POLITIKË - (1) - ILLYRIA - Page 3

Lista Serbe humb mbështetje të konsiderueshme

Prishtinë, 14 mars 2023 – “Politika e keqe në dhjetë vjetët e fundit” dhe “barrikadat në veri të Kosovës” janë... »

LDK: Vetëm marrëveshja me njohje të ndërsjellë garanton normalizim të marrëdhënieve midis Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 10 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, bashkë me bashkëpunëtorë, është takuar të premten... »

PDK ia shpreh Lajçakut rezervat ndaj propozimit evropian

Prishtinë, 10 mars 2023 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, takoi të premten të dërguarin e Bashkimit... »

AAK shpreson se më 18 mars do të nënshkruhet marrëveshja e dakorduar në Bruksel

Prishtinë, 10 mars 2023 – Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ia ka shprehur mbështetjen e saj emisarit të BE-së... »

Haradinaj: Kushdo që e kundërshton propozimin evropian i bën dëm vendit

Prishtinë, 9 mars 2023 – Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj e ka ripërsëritur edhe një herë se Aleanca e mbështet... »

PD e Berishës do të marrë pjesë në zgjedhjet lokake me koalicion

Tiranë, 6 mars 2023 – Mbledhja e Këshillit Kombëtar e Partisë Demokratike që e udhëheq Sali Berisha, e zhvilluar ditën... »

Haradinaj i shpreh përkrahje Kurtit: Pranimi i planit evropian – e arritur e madhe

Prishtinë, 28 shkurt 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, e ka përshëndetur dakordimin me... »

“Alternativa” kërkon asociacion të komunave shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 26 shkurt 2023 – Partia Alternativa në Maqedoninë e Veriut po kërkon asociacion të komunave shqiptare, ashtu siç kërkojnë... »

Opozita protestë para Kryeministrisë, Berisha dhe Meta: Rama s’i shpëton llogaridhënies

TIRANË, 11 shkurt/ATSH-Maela Marini/ Opozita po zhvillon protestën e paralajmëruar në kryeqytet, ndërsa kryetari i PD-së, Sali Berisha e ka... »

Mediu: Rasti “Gërdeci” rikthehet në debatin politik sa herë ka zgjedhje

Tiranë, 9 shkurt 2023 – SPAK njoftoi më 8 shkurt se kishte mbyllur hetimet dhe ka dërguar për gjykim çështjen... »

PD njofton policinë për protestën e 11 shkurtit, parashikon 100 mijë protestues

Tiranë, 9 shkurt 2023 – Partia Demokratike (PD) e ka dorëzuar në polici njoftimin për mbajtjen e protestës më 11... »

Në Shqipëri, opozita kërkon komision hetimor për lidhjet e Ramës me ish zyrtarin e FBI-së

Tiranë, 3 shkurt 2023 – Në Shqipëri, opozita dorëzoi sot zyrtarisht kërkesën për ngritjen e një komisioni hetimor mbi lidhjet... »

Krasniqi: Një marrëveshje pa njohje reciproke nuk siguron stabilitet në Kosovë

Uashington, 1 shkurt 2023 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha në një intervistë për Zërin e... »

Berisha: Disa ministra të kabinetit Rama kanë paraqitur dorëheqje për takimet me McGonigal

Tiranë, 30 janar 2023 – Kryetari i PD-së, Sali Berisha, i ka bërë thirrje Edi Ramës që të jape dorëheqje... »

Opozita e konsideron të papranueshëm propozimin i BE-së pa njohjen e Kosovës nga Serbia

Prishtinë, 27 janar 2023 – Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por nuk pajtohen me... »

Një vit nga dhuna e 8 Janarit: Alibeaj përjashton nga Grupi Parlamentar katër deputetë të PD-së

Grupi Parlamentar i PD në Kuvend do të ketë në seancën e radhës katër deputetë më pak. Kjo, për shkak... »

Rashiq: Formimi i Asociacionit është obligim, i takon Qeverisë ta caktojë modelin e tij

Prishtinë, 6 janar 2023 – Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë se formimi... »

Haradinaj: Asociacioni i komunave me shumicë serbe duhet të jetë pjesë e marrëveshjes përfundimtare

Prishtinë, 22 dhjetor 2022 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se situata në pjesën veriore... »

Jabllanoviq fajëson Listën Serbe, Beogradin dhe Prishtinën për barrikadat në veri

Prishtinë, 20 dhjetor 2022 – Aleksandar Jabllanoviq, kryetar i Partisë së Serbëve të Kosovës, ka fajësuar Listën Serbe, Qeverinë e... »

Abdixhiku: Albin Kurti ka rënë në kurthin e Serbisë, nuk ka plan për veriun

Prishtinë, 19 dhjetor 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku ka reaguar lidhur me ngjarjet e... »

Berisha: Lëvizja e Dhjetorit – lëvizja më e rëndësishme pas asaj për pavarësinë e Shqipërisë

Tiranë, 8 dhjetor 2022 – Të enjten, në ditën e rinisë, në Tiranë, u promovua libri “Midis krimeve dhe mirazheve”,... »

Shehaj: Partia Demokratike nuk është më e përçarë

Uashington, 7 dhjetor 2022 – Deputeti i Partisë Demokratike në Kuvendin e Shqipërisë, Agron Shehaj, i cili po merr pjesë... »

Berisha grushtohet gjatë protestës së opozitës në Tiranë, e akuzon Ramën

Tiranë, 6 dhjetor 2022 – Një incident i rëndë ka ndodhur gjatë protestës së sotme të opozitës, në bulevardin “Dëshmorët... »

Shmangen Primaret për Tiranën: Këlliçi kandidat për kryetar, Alimehmeti për nënkryetar

Tiranë, 5 dhjetor 2022 – Ilir Alimehmeti është tërhequr nga balotazhi për Tiranën përballë Belind Këlliçit. Në një konferencë të... »

Primaret në PD për Tiranën: Belind Këlliçi dhe Ilir Alimehmeti shkojnë në balotazh

Tiranë, 5 dhjetor 2022 – Dje Partia Demokratike zhvilloi zgjedhjet për Primaret, nga ku do të dalin dhe kandidatët për... »

Opozita i kërkon Kurtit më shumë transparencë për dialogun

Prishtinë, 24 nëntour 2022 – Partitë opozitare në Kosovë e kanë mirëpritur arritjen e marrëveshjes me Serbinë për targat ilegale... »

Trajkoviq: Targat ’KM’ do të jenë në qarkullim vetëm derisa të skadojnë

Beograd, 24 nëntor 2022 – Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka komentuar marrëveshjen ndërmjet Kosovës... »

Lista Serbe: Targat KM mbeten në përdorim

Prishtinë, 24 nëntor 2022 – Lista Serbe ka mirëpritur marrëveshjen e arritur në Bruksel, dhe ka thënë se targat KM... »

Abdixhiku: Zgjidhja për tensionet në veri – në koordinim me partnerët

Uashington, 18 nëntou 2022 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, tha se përqëndrimi tek çështje teknike apo... »

Krasniqi në takim me Escobarin: Koordinimi me SHBA-të, alternativë e vetme e Kosovës

Uashington, 17 nëntor 2022 – Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, është pritur në Departamentin Amerikan të... »