HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 6 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 6

Zbulohet dokumenti 100-vjeçar i vendosjes së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri

Tiranë, 18 maj 2022 – Zbulohet dokumenti origjinal i notës diplomatike që SHBA vendoste marrëdhëniet me Shqipërinë. Gazetari dhe moderatori... »

Shqipëri: Raundi i dytë i votimit për president caktohet për 23 maj

Tiranë, 17 maj 2022 – Konferenca e Kryetarëve të grupeve parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë ka vendosur të martën që... »

SHBA do ta mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 16 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.... »

Pompeo: Miqësia mes SHBA-së e Shqipërisë do të vazhdojë, pavarësisht se kush do të jetë në pushtet

Tiranë, 16 maj 2022 – Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se miqësia mes Shqipërisë dhe Shteteve të... »

Mark Gjonaj sjell Gjergj Kastriot Skënderbeun në kalë në Bronx të Nju Jork-ut

Qindra shqiptare me flamuj kuq e zi dhe amerikanë, me veshjet kombëtare, me plisa dhe qylaf të bardhë në kokë... »

Kurti pritet me entusiazëm të madh nga komuniteti shqiptar në Dallas

Vizitë historike : Për herë të parë në 37 vjet një kryeministër shqiptar, vizitoi Qendrën Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Teksas Nga... »

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Berlin, 14 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u... »

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vet përparësitë në politikën e jashtme

Uashington, 13 maj 2022 – Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe... »

Yuri Kim: Politikanët s’mund t’u diktojnë organeve të drejtësisë

Tiranë, 13 maj 2022 – Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, apelon për drejtësi të pavarur, eliminim të krimit... »

Kosova dorëzon kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Strasburg, 12 maj 2022 – Kosova dorëzoi të enjten kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Autoritetet në Prishtinë thonë... »

Kosova aplikon për anëtarësi në Këshillin e Europës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim... »

Kosova do të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

Strasburg, 12 maj 2022 – Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve... »

Dhoma e Përfaqësuesve miraton paketën prej 40 miliardë dollarësh për mbështetjen e Ukrainës

Uashington, 11 maj 2022 – Në Shtetet e Bashkuara Dhoma e Përfaqësuesve miratoi më shumë se 40 miliardë dollarë ndihme... »

25 vjet pa Shën Nënë Terezën: Seminar në New York kushtuar bijës së madhe të kombit shqiptar

Mes ligjëruesve, i ftuar nga Kosova, Don Lush Gjergji prezanton librin e tij më të fundit kushtuar shenjtores shqiptare, botuar... »

Propozimet për President: Në PD përmenden emrat e Visar Zhitit e Neritan Cekës

Tiranë, 9 maj 2022 – Ditën e sotme (e hënë, 9 maj) në orën 14:00, Enkelejd Alibeaj ka thirrur një... »

Putin: NATO përbën kërcënim të dukshëm për Rusinë

Moskë, 9 maj 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nisi fjalimin e tij për Ditën e Fitores, duke u... »

Diplomatët amerikanë kthehen në Kiev, për herë të parë pas fillimit të agresionit rus

Kiev, 9 maj 2022 – Kryediplomatja amerikane në Ukrainë, Kristina Kvien, dhe ekipi i saj mbërritën në Kiev të dielën,... »

Të hënën, nënshkruhet memorandumi i parë i bashkëpunimit mes Kosovës e Izraeli

Jerusalem, 8 maj 2022 – Të hënën, më 9 maj, në Qendrën Përkujtimore Botërore të Holokaustit “Yad Vashem”, në Jerusalem,... »

Jill Biden në vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë

Kiev, 8 maj 2022 – Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jill Biden, ka arritur në Ukrainë,... »

Rama e sulmon ashpër SPAK-un: S’po vepron ndaj Berishës dhe Metës

Tiranë, 7 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e sulmoi sot me tone të ashpra Prokurorinë e Posaçme... »

Lambrecht: Gjermania i mbështet aspiratat e Kosovës për anëtarësim në BE dhe NATO

Prishtinë, 5 maj 2022 – Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, ka thënë të enjten, 5 maj, në Prishtinë se... »

Zgjidhet ngërçi në Kuvendin e Kosovës, pozita e opozita merren vesh për formimin e dy komisioneve hetimore

Prishtinë, 5 maj 2022 – Kuvendi i Kosovës pritet të kthehet në normalitet, pas tensioneve dhe ngërçit që shkaktuan mosdmarrëveshjet... »

Tensione në Kuvendin e Kosovës, opozita e pengoi mbarëvajtjen e seancës plenare

Prishtinë, 5 maj 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i ka ftuar në takim nënkryetarët e Kuvendit... »

Scholz në takim me Kurtin: Njohja e Kosovës është pjesë e dialogut

Berlin, 4 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë... »

Kancelari Scholz pret sot Kurtin dhe Vuçiqin

Berlin, 4 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë sot në takime të ndara në Berlin kryeministrin... »

SHBA: Raportohet se e drejta për abortin mund të shfuqizohet

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara mund të shfuqizojë vendimin që mundëson abortin, sipas një draft-opinioni që ka rrjedhur nga... »

Shqipëri, besimtarët myslimanë festojnë Fiter Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin në Shqipëri, një nga ngjarjet më të rëndësishme të fesë së tyre. Ata u... »

Pelosi viziton Ukrainën dhe Poloninë, zotohet për mbështetje të Uashingtonit

Uashington, 1 maj 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy zhvilloi të shtunën një takim me kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve,... »

OKB konfirmon se po zhvillohet operacioni i evakuimit të civilëve nga Mariupoli  

Kombet e Bashkuara thanë se po kryejnë një “operacion të sigurt evakuimi” të civilëve nga fabrika e çelikut Azovstal, në... »

Mbahet Kuvendi Kombëtar i PD-së, kryetari i partisë do të zgjidhet më 22 maj

Tiranë, 30 prill 2022 – Partia Demokratike, e kontrolluar tanimë nga ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, mblodhi... »