LAJME - ILLYRIA - Page 106 LAJME - ILLYRIA - Page 106

Presidenti Meta e dekoron kryetaren e Komitetit Hebreo-Amerikan, Avital Leibovich

Tiranë, 16 qershor 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta,e ka dekoruar me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”, kryetaren... »

Ndikimi i bashkësive fetare në dialogun ndëretnik në Kosovë

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Përfaqësues të bashkësive fetare të shqiptarëve në Kosovë thonë se bashkëpunimi me komunitetin fetar serb... »

Kosnett: Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnet tha se Kosova ka detyrim të themelojë Asociacionin e... »

Në Tiranë publikohet një portal kundër ekstremizmit të dhunshëm online

Tiranë, 16 qershor 2021 – Në Tiranë, u publikua sot nisma më e re kundër ekstremizmit të dhunshëm. Përmes një... »

Kroacia u bë thirrje 5 shteteve të BE-së që ta njohin Kosovën

Zagreb, 16 qershor 2021 – Kroacia po punon për të ndihmuar Kosovën që të njihet dhe nga pesë vendet anëtare... »

Vuçiq: Kuvendi i Serbisë diskuton për Kosovën më 22 qershor

Beograd, 16 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Kuvendi i Serbisë do të mbajë një seancë... »

Serwer: Marrëveshja Kosovë – Serbi nuk mund të arrihet brenda disa muajsh

Uashington, 16 qershor 2021 – Eksperti amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer, ka thënë se takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin... »

SHBA dhe BE do të koordinojnë veprimet në Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 16 qershor 2021 – Diplomatët evropianë janë të bindur se pas takimeve të presidentit amerikan, Joe Biden, me zyratë... »

Në Shqipëri, prezantohet kartëmonedha e re 10.000 lekëshe me portretin e Asdrenit

Tiranë, 15 qershor 2021 – Banka e Shqipërisë ka prezantuar sot dy kartëmonedha të reja, atë 1.000 lekë dhe 10.000... »

Zaev nuk pret marrëveshje me Bullgarinë në qershor

Shkup,15 qershor 2021 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nuk është optimist për një zgjidhje të mundshme të... »

Lajçak: Palët ishin të sinqerta se çfarë duan nga dialogu

Bruksel, 15 qershor 2021 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë se... »

Kurti: Marrëveshja me Serbinë duhet të finalizohet brenda mandatit të Bidenit

Bruksel,15 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë duhet të përfshijë... »

Vuçiq: Kurrë s’kam marrë pjesë në një takim si ky

Bruksel, 15 qershor 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e kacilësuar shumë të vështirë takimin me kryeministrin e Kosovës,... »

Bisedimet për Kodin Zgjedhor në Maqedoninë e Veriut po shkojnë drejt dështimit

Shkup, 15 qershor 2021 – Partitë opozitare në Maqedoninë e Veriut thonë se partitë në pushtet, me zvarritjen e bisedimeve... »

Kosova dhe Serbia nuk pajtohen për asgjë

Bruksel, 15 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u takuan të martën... »

Ish-kryetarja e KQZ-së e quan jokushtetues shkarkimin e saj

Prishtinë, 15 qershor 2021 – Ish-kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka thënë se vendimi i presidentes së... »

Zgjedhjet lokale në Kosovë do të mbahen më 17 tetor

Prishtinë, 15 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka caktuar datën 17 tetor 2021 për mbajtjen e zgjedhjeve... »

Borrell: Dialogu Kosovë-Serbi nuk është i lehtë, por është i domosdoshëm

Bruksel, 15 qershor 2021 – Para takimit të Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që... »

Kurti e Vuçiqi takohen sot në Bruksel

Bruksel, 15 qershor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen sot... »

Rama e Mitsotakis pajtohen të përshpejtojnë negociatat për kufirin detar

Bruksel,15 qershor 2021 – Kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis, ranë dje dakord të përshpejtojnë negociatat... »

NATO mbetet e përkushtuar të mbajë praninë e saj në Kosovë

Bruksel, 14qershor 2021 – Ka përfunduar në Bruksel samiti i vendeve anëtare të NATO-s, i pari me prezencë fizike që... »

Opozita dhe shoqëria civile reagojnë ndaj shkarkimit të kryetares së KQZ-së

Prishtinë, 14 qershor 2021 – Partitë opozitare në Kosovë kanë thënë se vendimi i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu për... »

Haki Rugova dënohet me një vit burgim për konflikt interesi

Prishtinë, 14 qershor 2021 – Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, është dënuar me një vit burgim efektiv. Rugova... »

Kreshnik Radoniqi emërohet kryetar i ri i KQZ-së në Kosovë

Prishtinë, 14 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka emëruar gjyqtarin Kreshnik Radoniqi kryetar të ri të... »

Presidentja Osmani e shkarkon kryetaren e KQZ-së, Valdete Daka

Prishtinë, 14 qershor 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shkarkuar kryetaren e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete... »

Në Kosovë, pushteti dhe opozita përplasen për rimëkëmbjen ekonomike

Prishtinë, 14 qershor 2021 – Pozita dhe opozita në Kosovë janë përplasur gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës të hënën... »

Presidenti Meta ia kthen Kuvendit Ligjin për Rentën Minerare

Tiranë, 14 qershor 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ia ka kthyer Kuvendit për rishqyrtim Ligjin për Rentën Minerare.... »

SPAK kërkon konfiskimin e 32 pasurive të Ylli Ndroqit

Tiranë, 14 qershor 2021 – SPAK kërkon konfiskimin e pasurive të biznesit Ylli Ndroqit dhe kalimin në llogarinë e shtetit... »

Blinken: Partneriteti ynë me Shqipërinë po forcohet dhe thellohet

Bruksel, 14 qershor 2021 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, e ka publikuar një... »

Kosova shënon 22 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s

Prishtinë, 12 qershor 2021 – Krerët e institucioneve të Kosovës kanë bërë homazhe në Prishtinë te Pllaka Përkujtimore e ushtarëve... »