KULTURË - ILLYRIA KULTURË - ILLYRIA

Në Tiranë, përkujtohet dijetari Mid’hat Frashëri

Tiranë, 29 maj 2023 – Akademikë, pedagogë dhe studentë përkujtuan sot në Tiranë dijetarin e njohur Mid’hat Frashëri, përmes botimit... »

Gara (Konkursi) i Këngës së Evrovizionit, dikur dhe sot

Mbresa, kujtime dhe një këngë e bukur kënduar nga Anne-Marie David Nga dr. Sadik Elshani Javën e kaluar u mbajt... »

Kujtesë e arsimit të Kosovës në kohën e okupimit serb

Prishtinë, 25 maj 2023 – Në Prishtinë, të enjten, u hap ekspozita “Kujtesa e arsimit në Kosovën e viteve ’90”,... »

“WANDERING MIND” – “MENDJE ENDACAKE”

Art Show by Sherry Shqiponja Nebiaj. Her art collection,the first of its kind, can be viewed as a map of... »

Orhan Pamuk e shtyn për në vjeshtë vizitën në Kosovë

Prishtinë, 18 maj 2023 – Shkrimtari i famshëm turk, Orhan Pamuk, e ka shtyrë vizitën e tij në Kosovë për... »

Historiani italian thotë se e ka identifikuar urën në sfondin e “Mona Lisës”

Historiani italian Silvano Vincetti tha se ka ardhur në pëfundimin se Leonardo da Vinçi, në pikturën e tij të famshme... »

Festivali “Mirëdita, dobar dan” sjell në Kosovë një anë tjetër të Serbisë

Prishtinë, 4 maj 2023 – Të enjten në Prishtinë nis edicioni i dhjetë i festivalit, “Mirëdita, dobar dan”, ku audienca... »

Korrupsioni eklipson dhe Diellin

“Unë nuk do të lejoj askënd të kalojë nëpër mendjen time me këmbët e tyre të pista.” (Gandi) Nga Keze... »

Premiera e filmit dokumentar Kujtesa e Gurëve për arkitektin shqiptar të shekullit XV Andrea Alesi hap rrugën për njohjen e figurës së tij

Rafaela Prifti Premiera e filmit dokumentar shqiptar Kujtesa e Gurëve në sallën e Producers Club në Manhattan, Nju Jork të... »

Projekte për trashëgiminë kulturore në Luginën e Vjosës

Bashkimi Evropian po mbështet në Luginën e Vjosës, e shpallur Park Kombëtar, restaurimin e monumenteve të trashëgimisë kulturore. Një nga... »

Karnavalet e Nartës: Legjendat dhe simbolet e trashëguara ndër breza

Nensi Bogdani Në përfundim të Pashkëve Ortodokse, përgjatë rrugicave të fshatit të Nartës dëgjohen tingujt e klarinetës dhe zërat e... »

Projekti i restaurimit të Muzeut Arkeologjik të Durrës pëson ndryshime

Muzeu Arkeologjik i Durrësit nuk do të rihapet sipas parashikimit, në tetor të këtij viti. Punimet restauruese janë ndërprerë që... »

SEMINAR NË UNIVERSITETIN E MIÇIGANIT, MBI DORËSHKRIMET E  BURGUT TË VISAR ZHITIT.

“Le t’i shpëtojme poezitë” Përgatiti Valentin Lumaj/Michigan Ditën e premte me 14 Prill 2023, poeti dhe shkrimtari i mirënjohur shqiptar... »

“MAJOR WORLD POETS”: Poetët Kryesorë Botërorë

– Mes tyre dy shqiptarë – Shtëpia Amerikane Botuese “Green Integer”, me qendër në Los Angeles, elitare në publikimin e... »

Institucionet europiane të trashëgimisë kulturore bëjnë thirrje për rehabilitimin urgjent të Urës së Zogut

