve që lidhen me... »

LEVIZJA ANTIKOMBËTARE ‘DUM BABËN, DUM BABËN!’

                                                                   (Refleksione) Nga Thanas L. Gjika Në verën e vitit 1914 agjentura xhonturke arriti t’i kundërvihej e ta dëmtonte... »

Kthim djathtas kah konservatorizmi

“Grupi i intelektualëve të rinj “burrat duhet të sillen si gratë, dhe gratë si burrat” në aksion” Sebastian Zonja Çfarë... »