LAJME - ILLYRIA - Page 106 LAJME - ILLYRIA - Page 106

Në Maqedoninë e Veriut pritet rritje e çmimit të energjisë elektrike

Shkup, 18 dhjetor 2021 – Autoritetet maqedonase sigurojnë konsumatorët familjarë se energjia elektrike nuk do të shtrenjtohet më tepër se... »

Rama, Vuçiq e Zaev thërrasin shtetet e rajonit t’i bashkohen “Ballkanit të Hapur”

Tiranë, 18 dhjetor 2021 – Kryeminisitri i Shqipërisë, Edi Rama, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, dhe kryeministri i Maqedonisë së... »

Tërhiqet gjyqtari i zgjedhur përgjykimin e statutit të PD-së të miratuar nga Kuvendi i Berishës

Tiranë, 18 dhjetor 2021 – Është tërhequr gjyqtari që ishte zgjedhur në krye të trupës që duhet të gjykonte çështjen... »

Lajçak: Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi, një ndër katër sfidat më të mëdha në Ballkan

Sarajevë, 17 dhjetor 2021 – Emisari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, e ka... »

Miratohet Ligji për Buxhetin e Kosovës për vitin 2022

Prishtinë, 17 dhjetor 2021 – Kuvendi i Kosovës,në një seancë të jashtëzakonshme, të premten, e ka miratuar Ligjin për Buxhetin... »

Ministria e Infrastrukturës e largon nga kontrata kompaninë e Radulle Steviqit

Prishtinë, 17 dhjetor 2021 – Zëvendësministri i Infrastrukturës në Kosovë, Hyseni Durmishi, ka njoftuar se kompania “RAD” D.O.O, e cila... »

Sekuestrohen pasuritë e ish gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Admir Thanza

Tiranë, 17 dhjetor 2021 – Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar e ka pranuar kërkesën... »

Në Shqipëri, KLP shkarkon prokurorin Shkëlqim Kokona

Tiranë, 17 dhjetor 2021 – Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) vendoi sot të shkakojë nga detyra prokurorin e Pogradecit... »

BE nuk i njeh ende certifikatat e vaksinimit të Kosovës

Prishtinë, 17 dhjetor 2021 – Qytetarët e Kosovës, nga janari i vitit të ardhshëm, mund të mos lejohen të udhëtojnë... »

Gabriel Escobar e viziton ambasadën e Kosovës në Uashington

Uashington, 17 dhjetor 2021 – Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, e ka vizituar... »

Kosova dhe Kroacia nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes

Prishtinë, 17 dhjetor 2021 – Kosova dhe Kroacia nënshkruan të enjten një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë.... »

Osmani: Qëllim i Serbisë është destabilizimi i Kosovës dhe mbarë rajonit

Prishtinë, 17 dhjetor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, deklaroi se nuk do të lejojë që dialogu për normalizimin... »

DASH-i publikon raportin për terrorizmin në botë

Uashington, 16 dhjetor 2021 – Departamenti amerikan i Shtetit, publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë, ku thuhet... »

Gjykata konfirmon masën e arrestit ndaj ish-ministrit të Mjedisit Lefter Koka

Tiranë, 16 dhjetor 2021 – Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar në Shqipëri, SPAK, konfirmoi të enjten... »

Shqiptarët në Luginën e Preshevës kërkojnë përfshirje në dialogun Kosovë – Serbi

Preshevë, 16 dhjetor 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës, Donika Gërvalla, u prit të enjten në... »

Gazetarët në Shqipëri përballen me presione, pasiguri e rreziqe

Tiranë, 16 dhjetor 2021 – Qendra ‘Res Publica’ organizoi sot, së bashku me Këshillin e Europës dhe Bashkimin Europian, një... »

Presidenti Meta e kthen për rishqyrtim në Kuvend Ligjin për TVSH-në

Tiranë, 16 dhjetor 2021 – Presidenti i Shqipërisë,  Ilir Meta, e ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend një tjetër ligj.... »

Zv.ministrit të Kosovës nuk iu lejua t’i vizitojë të burgosurit për rastin “Kumanova”

Shkup, 16 dhjetor 2021 – Autoritetet e Maqedonisë së Veriut e kanë refuzuar kërkesën e Zëvendësministrit të Drejtësisë të Kosovës,... »

Konfirmohet se Danimarka do ta marrë me qira një burg në Kosovë

Prishtinë, 16 dhjetor 2021 – Ministria e Drejtësisë e Kosovës konfirmoi se Danimarka do të marrë me qira një burg... »

Gjykimi i rastit Ivanoviq: Dëshmitari konfirmon praninë e grupeve kriminale në veri

Prishtinë, 16 dhjetor 2021 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, më 16 dhjetor, ka vazhduar gjykimi lidhur me vrasjen e... »

Ish-ministri Lefter Koka i mohon akuzat që rëndojnë ndaj tij

Tiranë,16 dhjetor 2021 – Ish-ministri I Mjedisit në qeverinë e Shqipërisë, Lefter Koka, i cili  është nxjerrë të enjten para... »

Ahern: Personat dhe kompanitë e sanksionuara nga SHBA duhet të mbahen përgjegjës

Beograd, 16 dhjetor 2021 – Ushtruesi i detyrës së ndihmësit të sekretarit amerikan të Thesarit, Paul Ahern, deklaroi në Beograd... »

PE kërkon hapjen e arkivave të ish-Jugosllavisë për shkak të lidhjeve mes krimit e politikës

Strasburg, 16 dhjetor 2021 – Përfaqësuesit e Parlamentit Evropian më 15 dhjetor, vonë në mbrëmje votuan raportin për bashkëpunim në... »

Danimarka planifikon t’i marrë me qira 300 qeli të burgjeve në Kosovë

Kopenhagë, 16 dhjetor 2021 – Danimarka planifikon t’i marrë me qira 300 qeli të burgjeve në Kosovë. Sipas medies daneze... »

Ministrja Gërvalla e viziton sot Luginën e Preshevës

Prishtinë, 16 dhjetor 2021 – Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka njoftuar se sot (e enjte,... »

Kurti: Qeveria do ta mbulojë koston e importit të energjisë

Prishtinë, 15 dhjetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të mërkuren në mbrëmje, ka thënë se vendi është duke... »

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kërkon që prokuroria t’i përfundojë hetimet

Hagë, 15 dhjetor 2021 – Mbrojtja e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kërkoi që Zyra e Prokurorit të Specializuar... »

Shkupi shpreson se negociatat për anëtarësim në BE do të nisin së shpejti

Shkup, 15 dhjetor 2021 – Drejtuesit e institucioneve të Maqedonisë së Veriut shpresojnë në fillimin e shpejt të bisedimeve të... »

Opozita në Shqipëri: SPAK të zgjerojë hetimet lidhur me inceneratorët

Tiranë, 15 dhjetor 2021 – Një ditë pas arrestimit të ish ministrit të mjedisit për korrupsion dhe shpërdorim detyre me... »

Mehaj: Kosova është vendi më pro-NATO-s dhe BE-së në rajon

Prishtinë, 15 dhjetor 2021 – Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Armend Mehaj, ka  thënë se Kosova është vendi më pro... »