OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 11 OP-ED - (2-30) - ILLYRIA - Page 11

Ç’bën Edi Rama në “West Point”?

Misioni i Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara në West Point është “të edukojë, trajnojë  e frmyëzojë korpuset e kadetëve... »

PËR ARKIVAT E UÇK-së

Dritan Goxhaj   Më datë 12 qershor 1999 Shtabi i Përgjithëshëm i UҪK-së lëshon një qarkore të gjitha komandave të... »

Diçka për Salih Mustafën, Hagën, Rugovën, Kosovën…

Muhamet Mavraj, botues i gazetës “Epoka e Re”   Per tre vjet, 1996-99 banoja ne nje perdhese perballe shtepise se... »

Një letër plot dashuri për Shqipërinë në “The New York Times”

Nga Ruben Avxhiu Një profesor i njohur amerikan, studjues për gati gjysëmshekulli i Holokaustit, është frymëzuar nga një shkrim i... »

“DOKTRINA BIDEN”: KTHESË HISTORIKE E POLITIKËS AMERIKANE

 Sami Repishti, PhD. Ridgefield, CT.-Shteti i njohun si Afganistan ashtë nji vend i rrethuem pa dalje në det. Pozita gjeografike... »

Konfliktin PD-SHBA e dëshiron vetëm kundërshtari

Agron Gjekmarkaj Mardhënjet solide me SHBA janë një detyrim jo thjesht pragmatik për Lulzim Bashen dhe PD por për gjithë... »

Parulla politike me energji dhe pa argument

Arbër Çeliku Kërçova me rrethinë për mua është vendi më piktoresk në Maqedoninë e Veriut. Shtëpitë dhe ndërtesat e banimit... »

Agjendat e përbashkëta kombëtare të Kosovës dhe Shqipërisë

Mehmet Prishtina Në Tiranë Kuvendi i Shqipërisë votoi Qeverinë 3 të Edi Ramës, kurse në Prishtinë mediat dhe analistët po... »

“BALLKANI I HAPUR” ALLA VUÇIQ/RAMA PËR RUSINË KUNDËR EVROPËS DHE AMERIKËS ËSHTË REALITET JO KONSPIRACION

-Edhe zogjët e malit e dijnë se urrejtje, shovinizëm dhe fashizëm ka me bollëk në Serbi, jo në Dardani Nga... »

Gjërat që nuk u thanë në fjalimin e Ursula von der Leyenit

Jo gjithmonë gjërat më interesante në fjalimet e rëndësishme janë citatet tërheqëse apo paralajmërimet kryesore. Ndonjëherë aspekti më domethënës është... »

GARDHI I SHTYRË DHE BERRI I VJEDHUR SI KULTURË

Dom Gjergj Meta Ipeshkëv në Dioqeza Rrëshen   Thuhet se pikërisht pas Pavarsisë Patër Fishta ka thënë: “Shqipninë e bamë,... »

Duke filluar nga data 1 tetor, të gjithë atyre që aplikojnë për green card do t’u kërkohet të vaksinohen kundër COVID-19-ës

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Duke filluar nga data 1 tetor, 2021, Shërbimi i Emigracionit dhe i... »

Kur Azem Hajdari doli mbrëmjen e 12 shtatorit 1998, ai nuk e dinte se nuk do të kthehej më

Nga Rudina Hajdari Kur Azem Hajdari doli nga godina e PD mbremjen e 12 shtatorit 1998, ai nuk e dinte... »

Gjyqtari që s’bleu dot makinë dhe ikte çdo ditë me furgon në Ersekë

  Elton Qyno   Për shkak të lumit të informacionit të madh që vjen dhe nga media online, shpesh herë... »

Si e përjetova tragjedinë e 11 Shtatorit?

E shkruar pak ditë pas tragjedisë; ribotohet pas 20 vitesh   Nga Gena Bajrami Manhattan-i po lahej nga rrezet e... »

Fiaskoja e tërheqjes nga Afghanistani dhe 11 Shtatori

Pretendimet e përsëritura publike nga udhëheqësit ushtarakë dhe civilë amerikanë se forcat afgane po përmirësoheshin dhe ishin në gjendje të... »

Kur vjen 11 shtatori në New York

Ndjesi të veçanta për dy dekada në perkujtim të tragjedisë së 11 shtatorit, për të cilën po sjellë vetëm një... »

Nga Pashko te Berisha, ja të gjithë deputetët e përjashtuar në vite

Instituti i Studimeve Politike (ISP) Vendimi i fundit i kryetarit të PD për të përjashtuar nga grupi parlamentar deputetin Berisha,... »

Peticionet për bashkim familjar dhe datat prioritare të procesimit nga konsullata

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Pyetje nga lexuesi: Përshëndetje. Kam një pyetje. Motra në Amerikë ka paraqitur... »

Na mbytën talentat dhe ekspertët…

Altin Ahmeti   Vazhdojnë të diskutojnë dhe interpretojnë për ‘ Parime” apo kategori që nuk ekzistojnë në të drejtën ndërkombëtare,... »

Mos pyetni si u kall spitali i Tetovës-atë e kallëm të gjithë ne!

Kim Mehmeti Ka raste kur fjalët nuk kanë asnjë kuptim, kur dhembja shkon përtej dhembjes dhe kur duhet t’i dorëzohemi... »

NJË NUSE DEMOKRATIKE PËR MBRETËRINË SHQIPTARE

NGA ILIR IKONOMI Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog,... »

“Liria nuk është kurrë më shumë se një brez larg zhdukjes”

Ishte shtatori i vitit 1980. Si shumë udhëheqës politikë amerikanë të periudhës së luftës së ftohtë, edhe ish- guvernatori republikan... »

Shqip, drejtshkrimi i gjuhës tonë

Eroll Sejdiu   Drejtshkrimi i gjuhës shqipe karakterizohet nga ajo që quhet normë, domethënë zgjidhja apo varianti që është pranuar... »

Dita ndërkombëtare e krimeve të totalitarizmit pa respektin e merituar

Nail Draga “malesia.org” Përkujtimi i datave të shënuara paraqet moment të veçantë nderimi dhe respekti qytetar e institucional në çdo... »

Shën Nëna Tereze: jeta, porosia, trashëgimia dhe risia

                     (5 – vjetori i shenjtërimit) Jeta Gonxhe Bojaxhiu u lind në Shkup më 27 gusht 1910 nga prindërit shqiptarë... »

UDHETIMI DREJT LIRISE, AMERIKA

Nga Redin Hafizi Duke lexuar disa komente pro apo kunder Amerikes ne mendje me erdhen kohet e fillimit te emigrimit... »

SHKOLLA SHQIPE NË FURTUNËN E KOHËRAVE

Refleksione Arsimore Shkruan: Ismail Gashi-Sllovia             Fati i shkollës shqiptare, gjuhës e librit shqip, gjithnjë ishte sikur edhe fati i... »

Çështja shqiptare është e paplotë pa Kosovën

Kosova, sipas qëndrimeve të deritanishme të udhëheqësve të saj, ndodhet në linjë me politikat evropiane të integrimit. Nëse qeveria aktuale... »

Fjala shqipe

Eroll Sejdiu   Gjuha standarde shqipe është bërë një gjuhë “artificiale” jo aq nga përdorimi i fjalëve të huaja, sa... »