Bruksel, 3 prill 2023 – Federate pan-europiane Europa Nostra ka publikuar sot një raport teknik për Urën e Zogut, në... »

Shtypi italian i kohës lamtumirë e homazh për Aleksandër Moisiun e madh

Cinema Illustrazione (1935): Lamtumirë Aleksandër Moisi! Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Mars 2023 “Cinema Illustrazione” ka botuar, me 3 prill... »

ITSHKSH-së i shtohen edhe gjashtë departamente rajonale të trashëgimisë kulturore

Shkup, 22 mars, 2023 – Qeveria e Maqedonisë Veriore e ka miratuar propozim-projektin e ITSHKSH për formimin e gjashtë departamenteve... »

Arkeologët nisin punën për zbulimin e plotë të amfiteatrit në Durrës

Tiranë, 21 mars 2021 – Në amfiteatrin e Durrësit kanë filluar të martën sondazhet, që synojnë zbulimin e elementeve të... »

Në Shkup kujtohet gazetari e publicisti Qani Mehmedi

Shkup, 17 mars 2023 – Me një pjesë nga simfonia IX e Bethovenit – “Oda e gëzimit” (Hymni i Evropës),... »

Zejnullah Rrahmanit i jepet çmimi për vepër jetësore në letërsi

Prishtinë, 15 mars 2023 – Në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës u bë dorëzimi i çmimit kombëtar... »

Edukata bilinguale: Si rriten fëmijët mes dy ose më shumë gjuhëve?

Gjithnjë e më shumë fëmijë i mësojnë dy ose më shumë gjuhë njëkohësisht. Si funksionon edukimi shumëgjuhësh? Pse ai nuk... »

Në pritje të ceremonisë së ndarjes së Çmimeve Oscar

Të dielën mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar për filmat më të mirë të Hollivudit. Siç njofton korrespondenti i... »

Tropoja përcjell për herë të fundit poetin e saj të dashur, Hamit Aliaj- Mjeshtër i Madh

 Me 8 mars 2023, me nderime të larta shtetërore, qytetare e familjare, poeti i shquar Hamit Aliaj- Mjeshtër i... »

Na ishte dikur… “Turizmi i  Skelës”

    Dihet se simbolet vendore me ngarkesë historike të një qyteti caktohen me vendime të pushtetit qëndror ose lokal, ato... »

(Poezi nga Gena Morina Bajrami)

PRISHTINË   Prishtinë Sonte nuk kemi gjumë As ti, as unë Gjumin e ëmbël na e rrëmbyen lugetërit qëmoti Të... »

Shqipëri: Edhe një libër për vuajtjet e grave në komunizëm

Tiranë, 26 shkurt 2023 – 83 vjeçarja Fatbardha Saraçi-Mulleti u nderua dy ditë më parë në konkursin kombëtar “At Zef... »

NË KONTINENTIN TJETËR, POEZIA E VISAR ZHITIT NË KINË

TRE PYETJE… Nga Andreas DUSHI Është botuar në Kinë poezia e shkrimtarit tonë Visar Zhiti, një përmbledhje e gjerë, e... »

“Biri i Fotografit”, një libër për Holokaustin dhe mikpritjen shqiptare

Uashington, 22 shkurt 2023 – Botimi në gjuhën angleze i librit “Biri i Fotografit” solli sërish në kujtesë historinë e... »

Berlinale 2023: Steven Spielberg nderohet me Ariun e Artë

Berlin, 22 shkurt 2023 – Berlinale është rikthyer në format të plotë. Pas dy vjet kufizimesh pandemie Potsdamer Platz sërish... »

New York: Ekspozita “15 shkrepje për 15 vjet shtet” nga artisti dhe fotografi Arben Llapashtica

Nga Beqir SINA –  Video link: https://youtu.be/1vfwmbVa2LM NEW YORK Një ekspozitë e titulluar “15 shkrepje për 15 vjet shtet”, kushtuar... »