OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 15 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 15

Skena artistike dhe skena politike

Nga Sadik Elshani Të gjithë fjalorët skenën e përshkruajnë si një pjesë të ngritur ku luajnë aktorët a vallëtarët, ku... »

Europa komuniteti i ideve në fushë të minuar

Nga Azem PARLLAKU Sot në Ditën e Europës, ende shpresojmë siç dikur pati njerëz, që besonin se nga rrënojat e... »

Një nënë e re malësore proteston në mbrojtje të pronës private

Nga Pertefe Leka  “Këte shtëpi e kam ndertuar unë me burrin tim  “ Në një artikull  interesant për tri shkrimtaret... »

Për qeverisje të mirë nevojitet edhe kohezion shoqëror

Kryeministri Kurti tash e tutje nuk duhet të bëjë veprime që do të ishin atraktive vetëm për fansat e tij.... »

Ja pse do të votoj për Marko Kepin këtë bir të Arbërisë

Nga Keze Kozeta Zylo Marko Kepi po kandidon për Këshilltar në Bashkinë e Nju Jorkut dhe ne si shqiptarë doemos... »

Përparësi vizave emigruese – anëtarët e afërt të familjes, të parët në radhë

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Këto ditë, Departamenti i Shtetit ka nxjerrë të rejat e fundit lidhur... »

Po u jepet përparësi vizave emigruese – anëtarët e afërt të familjes do të kenë përparësi

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both (na shkruani në shqip në: kieranboth@verizon.net)   Këto ditë, Departamenti i Shtetit... »

SHQIPTARËSIA, KRENARI KOMBËTARE

Nje ndjenje kenaqesie te vecante, te mbushur me shume gezim, me dha  lajmi i deshiruar prej ditesh; se  Intelektuali Atdhetar i... »

KUR HISORINË E SHQIPTARËVE E TKURRIN VET SHQIPTARËT!

Shkrimi i historisë i ngjason shtratit të një lumi. Nëse mundohemi ta devijojmë rrjedhën e lumit, ai herë do kurdo... »

Shqiptarët – “pakica” që është shumicë në burgje…!

Diplomacia ndërkombëtare, përfshiRë edhe atë gjermane, prej nga vjen Heiko Maas, nuk mund të aplikojnë standarde të dyfishta, duke i... »

MJAFT U TALLËT ME ATË POPULL!

“Diktatura më e rrezikshme, është ajo, që paraqitet me maskën e demokracisë!” “Diktatura ma e rrezikshme, asht ajo, që paraqitet... »

PAS ZGJEDHJEVE “DEMOKRATIKE” NË SHQIPËRI

– KM i Dardanisë (Kosovës) votoi në Shqipëri dhe u “bë kiameti” – Nga MA. AGIM ALIÇKAJ *          Nuk... »

Ideali i Hasan Prishtinës dhe fronti i përbashkët i Ramës dhe Kurtit

Shtresa jonë hasaniste, për të cilën fliste para disa viteve Demaçi, tani mund të fillojë të fuqizohet, sepse në Tiranë... »

DIALOGU ME SERBINË SIPAS PARIMEVE TË ALBIN KURTIT

Emin AZEMI Merreni me mend sikur në kontestet e pazgjidhura në mes të shteteve evropiane, bie fjala në mes të... »

Çfarë kemi mësuar nga dy zgjedhjet elektorale?

Nga Elmira Muja Si fillim : Ne shkojmë me shumicen e votës, dhe nëse shumica është e çmendur, njeriu i... »

A mund të marr vizë pasi më kanë deportuar?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both (më shkruani në shqip në adresën kieranboth@verizon.net) Pyetje nga lexuesi: Ju falenderoj... »

Gjurmë të pashlyeshme, ngjarje që s’harrohen

Ngjarje krenare nga koha e djalërisë Besoj se në jetën e secilit njeri ka ndodhur që ndonjë ngjarje në jetën... »

Basha nuk i bëri betejat kur duhej, tani është shumë vonë

Duke dashur të mos pranojë rezultatin zgjedhor, lideri demokrat Basha doli me një deklaratë bombastike: “Ne do të vazhdojmë betejën... »

MOS E NDAL ËNDRRËN!

Shqipëria që duam dhe ëndërrojmë, nuk do të jetë ndoshta asnjëherë e përsosur ashtu si në ëndrrat tona. Në fund... »

Europa Mbretëreshë dhe Arbëria

Dorian Koçi, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Kjo është një hartë e vjetër e Europës e shekullit te XVI, e... »

Sa iu shpagua shqiptarëve të Maqedonisë kostoja e lojalitetit?

Një parlament dydhomësh dhe një kushtetutë që do të derivonte statusin shtetformues të shqiptarëve do të ishin zgjidhjet optimale për... »

Ramadan

A rrezikojnë ta dëmtojnë trungun kombëtar pykat partiake?

Shqiptarët nuk kanë nevojë të fusin pyka tek njëri tjetri, por kanë nevojë ta fuqizojnë trungun e  përbashkët kombëtar, me... »

POLITIZIMI PARTIAK NUK I LE KRIJUESIt TË EVOLUOJNË

(Kujtime dhe meditime për Prof. Kristo Frashërin) U gëzova shumë kur mësova se z. Bamir Topi, President i Republikës, e... »

Vonesat në njoftimet nga Emigracioni si dhe çështje të tjera që lidhen me to

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Broth Aplikantët dhe avokatët e emigracionit po përjetojnë vonesa të ndjeshme në marrjen... »

Në takimet ndërkombëtare udhëheqesit e Kosovës t’i masin e t’i zgjedhin fjalët mirë

Si është vendi bëhet kuvendi Në biseda, në takime të ndryshme e sidomos ato zyrtare vendore e ndërkombëtare, udhëheqësit e... »

SHTETËSIA DHE GJUHA SHQIPE!

Nënshtetësisë, sipas ligjit aktual, i jepen atribute monoetnike, ku maqedonizmi shpërfaqet si shtyllë shtetësie, kurse shqiptarët paraqiten si fasadë e... »

Volteri – ilaç kundër të keqes dhe një shkollë sesi duhet të mbjellim kopshtin tonë

Ndue Ukaj Sapo e lexova romanin e Volterit, “Kandidi ose optimizmi”, një roman filozofik, ku, shkrimtari dhe filozofi gjenial flet... »

Selajdin GASHI – “Zëri i frymëzimit dhe zemrës”

In memoriam  Nga Don Lush Gjergji Më 20 shtator 2020 ishte përcjellja për pushimin në amshim e mikut dhe bashkëpunëtorit... »

Agim Karagjozi – patriot që i kapërcen kufijt e një kohe dhe të një shteti

Sot u bënë 3 vite që kaloi në jetën e pasosur z. Agim Karagjozi, nacionalisti, patrioti i spikatur, atdhetari i... »

GREVA E URISË NË BURGUN E QAFË BARIT ËSHTË PËR SHQIPËRINË

– Kërkesa nr. 9, vulnerabile, si plaga e nëntë e Gjergj Elez Alisë – Nga Visar Zhiti Që një grup... »