LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 103 LAJME - (1) - ILLYRIA - Page 103

Petrit Ajeti emërohet Drejtor i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë

Prishtinë, 15 prill 2021 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe Kryeministri Albin Kurti e kanë emëruar Petrit... »

Kongresi Panshqiptar kërkon ndihmën e SHBA-së për sigurimin e vaksinave për Kosovën

Uashington, 14 prill 2021 – Kongresi Panshqiptar Amerikan është takuar sot virtualisht me pesë zyrtarë të Departamentit të Shtetit Amerikan,... »

The Irish Times: Presidentja e re e Kosovës thotë se Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin

“Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e tyre të vuajnë dënimet për krimet e kryera... »

13 eurodeputetë reagojnë për arrestimin e kontrollorëve të trafikut ajror në Shqipëri

Bruksel, 14 prill 2021 – 13 eurodeputetë i kanë dejtuar një letër Komisionit Europian (EASA-sa) në lidhje me situatën e... »

Florian Toti: Jo të gjitha vdekjet gjatë pandemisë lidhen me Covid-19

Tiranë, 14 prill 2021 – Që prej fillimit të pandemisë, në mars të vitit 2020, shkalla e vdekshmërisë në Shqipëri... »

Qeveria dërgon në Kushtetuese argumentet për përfaqësimin e komuniteteve

Prishtinë, 14 prill 2021 – Qeveria e Kosovës vlerëson se në rastin ndarjes së ministrive për përfaqësuesit e pakicës serbe... »

Xhaçka: Shqipëria mbështet vendimin për tërheqjen e trupave nga Afganistani

Tiranë, 14 prill 2021 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka, dhe ministri... »

Në Kosovë kërkohet dënimi i autorëve të përdhunimeve gjatë luftës

Prishtinë, 14 prill 2021 – Vasfije Krasniqi Goodman, është sot deputete në parlamentin e Kosovës. Në ditën e sotme, 22... »

SPAK kërkon sërish paraburgim për kardiokirurgun Edvin Prifti

Tiranë, 14 prill 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) kërkon sërish arrest... »

Osmani: Sundimi i ligjit, premisë kryesore për ndryshime në Kosovë

Prishtinë, 14 prill 2021 – E përditshmja e njohur franceze “Liberation” ka zhvilluar një intervistë me Presidenten e Republikës së... »

Dogana kap rreth 30 mijë euro gjatë tentimit për t’u futur në Kosovë

Prishtinë, 14 prill 2021 – Rreth 30 mijë euro të padeklaruara janë kapur në pikën kufitare Hani i Elezit. Nga... »

Në Kosovë nis vaksinimi i të moshuarve në azile dhe i pacientëve në dializë

Prishtinë, 14 prill 2021 – Të mërkurën në Kosovë nisi procesi i vaksinimit të të moshuarve që janë nëpër shtëpi... »

Yuri Kim: “Defender 21″, stërvitja më e madhe ushtarake në Ballkan

Tiranë, 13 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka folur për rëndësinë që ka stërvitja “Defender... »

Meta: Ka skenar mafioz për të vjedhur votat

Tiranë, 13 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka thënë se në Vlorë po përgatitet i njëjti skenar... »

Ambasadorja Kim: SHBA nuk mbështet ndonjë kandidat ose parti të caktuar

Tiranë, 13 prill 2021 – Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka ritheksuar deklaratën e saj se SHBA-të nuk e... »

Qeveria e Kosovës nis hartimin e ligjit për konfiskimin pasurive të pajustifikuara

Prishtinë, 13 prill 2021 – Qeveria e Kosovës miratoi të martën një dokument që i hap rrugë hartimit të ligjit... »

SHBA mbështet Qeverinë e Kosovës, bën thirrje për vazhdimin e dialogut me Serbinë

Nju Jork, 13 prill 2021 – Zëvendësi i Shefit të misionit të Shteteve të e Bashkuara të Amerikës në Kombet... »

Mbledhja e KS u ndërpre për pak kohë, pasi Rusia kërkoi që heqjen e flamurit të Kosovës

Nju Jork, 13 prill 2021 – Mbledhja online e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën është ndërprerë... »

Gërvalla: Serbia duhet ta pranojë shtetin e Kosovës dhe të dalë nga errësira

Nju Jork, 13 prill 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Donika Gërvalla, ka... »

Biden: Strategji për sektorin e gjysmë-përçuesve në kuadër të modernizimit të infrastrukturës

Uashington, 13 prill 2021 – Presidenti Joe Biden e ka lidhur miratimin e planit të tij për modernizimin e infrastrukturës... »

SPAK nis verifikimet për paligjshmëri në sigurimin e të dhënave personale nga Partia Socialiste

Tiranë, 13 prill 2021 – Struktura e Posaçme Anti-Korrupsion bëri sot të ditur se ka nisur verifikimet pas lajmeve mbi... »

Meta kërkon nga SPAK të hetojë mbi keqpërdorimin e të dhënave personale dhe të bazës së të dhënave shtetërore nga PS

Tiranë, 12 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, IlirMeta, i është drejtuar me një letër Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit... »

Arrijnë në Shqipëri edhe 7.020 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech

Tiranë,12 prill 2021 – Edhe 7.020 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech arritën në Shqipëri, njoftoi të hënën kryeministri i këtij vendi,... »

Kosova do të sigurojë mbi 100.000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech

Prishtinë, 12 prill 2021 – Kosova do të sigurojë mbi 100.000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.... »

Caplan: BE dhe SHBA do të bëjnë presion mbi Kurtin për vazhdimin e dialogut

Londër, 12 prill 2021 – Richard Caplan, profesor i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin e Oksfordit, ka deklaruar se Bashkimi Evropian... »

Shqipëria lehtëson masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së pandemisë

Tiranë,12prill 2021 – Komiteti i Ekspertëve i Shqipërisë pas vlerësimit të situatës së pandemisë ka vendosur të lehtësojë disa nga... »

Në Maqedoninë e Veriut filloi vaksinimi i gazetarëve

Shkup, 12prill 2021 – Në Maqedoninë e Veriut të hënën janë vaksinuar gazetarët dhe punonjësit e tjerë të mediave. Sipas... »

Philips dhe Serwer: Greqia ka gjasa ta njohë pavarësinë e Kosovës

Prishtinë, 11prill 2021 – Ekspertët e politikave ndërkombëtare thonë se nuk presin që pesë shtetet e Bashkimit Evropian, të cilat... »

Protestë në Thirr të Mirëditës, ndalohen 33 persona

Tiranë, 11 prill 2021 – Disa dhjetra banorë të fshatit Thirr në Miriditë protestuan sot duke kundërshtuar ndërtimin e një... »

Pse Kosova po i ikë liberalizimit të tregut të energjisë

Prishtinë, 11 prill 2021 – Liberalizimi i tregut të energjisë elektrike në Kosovë, si një nga kërkesat e Bashkimit Evropian... »