SHOW/BIZ - ILLYRIA

Pse Bob Marley është ikonë e të drejtave të njeriut?

Silke Wünsch, DW Bob Marley e bëri të famshme në botë muzikën Reggae me melodinë dhe mesazhet që dha, mesazhe... »

Taylor Swift e fiton çmimin e katërt Grammy

Los Anxhelos, 5 shkurt 2024 – Këngëtarja amerikane, Taylor Swift, ka shënuar një rekord të ri, duke e fituar për... »

Rita Ora publikon këngën “Shape of me”, dedikuar nënës së saj (VIDEO)

Këngëtarja e famshme shqiptare Rita Ora e ka publikuar këngën e saj më të re, të titulluar “Shape of me”.... »

Anna Oxa: Kam jetuar si e huaj në Itali

Shpesh në jetë, rrugëtimet më të veçanta nuk maten në kilometra, por në ndjenjat që nxisin dhe kufijtë që sfidojnë.... »

Taylor Swiftin shpallet personalitet i vitit nga revista “Time”

New York, 6 dhjetor 2023 – Revista prestigjioze amerikane “Time” e ka shpallur këngëtaren e njohur amerikane Taylor Swift si... »

Osmani: Sukseset e Ritës kthyen sytë e botës kah vendi ynë

Prishtinë, 28 nëntor 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në një festë të organizuar nga këngëtarja... »

Rita Ora shpjegon incidentin e saj me flamurin e Serbisë në Hungari

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, shpegoi se si ka ndodhur që ajo ta mbante flamurin e Serbisë gjatë... »

Rita Ora: Në shtëpinë tonë në Londër gjithmonë është folur shqip

Londër, 24 korrik 2023 – Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, është duke shijuar suksesin e albumit të saj... »

Beyonce refuzon ta takojë vëllain e saj 14-vjeçar

Ylli i muzikës pop, Beyonce, nuk ka krijuar asnjëherë marrëdhënie me të vëllain e saj nga babai, Nixon Knowles. Nixon,... »

Bisedë me zonjushen Ema Hila, garuese për Miss Shqipëria 2023

Bisedoi Keze Kozeta Zylo Ema Hila është një shqiptaro amerikane me banim në Florida.  Ajo është 17-vjeçe dhe po merr... »

BBC: Kënga e Shqipërisë në Eurovision, “një baladë dramatike, mjaft e vështirë”

Numërimi mbrapsht ka filluar. Java e Eurovizionit të hapet më 9 maj në Liverpool. Të 37 këngët konkurruese tashmë janë... »

TALENTI 18 VJEÇAR RROGOZHINAS NË ATHINË

Nga Naim Doda Ai quhet Mateo Proshka,i biri i Pellumbit dhe i Dafina (Xhafa). I lindur në Londer të Anglise,më... »

“Nuk jam lakuriq, ky fustan është vizatim i trupit tim”

Festivali i Sanremos, nostalgjia jonë, dhe monologu i Chiara Ferragnit Nga Këze Kozeta Zylo “Të jesh grua nuk është kufizim,... »

DJ Fati: DJ i preferuar i shqiptarëve në New York

(Botuar fillimisht në anglisht nga revista “Imprint” – Origjinalin mund ta lexoni këtu: https://imprintent.org/dj-fati-new-yorks-niche-albanian-dj/) Fatmir Doda, i njohur gjerësisht me... »

Dua Lipa po ndërton në Sarandë rezidencë miliona dollarëshe

Këngëtarja e famshme shqiptare, Dua Lipa, po ndërton një rezidencë miliona dollarëshe në Sarandë, raporton Page Six. Një burim i... »

“Cold Heart”, e kënduar nga Dua Lipa dhe Elton John, kënga më e kërkuara në Shazam në vitin 2022

Apple Music publikoi listën e këngëve më të dëgjuara për vitin 2022. Kënga “Stay” e Kid Laroi dhe Justin Bieber... »

Dua Lipa e “ndez” Sheshin “Skënderbej” në Tiranë, në 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë

Tiranë, 28 nëntor 2022 – Festimet e 28 Nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kanë kulmuar me festivalin e këngëtares... »

Dua Lipa merr nënshtetësinë shqiptare

Presidenti Bajram Begaj i dha shtetësinë shqiptare Dua Lipës, këngëtares me origjinë shqiptare, të famshme tashmë në të gjithë botën.... »

Rita Ora në pullat postare të Kosovës

Prishtinë, 25 nëntor 2022 – Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora, është bërë pjesë e thesarit të pullave postare... »

Bebe Rexha nominohet në Grammy Awards 2023

Artistja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, ka shënuar një arritje kulminante në karrierën e saj. Ajo është nominuar për... »

Miss Ukraina 2018 e falënderon popullin e Kosovës për mbështetjen e popullit ukrainas

Forcat ruse më 24 shkurt nisën pushtimin e Ukrainës. Që nga ajo kohë, është raportuar për mijëra persona të vrarë,... »

Shqiptarja Marinela Shpati është fituese e “Mrs Michigan America 2022”

Ka “Miss America” por ka edhe “Mrs America”! Në këtë konkursin e dytë, që mbahet që prej gati gjysëmshekulli marrin... »

Ema Uka, aktorja kosovare që po bën karrierë si modele në New York

Aktorja Ema Uka, e njohur në Kosovë si Lyra e serialit televiziv “O sa mirë”, jeton prej disa vitesh në... »

Dua Lipa ia mëson shqipen mikeshës së saj (Video)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është shprehur gjithmonë krenare me origjinën e saj dhe këtë e tregon kudo... »

Kënga e Dua Lipës në listën e këngëve më të preferuara të Sekretarit Blinken

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, e ka shpërndarë në Spotify një listë të këngëve të tij më të preferuara... »

Ronela Hajati do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion 2022

Tiranë, 29 dhjetor 2021 – Këngëtarja ekspresive Ronela Hajati u shpall fituese e Festivalit të Këngës në RTSH, të mërkurën... »

Bebe Rexha u blen prindërve shtëpi të re

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, po kthehej në shtëpinë e prindërve të saj, në New York, kur u... »

ABBA rikthehet me album të ri pas katër dekadash

Stokholm, 5 nëntor 2021 – Supergrupi suedez i popit, ABBA, bëri një rikthim të shumëpritur të premten me albumin e... »

Shqiptarja Nensi Dojaka fiton çmimin më lakmuar për stilistët e rinj në industrinë e modës

Nga Ruben Avxhiu Nensi Dojaka, një stiliste shqiptare 28-vjeçare është fituese e Çmimit “2021 LVMH” për talentet e reja. Ky... »

Aktori i njohur turk vallëzon me flamurin shqiptar

Burak Yoruk është një nga aktorët më të kërkuar në Turqi. Ai ka luajtur në disa seriale të njohura televizive,... »