POLITIKË - (1) - ILLYRIA - Page 2

LVV: Disa deputetë të PDK-së sulmuan me grushta, si një bandë rrugaçësh, kryeministrin dhe ministrat e Kosovës

 Prishtinë, 13 korrik 2023 – Lëvizja Vetëvendosje (LVV) e akuzon opozitën për përleshjet në seancën e sotme të Kuvendit të... »

PDK: Besnik Bislimi e provokoi situatën në Kuvend, e goditi deputetin Lushtaku me shishe uji

Prishtinë, 13 korrik 2023 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK), ka reaguar pas përleshjes që ndodhi sot në Kuvendin e... »

LDK sugjeron zgjedhje të reja në veri dhe hartimin e draftit të statutit të Asociacionit

Prishtinë, 11 korrik 2023 – Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) vazhdon shpalosjen e pikëpamjeve të saj për shtensionimin e situatës... »

PDK-ja kërkon zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Prishtinë, 10 korrik 2023 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) kërkon shpërndarjen e Kuvendit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme... »

LDK merr vendim për bojkotimin e mbledhjeve të Kryesisë së Kuvendit

Prishtinë, 3 korrik 2023 – Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK0, Arben Gashi, ka bërë të... »

Abdixhiku: Koha e fundit për rrugë të re, pa Kurtin

Prishtinë, 1 korrik 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se tani është “koha e... »

Muja: Edi Rama vetëmsa po e forcon “Asociacionin e tij” me Vuçiqin

Prishtinë, 8 qershor 2023 – Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, Armend Muja, reaguar pas njoftimit të kryeministrit... »

Berisha: Draft-statuti i Asociacionit që e dorëzoi Rama është shkruar në Beograd

Tiranë, 8 qershor 2023 – Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar në lidhje me draftin ee statutit të Asociacionit... »

Krasniqi: Veprimet e Qeverisë kanë dëmtuar raportet me partnerët tanë strategjikë

Prishtinë, 6 qershor 2023 – Përfaqësuesi special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe përfaqësuesi Special i BE-së për... »

Abdixhiku: Kosova është në një moment kritik, shpresoj që Kurti të reflektojë

Prishtinë, 6 qershor 2023 – I dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe i dërguari special i Bashkimit... »

AAK-ja inicon ngritjen e mocionit të mosbesimit për kryeministrin Kurti

Prishtinë, 31 maj 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, njoftoi se grupi parlamentar i... »

Opozita e akuzon Kurtin për dëmtim të marrëdhënieve të Kosovës me SHBA-të

Prishtinë, 30 maj 2023 – Tri partitë opozitare në Kosovë e kritikojnë qeverinë dhe kryeministrin Albin Kurti për dëmtimin e... »

Faton Bislimi dorëhiqet nga Kryesia e LDK-së: Kjo nuk është LDK-ja që e zgjedh dhe e dua

Prishtinë, 24 maj 2023 – Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Faton Bislimi, ka njoftuar se ai... »

Një trëndafil urimi i një kryebashkiaku socialist për kandidatin demokrat të fitores në Memaliaj

Nga Keze Kozeta Zylo Edhe pse jemi në Maj lulesh, kemi një stinë të nxehtë sharjesh, me pesticide helmesh që... »

Lista Serbe: Prej 1 qershorit do t’i mbrojmë me të gjitha mjetet vatrat tona

Prishtinë, 19 maj 2023 – Partia më e madhe e serbëve të Kosovës, Lista Serbe, paralajmëroi “rezistencë” ndaj përpjekjeve të... »

Alibeaj jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së, pas humbjes në zgjedhje

Tiranë, 17 maj 2023 – Në Shqipëri, drejtuesi i komanduar i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeja njoftoi sot pasdite dorëheqjen, pas... »

Meta: Do të nisim procesin e kontestimit ligjor të rezultatit të zgjedhjeve

Tiranë, 17 maj 2023 – Ilir Meta duket se nuk e ka ndërmend të dorëzohet përballë humbjes së thellë në... »

Pjesëmarrje e ulët – sipas KQZ-së morën pjesë 1.1 milion votues

Pothuajse në të gjitha bashkitë ka përfunduar procesi i votimit dhe sipas shifrave nga KQZ numri i votuesve ka qenë... »

Abdixhiku: Me draft-statutin e Ekipit Menaxhues Asociacioni është “shtet brenda shtetit”

Prishtinë, 9 maj 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abidxhiku, ka reaguar ashpër pas publikimit të... »

Kurti: Ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit e ka përfunduar punën e vet

Prishtinë, 7 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar të dielën se ekipi menaxhues për hartimin e... »

Rama fajësoi deputetët për moszbatimin e vendimit për rritjen e pagave

Tiranë, 5 maj 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi dje në Kukës se projektligji për rritjen e pagave... »

Koalicioni “Bashkë Fitojmë” çel fushatën zgjedhore në Tiranë

Tiranë, 15 prill 2023 – Koalicioni “Bashkë Fitojmë” çeli sot fushatën elektorale për zgjedhjet vendore të 14 majit në stadiumin... »

PS çel fushatën për zgjedhjet lokale, Rama i sulmon ashpër liderët e opozitës

Tiranë, 12 prill 2023 – Partia Socialiste e ka çelur ndryshe fushatën zgjedhore për vendoret e 14 majit. Në përmbyllje... »

Haradinaj: Implementimi i marrëveshjes së Ohrit, hap perspektivën e Kosovës drejt BE-së

Prishtinë, 30 mars 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim shefin... »

Fatmir Humolli e braktis Grupin Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje

Prishtinë, 22 mars 2023 – Deputeti i Kuvendit  të Kosovës Fatmir Humolli e ka braktisur Grupin Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje... »

Marrëveshja Kosovë – Serbi nuk e bind Listën Serbe të marrë pjesë në zgjedhjet lokale

Prishtinë, 20 mars 2023 – Lista Serbe, partia më e madhe e serbëve në Kosovë, nuk do të marrë pjesë... »

Abdixhiku për marrëveshjen: “Mashtrim dhe humbje e një mundësie historike”

Prishtinë, 19 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka shprehur qëndrim shumë kritik për... »

PDK: Propozimi evropian është i pamjaftueshëm

Prishtinë, 17 mars 2023 – Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK), tha se propozimi... »

Haradinaj: Marrëveshja e sponsorizuar nga BE-ja e forcon subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës

Prishtinë, 14 mars 2023 – Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur sot në takim... »

Krerët e LDK-së takohen me ambasadorin Hovenier, diskutojnë për propozimin evropian

Prishtinë, 14 mars 2023 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, dhe nëkryetarët Lutfi Haziri e Kujtim... »