KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 4 KULTURË - (2-30) - ILLYRIA - Page 4

INDIVIDI I PËRGJEGJSHËM – THELBI I SHOQËRISË SË LIRË

(Vlerësime për romanin “Përjetësi pa kohë” të Robert Martikos) Thanas L. Gjika           Në panairin e librit në Tiranë shkrimtari... »

Nobelisti Orhan Pamuk rrezikon të dënohet me burg, akuzohet për fyerje ndaj Turqisë

Shkrimtari i madh turk, Orhan Pamuk, fitues i çmimit Nobel në Letërsi, po hetohet nga shteti turk për “fyerje” të... »

Një vështrim i thellë, shumështresor e kritik, për arsimin në Kosovë

(Reçension për librin e Azem Azemit “REFLEKSIONE ARSIMORE 2 – Kështu nuk qeveriset me arsimin në Kosovë”, botim i ZERO... »

Bardhyli: Duhet një ligj i ri për të mbrojtur shqipen

Tiranë, 20 nëntor 2021 – Drejtoresha e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli, ka thënë se gjuha shqipe... »

Ndahet nga jeta shkrimtari e dramaturgu Fadil Kraja

Tiranë, 18 nëntor 2021 – Ndërron jetë nëmoshën 90-vjeçare shkrimtari e dramaturgu i njohur shqiptar, Fadil Kraja. Lajmin e hidhur... »

Albanologë nga Tirana, Prishtina e Shkupi angazhohen për strategji të përbashkët veprimi

Shkup, 14 nëntor 2021 – Pas Shkodrës, Shkupi sot në vigjilje të “Ditëve të Alfabetit”mblodhi albanologët shqiptarë në përpjekjen për... »

Doli nga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Hivzi Islamit dhe Arsim Ejupit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Këto ditë dol inga shtypi libri “Gjeopolitikat antishqiptare” i Akademik Hivzi Islamit dhe Prof.Dr Arsim... »

Ambasadori britanik në Kosovë do ta përkthejë librin e Vlora Nikqit

Prishtinë, 13 nëntor 2021 – Autorja e librit “Kangë Popullore Erotike”, Vlora Nikçi, ka njoftuar se ky libër i saj... »

Në Tuz, mbahet shfaqja për fëmijë “Hirushja”

Më 12 nëntor, në QKI “Malësia” në Tuz, nën organizimin e komunës së Tuzit, Teatri i fëmijëve nga Ulqini, prezantojë... »

Botohet vëllimi i gjashtë i veprës së Midhat Frashërit

Tiranë, 12 nëntor 2021 – Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” publikoi sot në Tiranë vëllimin e gjashtë të veprës... »

Fshati që përdor monedhën e vet

Në vitet 1980, një bletërritës krijoi një lloj paraje lokale, për të ndihmuar fshatin e tij gjatë një periudhe të... »

Metës në bashkinë arbëreshe Palazzo Adriano të Darenjve dhe Krispit

Presidenti Ilir Meta vazhon vizitë në territoret e arbëreshëve.   Ai tha se ndjente kënaqësi të vizitonte Bashkinë Palazzo Adriano,... »

Vendoset shtatorja e Skënderbeut në qytetin arbëresh Contessa Entellina

Mesazhi nga presidenti Ilir Meta, i cili mori pjesë në ceremoni Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta tha se ndihej “thellësisht... »

The Judge (1938): Poezia e veçantë e Konicës dedikuar “një diplomati që i trajtonte gjërat më të vogla me shqetësimin më të madh”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Nëntor 2021   “The Judge” ka botuar, në korrik të 1938, në faqen n°17, poezinë e... »

Filmi “Zgjoi” po shfaqet në Nju York

Nju Jork, 6 nëntor 2021 – Aktorja Yllka Gashi ka bërë të ditur se filmi “Zgjoi”, me regji të Blerta... »

Akademiku Vasil S. Tole promovon librin e ri “Banda kombëtare “Vatra”

Në Tiranë u promovua libri “Banda kombëtare “Vatra””, një histori unike shqiptaro-amerikane” e autorit akademik Vasil S. Tole, botim i... »

Trieshjanët në Australi, të lidhur me vendlindjen edhe pse i ndan largësia

Për fat  të mirë edhe brezi i tyre kryesisht është edukuar në  frymën e traditës së malësorëve Nga Gjekë Gjonaj ... »

Mundësi regjistrimi në kursin e gjuhës shqipe në Itali

Universiteti popullor i Romës organizon “Open Day” në datën 11 nëntor nga ora 10:00 deri në orën 19:00. Për të... »

Letërsia shqiptare bëhet e pranishme në faqet e revistës  letrare më prestigjioze në Rumani

“Historia e letërsisë shqipe nga zanafilla deri në ditët e sotme” në rumanisht , shkruar nga Dr. Luan Topçiu vazhdon... »

Në Tiranë u shfaq filmi “Katrori i Pushtetit” kushtuar lirisë së shprehjes e të medies

Tiranë, 3 nëntor 2021 – Regjisori i njohur shqiptar Robert Budina shfaqi sot në Tiranë filmin e tij të ri... »

Kur Nënë Tereza shkoi me vonesë te Papa u justifikua: Takova Krishtin në rrugë

Miqësia e nënë Terezës me Papa Gjon Palin e dytë nuk është e panjohur. Respekti dhe marrëdhënia që kishin këto... »

Tefta Tashko Koço, urë lidhëse mes Shqipërisë dhe Europës

Legjendarja Tefta Tashko Koço lindi më 2 nëntor 1910, në qytetin Fajum të Egjiptit. Në vitin 1921, në moshën 11-vjeçare... »

Hapet shkolla në gjuhën shqipe në Bari të Italisë

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka reaguar lidhur me hapjen e shkollës në gjuhën shqipe në... »

Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”

Prishtinë, 29 tet0r 2021 – Të premten në Prishtinë i filloi punimet Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Studimet për Shqiptarët në Francë”,... »

Në Tuz, promovohen librat “Mbyllur për pushime” dhe “Tregimet e tranzicionit” të Stefan Çapalikut

Më 29 tetor 2021, në QKI “Malësia”, në Tuz, u bë promovimi i librave “Mbyllur për pushime” (roman) dhe “Tregimet... »

New York Times shkruan për refugjatin nga Kosova që pikturoi përjetimet nga lufta

Petrit Halilaj u bë një nga artistët më të vlerësuar të Kosovës me punë që reflekton në të kaluarën e... »

Shtëpia e Komitetit të Kosovës në Shkodër, në prag të shembjes

Shkëputja e shiritit të kujtesës, duke e rrezikuar statutusin e historik e kulturor të kësaj shtëpie, po ndodh para syve... »

Vdes regjisorja Burbuqe Berisha

Prishtinë, 27 tetor 2021 – Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha. E ndjera Berisha ka lindur në Shkup.... »

Promovohet libri i autores shqiptare, në Kolegjin e Harvardit, SHBA

24 Tetor 2021 – Libri ‘Barrë dhe Bekim’ i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për... »

Kanë thënë për At Gjergj Fishtën:

Zgjodhi dhe përgatiti për botim Anton Çefa Eqrem Çabej : “Fishta qe një bir i  vërtetë i polemit të tij... »