OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 10 OP-ED - (1) - ILLYRIA - Page 10

Malazezë t’ u dalin per zot varrezave te tyre shekullore, por dhe ne tonave te para 20 vjetëve!

Nga Muharrem Salihu   Vapa e fortë mund të prodhojë dalldi edhe tek kolektivitetet: kësisoj mund ta shpjegoj pse dikush... »

Afganistani, test për pro-amerikanizmin

Një gjigant mediatik si “Sputnik” rus nuk bën gjë tjetër pos të “redaktojë” disponimin e publikut, duke i kthyer kundër... »

Duke rrëmuar në arkiv, 26 shkurt 2002

Artan Hoxha Nje raport intrigues i Buletinit te Uashingtonit ne Kombet e Bashkuara… Kur Shqiperia dhe shqiptaret ishin duke kaluar... »

Mesazh me tritol?

Anila Hoxha 50 kilograme tritol, numeruar ndryshe 33 kallepe te lidhur me njeri tjetrin, per fatin e bardhe te qytetareve... »

Ftesë gjyshes për të vizituar Shtetet e Bashkuara – Çfarë duhet të bëj?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Gjyshja nuk ka qenë asnjëherë në SHBA. Tani që u bëra nënshtetas... »

Kur politika t’i shoshit 3 kriteret dhe vettingut që s’i ngelet gjë tjetër veç të bëjë llëk…llëk…

Elton Qyno Këto ditë të nxehta gushti që ne gazetarët e Kronikës së Zezë prisnin valë “vullkanike” nga prokuroria e... »

Absurditeti i krahasimeve mes Kosovës dhe Afganistanit

Askush nuk mund ta dijë me saktësi se kur mund të ndodhë tërheqja amerikane nga Kosova. Mirëpo, është e sigurt... »

Ku gabuam?

Condoleezza Rice Nuk duhej të ndodhte në këtë mënyrë. Imazhet e afganëve të varur nga aeroplanët amerikanë të transportit në... »

Afganistan/Albanistan, Drejtësi e vonuar/ Drejtësi e munguar!

Avokat Sokol Hazizaj, ish-deputet, ish-zëvendësministër i Drejtësisë   Afganistan. Nën moton “Paqja e para, pastaj drejtësia”, u inicua reforma në... »

Afganë e Talebanë dy kohë e njejta çallmë

Nga Azem Parllaku Talebanët e kanë origjinën e tyre nga fillimi i konfliktit në Afganistan gjatë pushtimit Sovjetik 1979-1989. Atëkohë... »

Një mik i vërtetë është një mik në nevojë.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë shpreh shqetësim për zhvillimet e fundit dhe përshkallëzimin e dhunës në Afganistan dhe bën thirrje për... »

PERENDIMI E MBESHTET PROCESIN E BERLINIT DHE JO ‘OPEN BALKAN’

Pavaresisht perpjekjeve te Edi Rames dhe mediave te aferta me te per te na shitur sapunin per djath, faktet jane... »

Si t’i kërkosh Shërbimit të Emigracionit të shqyrtojë në mënyrë të përshpejtuar aplikimin tuaj për benefite emigracioni

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Shërbimi i Emigracionit dhe Nënshtetësisë së Shteteve të Bashkuara (USCIS) ka përditësuar... »

Z. Rama, hiqni dorë nga “Open Balkan”!

A besoni ju z. Rama se OPEN BALKAN do të duhej të jetë arsyeja kryesore për t’u besuar kaq shumë... »

KTHIMI I ESHTRAVE TË PATRIOTIT DEMË ALI POZHARI NË KOSOVË, NJË AKT HISTORIK

 Nga Harry Bajraktari     Këto ditë gushti,  eshtrat e patriotit dhe veprimtarit të shquar të Shqipërisë etnike, Demë Ali Pozhari do... »

Letra pa frymëzim/Replay MOS HARRO SHQIPNI!

Muhamet Mavraj, botues i gazetës “Epoka e Re”   (Për hatër të idealistëve nëpër gjenerata, një kartolinë veriore, por mos... »

Kur demokracitë kthehen në diktatura apo si zgjatet pushteti i diktatorëve, në demokraci…?

Nga Endrit Hoxhaj: Në pjesën më të madhe të botës, demokracia është bërë tipi më i zakonshëm qeverisës. Demokracia e... »

VISAR ZHITI: JANË ZBUKURUAR PLEHRAT NË ATDHEUN TIM

Nga Liviu Antonesei, shkrimtar dhe akademik rumun Sa shumë e duan shqiptarët letërinë e tyre në të gjithë botën, shkruan,... »

Heshtja është flori, por kur shkelen të drejta njerëzore, është dhe tradhëti

                 REAGIM ANKIMIMI I SHVL TË UÇK-ës TIRANË                                            Luftëtarë të UÇK-ës! Z.DEPUTETË TË KUVENDIT TË KOSOVËS! Z.GLAUK KONJUFCA KRYETAR... »

SHQIPËRI-KOSOVË, PSE KAQ DALLIME TË MËDHA?!

Në Shqipëri, të jesh nacionalist shqiptar konsiderohet primitivizëm, mungesë sensi për të bashkëjetuar me kultura tjera dhe njëfarë foklorizmi patetik... »

Le t’shkojë Bregoviqi n’Korçë

Bajram Lani, redaktor i lajmeve në radio “Kosova”, RTK – Çuditna qysh hala nuk kam nevojë për syze me dioptri.... »

Kapriçot e liderëve politikë e cenojnë interesin kombëtar

Liderët politikanë në Tiranë dhe në Prishtinë duhet të kuptojnë se janë të përkohshëm, ndërsa interesat madhore kombëtare janë të... »

Si do të zhvillohen seancat dëgjimore tani që u hapën gjykatat e emigracionit?

Çështje të Emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Departamenti i Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara lëshoi më 30 korrik, 2021... »

Mos t’i zhgënjejmë shqiptarët, Zonja Ambasadore!

Frank SHKRELI   “Rruga Përpara Për Marrëdhënien SHBA-Shqipëri” është titulli i një shkrimi të Kryediplomates amerikane në Tiranë. Rruga Përpara... »

Rruga përpara për marrëdhënien SHBA-Shqipëri

Nga Ambasadorja e SHBA Yuri Kim Gushti në Shqipëri është kohë për pushim dhe relaksim të merituar dhe, ashtu si... »

KA ARDHUR KOHA QË PRESIDENTI BIDEN TË THOTË “ENOUGH IS ENOUGH”

Antarësimi i Kosovës në NATO, liberalizimi i vizave dhe njohja nga të gjitha shtetet e Unionit Evropian është e vetmja... »

NAPOLI E NDERON DONIKA KASTRIOTIN

Një pllakë përkujtimore në Napoli për nder të Mbretëreshës Shqiptare ,Donika Kastrioti, bashkëshortes së Heroit Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotit... »

NJË ATASHE KULTUROR I KOSOVËS

(Kujtime për poetin, eseistin e përkthyesin Mazllum Saneja) IN MEMORIAM Në fb e poetit Agim Gjakova mësova se dje më... »

SI DUKET SERBIA NË SYTË E EDI RAMËS?

Serbia nuk pranon të ballafaqohet me të kaluarën e saj kriminale, të cilën Rama po e shlyen me gomën e... »

Çfarë nuk kuptohet nga iniciativa Rama – Vuçiç

Aleksandër Vuçiç dukej si më i sinqerti mes tre liderëve që dolën huq për të disatën herë me inicativën e... »